Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Restauruota Laukuvos šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčia, dėl kurios nerimavo dar M.Valančius

Restauruota Laukuvos šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčia, šią savaitę pranešė Kultūros paveldo departamentas. Tvarkybos darbus maldos namuose atliko bendrovė „Telšių meistras“.
Laukuvos šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčia
Laukuvos šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčia / Kultūros paveldo departamento nuotr.

Tvarkybos darbai apėmė bažnyčios vidaus cementinio skiedinio tinko šalinimą iš plyšių, tinko atstatymą kalkiniu skiediniu, pažeisto sienų tinko restauravimą, durų, langų, nišų angokraščių tinko restauravimą, lubų ir sienų tinko įtrūkimų sutvirtinimą, lubų ir sienų atidengto autentiško tinko paviršiaus stiprinimą, pažeistų vietų lubų tinko restauravimą, lubų ir sienų sandūros vietos tinko restauravimą, puvinio pažeistų medinių grindų remontą, medinių vidaus ir lauko durų restauravimą, gaisro aptikimo ir signalizavimo sistemos ir žaibosaugos įrengimą.

Laukuvos Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčia pastatyta 1852-1856 metais.

Prasidėjus statyboms, ruošiant žemę pamatams paaiškėjo, kad gruntas netvirtas, todėl, siekiant sutvirtinti pamatus po jais, buvo sukloti šimtamečiai ąžuolai.

Tuometinis vyskupas Motiejus Valančius atvyko pašventinti būsimos bažnyčios kertinio akmens ir savo užrašuose pažymėjo, kad reikia baimintis, jog ši bažnyčia kada nors skilinėti nepradėtų. Mūrinės bažnyčios statybą organizavo kunigas klebonas Matas Narkevičius, darbams vadovavo žemaičių architektas Kalėda.

1856 metais bažnyčia vyskupo M.Valančiaus leidimu buvo pašventinta Otono Prančausko ir pavadinta Šv. Kryžiaus Atradimo vardu.

Bažnyčia – istorizmo stiliaus, akmenų ir plytų mūro, simetriška, stačiakampio plano, trinavė halinė su pusapskrite apside vakarinėje dalyje ir dviem keturkampio plano bokštais rytinėje dalyje.

M.Valančiaus nuogąstavimai bažnyčios statybų pradžioje nebuvo perdėti – dėl netvirtų pamatų 1919 metais pastebėti pirmieji, tuomet dar nedideli ir nepavojingi, plyšiai bažnyčios sienose.

1998 metais rimtai susirūpinta bažnyčios sienomis, pastatas įrašytas į Kultūros vertybių registrą, skirtos lėšos ir 2002-2003 metais sutvirtinti pamatai. Taip buvo sustabdytas sienų skilimas. Siekiant suremontuoti vidaus sienose likusius įtrūkimus, 2019 metais atlikti polichrominiai tyrimai atskleidė, kad XX amžiaus pradžioje bažnyčios vidus dekoruotas Art Deco stiliumi.

Tautinių motyvų ornamentai puošia visas bažnyčios sienas ir lubas. Atverti fragmentai atskleidžia, kad visą presbiterijos skliautą puošia nutapyta scena, vaizduojanti valtyje pamokslaujantį Kristų.

Tai – unikalus radinys, daugiau Art Deco tapybos stiliumi dekoruotų bažnyčių Lietuvoje nėra. Rasti ir XIX amžiuje tapyti konsekracijos kryžiai su vyskupo atributais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų