Kirkilų apžvalgos bokštas
Prieš dvejus metus pastatytas apžvalgos bokštas bemat tapo Biržų rajono traukos centru. Išskirtinės formos statinys suteikė progą pamatyti ir išskirtinius vaizdus – nuostabių spalvų karstinius ežerėlius. Vasarą lankytojai juos gali matyti ir sodriai mėlynus, ir nusidažiusius rausvomis spalvomis.
Visai kitoks vaizdas lankytojus pasitinka gilų lapkritį. Rudens spalvomis nusidažiusios pievos ir net medžiai yra giliau panirę į ežerėlių vandenis. Panoramą užklojęs lengvas rūkas. Gamta atrodo paniurusi, tačiau didinga – tarsi nugrimzdusi į poilsį po ilgų darbų.
Verta čia užlipti rudenį vien tam, kad būtų galima įsitikinti – lietuviškas ruduo žavesio turi net ir numetęs auksinius lapus. Be to, žmonių čia tokiu metu vos vienas kitas.
Tiesa, vėjas pačioje aikštelėje čaižo kaip reikiant, ir, žinoma, ji be stogo – lašnojant įsisukite į apsiaustą nuo lietaus.
Smegduobių muziejus po atviru dangumi
Biržų apskrities gyventojai kenčia nuo ypatingo gamtos reiškinio – nuolat atsiveriančių smegduobių. Karstinės įgriuvos susiformuoja, kai požeminis vanduo gelmėse išplauna tirpius gipso, klinčių, dolomito, kreidos ar druskos klodus, ir toje vietoje įgriūva žemė. Jų rajone jau skaičiuojama apie 9000 ir jų nuolat daugėja, teigia Biržų Turizmo informacijos centras.
Nors šios įgriuvos ir pavojingos, ir pridaro daug žalos, bet gyvenant tokioje vietoje privalu atrasti, kaip minusus paversti pliusais. Pavyzdžiui, Mantagailiškio dvare tarp jų galima žaisti montebolą – lyg ir golfą, lyg ir futbolą. Unikalų žaidimą sumanė vienas iš Rinkuškių alaus daryklos savininkų Sigitas Kalkys, o 2020 metais bus organizuojamas ir montebolo čempionatas. Kas tai per žaidimas, skaitykite čia.
Vienas įdomiausių draustinių Lietuvoje – Karajimiškio kraštovaizdžio, kur smegduobių tankumas yra didžiausias. Pati įdomiausia jų – apie 200 metų senumo Karvės ola (esą čia yra viena prasmegusi). Į šią smegduobę gilyn galima nusileisti laiptais ir jos dugne apžiūrėti kiaurymę.
Smegduobės – tikrai išskirtinis gamtos reiškinys, Biržų apskrities karstines įgriuvas apžiūrėti itin pamėgę latviai. Nors kaimynai savo šalyje jų taip pat turi, tačiau smegduobių Latvijoje lankymas nėra gerai pritaikytas turistams. Tik nepamirškite neperšlampamų batų – tokiu metų laiku gamtoje jų tikrai prireiks.
Biržų pilis – vienintelė tokia Lietuvoje
Biržų moterys dar XX a. pradžioje naudojo „Nivea“ odos kremą, viename iš pilies kampų esą užmūryti jaunavedžiai, o anksčiau namus buvo leista mieste statyti tik galu į gatvę. Po apsilankymo Biržų pilyje žinosite dar ne tiek.
Penkis kartus nuo švedų apgintoje, bet du kartus visgi susprogdintoje pilyje įsikūręs Biržų krašto muziejus „Sėla“, kuriame pasakojama legendomis apipinta garsiosios Radvilų giminės pastatyta pilis.
Pilis yra bastioninio tipo tvirtovė, geriausiai išsilaikiusi šiaurės rytų Europoje ir vienintelė Lietuvoje.