Pramoga savaitgaliui – kelionė į aukščiausią Lietuvos vietą ant lietuviškų „kalnų“

Jei dar svarstote, ką nuveikti ateinantį savaitgalį, siūlome idėją – išvyką prie taip vadinamų aukščiausių mūsų šalies kalnų: Aukštojo ir Juozapinės. Ir nors tikrų kalnų Lietuvoje neturime, o mūsų viršukalnės kitur gali būti pavadintos tik kalvomis, smagu pažinti savo kraštą bei pasižvalgyti po gražias Lietuvos apylinkes.
Dviračių žygis skrydžiui per Atlantą atminti
Ant aukščiausių Lietuvos kalnų galima nuvažiuoti ir dviračiu / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Aukščiausiais Lietuvos kalnais arba tiksliau kalvomis  galime vadinti Aukštójo kalną (dar. Aukštasis kalnas, 293,84 m) ir Juozapinės kalną (293,60 m virš jūros lygio). Abu jie yra Juozapinės valstybiniame geomorfologiniame draustinyje, kuris išsidėstęs Pietryčių Lietuvoje, Medininkų aukštumoje, netoli Lietuvos ir Baltarusijos pasienio.

Aukštójas (arba Aukštàsis kálnas) – kalva, esanti apie 24 km į pietryčius nuo Vilniaus, netoli Baltarusijos sienos, 3,5 km į pietvakarius nuo Medininkų. Būtent Aukštojas yra aukščiausias Lietuvos taškas. Jo aukštis virš jūros lygio siekia 293,84 m. Aukštį 2004 m. nustatė Vilniaus Gedimino technikos universiteto specialistai. Kad skaičius būtų apvalesnis, ant kalno buvo užritintas akmuo su iškaltu Aukštojo vardu ir užrašu „294 m“. Be to, čia yra ir žymios skulptorės Dalios Matulaitės sukurtas paminklas pastatytas ant Aukštojo kalno aukščiausio Lietuvos taško pažymėjimui. Visai šalia, vos už pusės kilometro, nuo šios kalvos dunkso Juozapinės kalnas (292,83 m), anksčiau laikytas aukščiausiu Lietuvos teritorijos tašku.

 Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos nuotr./Juozapinės kraatodraustinis
Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos nuotr./Juozapinės kraštodraustinis

Kad Juozapinės kalnas nėra aukščiausias virš jūros lygio Lietuvos taškas, pirmasis įtarė geografas Rimantas Krupickas dar 1985-aisiais.

Šis mokslininko atradimas prisimintas 2003 metais – susikūrė iniciatyvinė grupė, parengusi aukštumos sutvarkymo ir panaudojimo projektą. Jai priklausė alpinistas Vladas Vitkauskas, Lietuvos keliautojų sąjungos prezidentas Algimantas Jucevičius, Etninės kultūros globos tarybos pirmininkas Libertas Klimka, Lietuvos geografų draugijos viceprezidentas Rimantas Krupickas, inžinierius ekspertas Vitalius Stepulis.

Wikimedia.org nuotr./Aukačiausias Lietuvos taakas  Aukatojo kalva
Wikimedia.org nuotr./Aukščiausias Lietuvos taškas – Aukštojo kalva

Neseniai ant Aukštojo kalno, kuris pavadintas vyriausio baltų dievo vardu, pastatytas apžvalgos bokštas, sukurta skulptūrinė kompozicija ir įrengta automobilių stovėjimo aikštelės bei mažosios architektūros elementai – informacinės rodyklės, suoliukai, dviračių stovai. Todėl savaitgalį galima pasidaryti iškylą ir atvykti čia, prie Aukštojo ir Juozapinės. Galima atvažiuoti automobiliu ir pasivaikščioti po apylinkes, o galima atminti čia ir dviračiais. Turizmui aukščiausios Lietuvos vietos teritorija pritaikyta.

Šios kalvos, manoma, susiformavo paskutiniojo ledyno, prieš 10 000 – 15 000 m. uždengusio visą Lietuvą, metu. Medininkų aukštumos jis taip ir neįveikė. Todėl šioje aukštumoje nėra nei vieno ežero, tekantis vanduo seniai juos nudrenavo, išardė krantus. Liko tik slėniai, raguvos ir raguvėlės, o tarp jų kalvos − lėkštašlaitės arba keterėtos. Siekiant išsaugoti Ašmenos aukštumai būdingą senojo reljefo moreninio masyvo fragmentą su Juozapinės kalnu, buvo įkurtas Juozapinės geomorfologinis draustinis.

Sutvarkius saugomą teritoriją, siekiama sudaryti sąlygas pažintiniais tikslais lankytis Juozapinės draustinyje, skatinti gyventojus tinkamai naudotis išskirtinės vertės turtu – valstybės gamtiniais ištekliais.  Už 3 km nuo Aukštojo ir Juozapinės yra Medininkų gyvenvietė, ji taip pat verta iškylautojų dėmesio. Čia galima aplankyti senovinę Medininkų pilį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų