Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Savaitgalį vykstantiems grybauti: įspūdingiausi Dzūkijos dvarai ir pilys

Miškais apsuptas, dainingiausiu Lietuvos regionu tituluojamas Dzūkijos kraštas gali pasigirti ir didingų dvarų bei pilių gausa. Regione įsikūrusioje sostinėje Vilniuje per amžius rezidavo daugiausiai Lietuvos didžiųjų kunigaikščių bei žymiausių bajorų giminių, todėl Dzūkijos dvarai ir pilys gali pasigirti ne tik savo grožiu bei puošnumu, bet ir akiai neįprastais architektūriniais sprendimais bei prabanga.
Įspūdingiausi Dzūkijos dvarai ir pilys
Įspūdingiausi Dzūkijos dvarai ir pilys

Nors dėl Lietuvą užklupusių negandų – okupacijų ir karų – dauguma dvarų buvo stipriai apgadinti ir apleisti, atgavus nepriklausomybę mūsų istoriją liudijančios kilmingųjų rezidencijos pradėjo busti antrajam gyvenimui. Šiandien Dzūkijos etnografiniame regione įsikūrę dvarai ir vėl gali pelnytai būti tituluojami kultūros centrais.

Kviečiame susipažinti ir į savąjį ekskursijų po Lietuvą planą įtraukti 11 nuostabių Dzūkijos dvarų ir pilių. Juos būtina aplankyti kiekvienam!

Buivydiškių dvaras

Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr./Buivydiškių dvaras
Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr./Buivydiškių dvaras

Neoklasicistinis Buivydiškių dvaras – vienas seniausių dvarų Vilniaus apylinkėse. Nors istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XIII a., tačiau dvaro branduolys susiformavo tik XVII–XVIII a. I pusėje, valdant LDK didikų Radvilų giminei.

Nuo 1996 m. dvaro rūmuose veikia Buivydiškių pagrindinė mokykla. Iki šiol čia išlikę dvaro rūmai, dvi oficinos, ledainė ir du senojo dvaro komplekso namai.

Dvaras įsikūręs Vilniaus rajone, adresu Ąžuolų g. 3, Buivydiškės.

Kairėnų dvaras

Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr./Kairėnų dvaras
Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr./Kairėnų dvaras

Vilniaus universiteto botanikos sodui priklausantis Kairėnų dvaras visuomet išsiskyrė savo aplinka. Jau XIX a. pr. žymus Lenkijos landšafto specialistas S. Vodzickis teigė, jog Kairėnų dvaro parkas patenka tarp penkių geriausių angliško stiliaus parkų Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje.

Kairėnų dvaro istorijoje būta ir pakilimų, ir nuosmukių, tačiau 1974 m. jo teritorijoje pradėjus kurti Vilniaus universiteto botanikos sodą, dvaro kompleksas tarsi atgimė iš naujo. Šiandien Kairėnų botanikos sodas sutraukia tūkstančius lankytojų ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio. Jie grožisi skirtingų augalų rūšimis, originaliomis sodo darbuotojų kuriamomis ekspozicijomis, išpuoselėta dvaro aplinka.

Dvaras įsikūręs Vilniuje, adresu Kairėnų g. 43.

Liubavo dvaras

Gyčio Juodėno nuotr./Liubavo dvaras
Gyčio Juodėno nuotr./Liubavo dvaras

Vaizdingame Žalesos upės slėnyje įsikūręs Liubavo dvaras laikomas vienu seniausių ir romantiškiausių Lietuvos dvarų. Pirmieji žinomi dvaro šeimininkai buvo Goštautai, o vienu iš dvaro gyventojų buvo pirmasis Barboros Radvilaitės vyras Stanislovas Goštautas. Įdomu tai, jog pasibaigus Goštautų giminei, LDK kunigaikštis Žygimantas Senasis dvaro valdymą perleido savo sūnui Žygimantui Augustui, vėliau tapusiam antruoju Barboros vyru.

Šiandien visuomenininko Gintaro Karoso iniciatyva Liubavo dvare įkurtas muziejus, kurio pagrindinis eksponatas – autentiškas vandens malūnas. Tai vienintelis visiškai restauruotas malūnas šalyje, lankytojams galintis parodyti atkurtą unikalų technologinį vandens malūno veikimo mechanizmą. Už kokybišką restauraciją projektas įvertintas „Europa Nostra“ kultūros paveldo apdovanojimu.

Dvaras įsikūręs Vilniaus rajone, Liubavo kaime.

Markučių dvaras

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Markučių dvaras
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Markučių dvaras

Per daugiau nei tris gyvavimo šimtmečius dabartiniame Vilniuje įsikūręs Markučių dvaras turėjo ne vieną ir ne du šeimininkus. Vis dėlto, aukso amžius dvarą aplankė XVIII a. pab.–XX a. pr. jį valdant Aleksandro Puškino jaunesniajam sūnui Grigorijui ir jo žmonai Varvarai. Tuo metu Markučių dvaras išsiskyrė prabanga ir grožiu, jo teritorijoje tyvuliavo keturi tvenkiniai, veikė kriketo aikštelė, vyno rūsys, ledainė, oranžerija, buvo laikomi povai. Taip pat dvaro žemėse vienas po kito dygo prabangūs vasarnamiai, steigėsi restoranai ir parduotuvės.

Praėjus skausmingam karų ir okupacijų periodui, šiandien Markučių dvaras vėl klesti. Čia įkurtas literatūrinis Aleksandro Puškino muziejus, jame saugomi išlikę šeimos baldai, daiktai, turtinga biblioteka, meno kūriniai, dalis šeimos archyvo.

Dvaras įsikūręs Vilniuje, adresu Subačiaus g. 124.

Medininkų pilis

Medininkų pilis. Gyčio Juodėno fotografija, 2019 m.
Medininkų pilis. Gyčio Juodėno fotografija, 2019 m.

Siekiant apsaugoti LDK nuo agresijos iš rytų – kryžiuočių ir Livonijos ordino antpuolių, XIV a. pr. buvo įkurta Medininkų pilis. Tai viena ankstyviausių ir bene didžiausių gardininio tipo pilių Lietuvoje.

Šiandien, greta aukščiausių Lietuvos kalvų – Aukštojo bei Juozapinės – stūksanti pilis pritaikyta muziejinei veiklai. Čia lankytojams atvertos 4 ekspozicijų salės, organizuojami įvairūs šviečiamieji užsiėmimai, o kasmet organizuojamų Medininkų pilies žaidynių metu atgyja ir viduramžių dvasia bei tradicijos.

Pilis įsikūrusi Medininkuose, adresu Šv. Kazimiero g. 2.

Nemėžio dvaras

Gyčio Juodėno nuotr./Nemėžio dvaras
Gyčio Juodėno nuotr./Nemėžio dvaras

Vilniaus pakraštyje įsikūręs Nemėžio dvaras gali pasigirti buvęs didžių ir garsių šeimininkų namais. Kadaise čia buvo paties Vytauto Didžiojo vasaros rezidencija, o vėliau priklausė tokioms garsioms LDK giminėms kaip Pacai, Radvilos, Sapiegos, Chodkevičiai, Tiškevičiai.

Iki šių dienų išlikę stovi nerestauruoti įspūdingi klasicistiniai dvaro rūmai, taip pat žirgynas, oficina, svirnas, parko su tvenkiniais fragmentai.

Dvaras įsikūręs Vilniaus rajone, adresu Minsko pl. 96, Daržininkai.

Trakų pusiasalio pilis

LPDA nuotr./Trakų pusiasalio pilis
LPDA nuotr./Trakų pusiasalio pilis

4 hektarų plote šiandien įsikūrusi Trakų pusiasalio pilis su 11 skirtingo dydžio gynybinių bokštų pradėta statyti dar XIV a. viduryje. Trakų ir Vilniaus gynybinio komplekso dalimi laikoma tvirtovė nuo Trakų miesto atskirta akmenine siena ir plačiu gynybiniu grioviu taip, jog apsaugotų nuo pikčiausių viduramžių priešų atakų.

Šiandien pilis priklauso Trakų istorijos muziejui, o kasmet joje atgyja įtraukiančios viduramžių švenčių ir riterių kovų tradicijos.

Pilis įsikūrusi Trakuose, adresu Karaimų g. 43 C.

