Pasak kelionių organizatoriaus atstovės užsienyje Jolitos Kazlauskaitės, rudenį Tunisas atskleidžia visai kitokias savo spalvas: čia vilioja ne tik ypatingai šiltas jūros vanduo, bet ir prinokusių datulių kvapas, o pabėgti nuo visų rūpesčių kviečia Tuniso hidroterapijos ir SPA centrai, kuriuose galėsite atgauti jėgas.
Išskirtinė rudens magija
Pasak „Novaturo“ atstovės užsienyje J.Kazlauskaitės, Tunisas rudenį atsiskleidžia kur kas labiau nei vasarą: karštis nuslūgsta, žmonės atsipalaiduoja, išvažiuoja didžioji dalis užsienyje gyvenančių vietinių, o kita dalis grįžta į įprastą ritmą – darbus, mokyklas, tad viešbučiai ištuštėja, o prie istorinių objektų nelieka eilių. Todėl, Jolitos teigimu, ši šalis yra ideali vieta rudens atostogoms.
Tunise vyrauja Viduržemio jūros klimatas, tad rudens sezonas čia tapatinamas su maudynėmis jūroje bei ilgais pasivaikščiojimais paplūdimyje, kelionėmis laivu bei istorinių objektų lankymu. Tuo tarpu ištroškę poilsio ir norintys palepinti save gali apsilankyti Tuniso hidroterapijos ir SPA centruose, garsėjančiuose išskirtine procedūrų, teikiančių naudą sveikatai, kokybe bei įvairove.
„Rudenį subręsta ir pakvimpa Tuniso auksas – datulės, o keliauti į dykumos oazes tampa dar smagiau, nes jau nebūna taip karšta, bet dar tikrai nėra šalta. Rudeniška saulė leidžia gražiai įdegti, bet jau nėra tokia kaitri, tad ruduo – puikus laikas paplūdimio pramogoms. Vidutinė oro temperatūra spalio–lapkričio mėnesiais siekia 25–28 laipsnius, o vanduo per vasarą įšyla ir jo temperatūra svyruoja nuo 23 iki 26 laipsnių. Nors rudenį pasitaiko dienų, kai palyja, krituliai čia trumpalaikiai. Net ir jūra rudenį Tunise kartais patrauklesnė ir atrodo tarsi stiklas – visiškai rami“, – pasakoja Jolita.
Nuo Kartaginos iki „Žvaigždžių karų“
Tunisas – buvusi Romos imperijos dalis, tad čia galima aplankyti daug istorinių objektų. Nors ne visi jie įeina į turistinių maršrutų sąrašus, tikrai yra verti keliautojų dėmesio.
„Šalies istorija paliko žmonijai meninį ir kultūrinį paveldą, kurį verta patyrinėti. Istorijos gerbėjams įspūdį paliks mitinio pakrantės miesto – Kartaginos griuvėsiai, geriausiai išlikęs antikinis romėnų miestas – Duga ir į pietus esantis nedidelis El Džemo miestelis, slepiantis didžiulį istorinį lobį – įspūdingą III a. amfiteatrą, geriausiai išsilaikiusį visoje Šiaurės Afrikoje bei Tuniso paveldo brangakmenis – Bardo nacionalinis muziejus, kuriame eksponuojami archeologiniai radiniai ir didžiausia pasaulyje romėnų mozaikų kolekcija. Tai tik kelios stotelės, kurias būtina aplankyti, norint pažinti istorinį palikimą Tunise“, – vardija atstovė užsienyje.
Ne tik istorijos, bet ir „Žvaigždžių karų“ gerbėjams ji rekomenduoja apsilankyti oazių sostinėje Tuzare – vienoje populiariausių ir keliautojų lankomiausių Tuniso vietų, kur tarp dviejų didelių druskos ežerų įsikūrę įspūdingi vartai į dykumą, o Vakaruose esantys Atlaso kalnai – natūrali siena su Alžyru, slepianti žaliuojančius palmių slėnius, oazes ir krioklius. Už 39 km nuo Tuzaro taip pat yra Mos Espa – „Žvaigždžių karų“ pirmo epizodo filmavimo aikštelė.
Pasak J.Kazlauskaitės, tokio pat pavadinimo Tuniso sostinė yra šalies šiaurės rytuose. Nors itin malonu pasivaikščioti po modernų miestą ir gyvenamąjį rajoną su kolonijinio stiliaus pastatais, pagrindinė miesto įžymybė yra Medinos rajonas, įtrauktas į Pasaulio paveldo sąrašą. Už miesto Bab el Bahar vartų rasite siaurų gatvelių labirintą su mečetėmis, pavyzdžiui, didžiausią ir seniausią (703 m.) Ezzitouna mečetę.
Ką verta pamatyti bei patirti?
Pasak Tunise dirbančios ir keliautojus pasitinkančios Jolitos, abejingų nepalieka Sacharos dykuma, romėniška bei finikiečių Kartagina, Matmatos kalnai, Chibika oazė – tai vietos, kiekvienam užgniaužiančios kvapą.
„Rudens temperatūra idealiai tinka nerūpestingai tyrinėti Sacharos dykumos smėlio kopas, atšiaurius kalnus bei žalias oazes, tačiau jei norite išskirtinių pojūčių, apsvarstykite galimybę vieną naktį pernakvoti berberų palapinėje – tai unikali galimybė stebėti žvaigždėtą dangų, ragauti ant žarijų keptą duoną ir gerti vietinių ruoštą mėtų arbatą. Tačiau jei norisi aktyvesnio poilsio bei adrenalino, būtinai pasivažinėkite po kopas keturračiais motociklais“, – rekomenduoja Jolita.
Ji sako, jog Tunisas taip pat siūlo daugybę vietų, kur galima pasigrožėti įspūdinga šalies gamta, o vienas netikėčiausių pasiūlymų – paukščių stebėjimas į šiaurę esančiame Bono pusiasalyje, kur įsikūręs vienas pagrindinių Viduržemio jūros perėjimo punktų migruojantiems paukščiams. Iš viso čia galima pamatyti net 400 skirtingų paukščių rūšių.
Anot J.Kazlauskaitės, Tunisas vertas ir melomanų dėmesio, nes rudenį čia netikėčiausiose erdvėse vyksta įvairių stilių muzikos festivaliai. Pavyzdžiui, Kartaginos Akropolyje kasmet vyksta klasikinės muzikos mėgėjams skirtas festivalis „October Musical“, o elektroninės muzikos gerbėjai renkasi „Electronic Dunes“ renginyje, kuris vyksta „Žvaigždžių karų“ filmo filmavimo aikštelėje, Sacharos viduryje.
Tunise „skrydis arti jūros“ nėra tik graži metafora, mat apie 70 km į pietus nuo šalies sostinės driekiasi Hamameto įlankos pakrantė, aplink kurią išsidėstę įspūdingiausi šalies paplūdimiai, o vandens sporto bei nardymo entuziastams – tai tikras rojus. Šalyje veikia apie 20 nardymo klubų, priklausančių Pasaulinei povandeninės veiklos konfederacijai. Tiek pačiame Tunise, tiek Džerbos saloje galima rasti buriavimo, burlenčių, vandens slidžių, parasparnių ir jėgos aitvarų sporto centrų.
Tuniso kultūra bei maistas
Pasak atstovės, keliaujant į Tunisą svarbu nusiteikti pažinimui ir neturėti išankstinių nuostatų: „Tunisas yra unikalus – tai Šiaurės Afrikos šalis su tūkstantmete berberų kultūra, romėnų palikimu bei arabišku prieskoniu. Keliaujant atvira širdimi bei nusiteikus geranoriškai, Tunisas tikrai paliks puikų įspūdį: čia gera virtuvė, draugiški žmonės, čia saugu ir pakankamai ramu, be to, šioje šalyje slypi daug istorijos ir gražios gamtos.“
Tunisas yra unikalus – tai Šiaurės Afrikos šalis su tūkstantmete berberų kultūra, romėnų palikimu bei arabišku prieskoniu.
Norintiems pamaloninti skonio receptorius, svarbu žinoti, jog Tuniso virtuvė yra panaši į Viduržemio jūros regiono virtuvę. Čia vyrauja daržovės, vaisiai, jautiena bei vištiena, žuvis, ir, žinoma, alyvuogių aliejus. Tačiau labiau turistinėse vietovėse maistas bus dar įvairesnis, nes jis labiau pritaikytas keliautojams iš užsienio. Todėl nenustebkite radę picerijų ir restoranų, kuriuose derinami vietiniai bei vakarietiški patiekalai:
„Tunise būtina paragauti vietinės duonos, kurią galima mirkyti sodriuose padažuose. Smaližių laukia tunisietiški saldumynai, pagaminti su medumi arba datulėmis. Nepamirškite paragauti ir šiai šaliai būdingos mėtų arbatos su kedro riešutais.“
Jolita pažymi, kad kelionė į Tunisą nebus visavertė, jei neišbandysite šalyje labai populiarių talasoterapijos bei hidroterapijos procedūrų, kurias sudaro karšto vandens naudojimas, masažas ir purvo arba jūros dumblių įvyniojimai.
„Visų naudingų Viduržemio jūros savybių ir atpalaiduojančio vandens poveikio derinys leidžia talasoterapijai sumažinti, o gal net panaikinti stresą, palengvinti lėtinį reumatizmą, nugaros skausmus, kraujotakos sutrikimus bei atlikti kosmetinę detoksikaciją. Tunise gausu viešbučių, kuriuose teikiamos SPA, masažo, talasoterapijos bei hidroterapijos paslaugos, padėsiančios visiškai atsipalaiduoti, o prabangiuose hamamuose dažnai siūlomos Tuniso kultūros įkvėptos procedūros, pavyzdžiui, rytietiškas masažas arba tradicinio kvepiančio molio įvyniojimas.
Pagal talasoterapijos centrų skaičių Tunisas užima antrą vietą po Prancūzijos, o aukščiausios kokybės procedūros siūlomos visoje šalyje, todėl SPA teikiamus malonumus galėsite derinti su aktyvesnėmis atostogomis, susipažįstant su šia nuostabia šalimi“, – rekomenduoja atstovė.