Trakų salos pilis

Trakų salos pilis. Lino Bartašiaus nuotrauka, 2019 m.
Trakų salos pilis. Lino Bartašiaus nuotrauka, 2019 m.

Maironio eilėraščiuose apdainuota pilis – vienas lankomiausių turistinių ir kultūrinių objektų Lietuvoje. Įspūdingas, Galvės ežero saloje įsikūręs gotikinio stiliaus statinys ilgą laiką buvo vienintelė vandens tvirtovė Rytų Europoje. Tuo metu jos paskirtis buvo ginti savo šeimininkus bei miestą nuo priešų atakų ir šią užduotį ji puikiai atliko. Trakų salos pilies priešų pajėgos nebuvo užėmusios nė karto.

Praėjus didžiosioms karinės grėsmėms, pilis buvo apleista ir palikta be priežiūros griūti. Tik XIX a., paplitus romantizmo idėjoms pradėta rūpintis pilies restauracija. Šiandien ji tituluojama kaip viena gražiausių Europos tvirtovių, čia įrengtos ekspozicijos, veikia parodos, vyksta įvairūs renginiai, koncertai, festivaliai, šventės.

Pilis įsikūrusi Trakuose, adresu Kęstučio g. 4.

Trakų Vokės dvaras

Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr./Trakų Vokės dvaras
Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr./Trakų Vokės dvaras

Nors Vokės vardas istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XIV a., tačiau dvaro klestėjimo epochos pradžia skaičiuojama tik nuo XIX a., jį įsigijus Tiškevičiams. Tiškevičių rezidencijos statyboms buvo pasamdytas italų kilmės architektas Leonardas Janas Liudvikas Markonis, kuris statinį suprojektavo pagal Varšuvos karalių rezidencijos pavyzdį. Tuo tarpu dvaro aplinka formuoti patikėta garsiajam prancūzų kraštovaizdžio architektui Eduardui Fransua Andrė. Kartu jie sukūrė harmoningą ir skoningą dvaro aplinką, kuri žavi iki šių dienų.

Šiandien naujai atgimęs dvaras lankytojus kviečia ne tik pasigrožėti atkurta XIX a. aplinka, bet ir aplankyti įvairius koncertus, renginius, spektaklius. Trakų Vokės dvaras įvertintas ir kino kūrėjų – jame filmuotos tokios kino juostos kaip „Ana Karenina“, „Karas ir Taika“.

Dvaras įsikūręs Vilniuje, adresu Žalioji a. 2A.

Tuskulėnų dvaras

Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr./Tuskulėnų dvaras
Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr./Tuskulėnų dvaras

Tuskulėnų dvaras – iki šių dienų išlikęs vėlyvojo klasicizmo pavyzdys, stūksantis Vilniaus centre. Dvaro įkūrėju laikomas LDK didysis kunigaikštis Žygimantas Augustas, o pagrindiniai dvaro rūmai buvo pastatyti XIX a. Vilniaus generalgubernatoriaus Aleksandro Rimskio-Korsakovo užsakymu.

Dvaro istorija mena ir skaudų žydų genocido laikotarpį. Nacistinės okupacijos laikotarpiu dvaras priklausė Vincentui ir Jadvygai Antonavičiams, kurie dvare slėpė ir gelbėjo persekiojamus žydus. Dabar dvaro teritorijoje veikia Tuskulėnų rimties parko memorialinis muziejus.

Dvaras įsikūręs Vilniuje, adresu Žirmūnų g. 1F.

Užutrakio dvaras

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Užutrakio dvaras ir parkas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Užutrakio dvaras ir parkas

Galvės ežero pakrantėje, su vaizdu į Trakų salos pilį stovi prabanga alsuojantis, neoklasicistinio stiliaus Užutrakio dvaras. Sniego baltumo rūmus suprojektavo lenkų architektas Juzefas Huso, o aplinką tvarkė žymus prancūzų kraštovaizdžio architektas Eduardas Fransua Andrė.

Šiandien Užutrakio dvaro sodyba rūpinasi Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija. Dvaras – kultūrinės traukos vieta, čia gausu koncertų, spektaklių bei kitų renginių.

Dvaras įsikūręs Trakuose, adresu Užutrakio g. 17.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos