„Lengviausia Stokholmą pasiekti keltu – tiek iš Rygos, tiek iš Talino kasdien plaukia keltai. Galima likti nakvynei, tačiau kiek pastebėjau, populiariausia yra atplaukti ryte, pavyzdžiui, kokią 10 valandą ryto, o vakare sėsti į keltą ir plaukti atgal“, – sako R. Širvinskas- Makalius.
Keliautojo teigimu, per tiek laiko galima pasivaikščioti po Stokholmo senamiestį ir krantines bei apžiūrėti garsųjį Vaza muziejų – pačiam Makaliui šis seną, iš uosto dugno ištrauktą karo laivą demonstruojantis muziejus paliko vieną didžiausių įspūdžių.
O galbūt esate nostalgiškas garsiosios švedų grupės „ABBA“ gerbėjas? Stokholme įkurtas šios grupės muziejus!
„Jei vykstate individualiai, tuomet galite pasirinkti, kas jus labiausiai domina. O jei su grupe, programa yra labai griežtai sustyguota – šiek tiek laisvo laiko palikta tik papietavimui bei suvenyrų paieškai. Vakare keltas pasuka atgal į Taliną“, – sakė Makalius.
Pigus skrydis turi brangų minusą
Kodėl keliautojai Stokholmui neretai skiria tiek mažai laiko? Deja, vienas iš šio miesto minusų – jūsų piniginę sudoroti nusiteikusios kainos. Nakvynė čia brangi, todėl daugelis renkasi verčiau nakvoti atgal pamažu grįžtančiame kelte.
Kodėl verta rinktis keltą, jei skrydžiai iki Stokholmo – pakankamai pigūs? Makalius perspėja neapsigauti.
„Skrydžiai – pigūs, bet skrendama į Skavsta oro uostą, kuris nėra pačiame Stokholme. Tam, kad iš oro uosto nuvažiuotumėte iki miesto centro – tai kainuoja apie 30 eurų. Pasirinkę keltą apžiūrite dar vieną miestą – Taliną arba Rygą. Net sunku palyginti kelionę lėktuvu ir keltu, nes man pats plaukimas laivu jau yra pramoga – nakvojate kajutėse, stebite Baltijos jūrą... Kai kuriuose laivuose vakarais vyksta pramoginiai renginiai. Sakyčiau, tokia kelionė galėtų būti draugų, kompanijos kelionė, kai tiesiog kartu praleidi daug smagaus laiko,“ – palygina pašnekovas.
XVII amžiaus laivas – didingas žioplumo simbolis
Grįžtant prie įspūdingiausių Stokholmo vietų, R. Širvinskas pasakoja, kad šiame mieste yra ištisa muziejų sala. Taigi, pasiekę ją, jau vietoje galite rinktis, kuris muziejus labiausiai traukia.
„Man didžiulį įspūdį paliko Vaza muziejus. Įspūdingą matyti seną, visą išsaugotą laivą pastato viduje. Pastato, kuris specialiai pastatytas šitam laivui“, – sako Makalius.
Tiesa, po didingu įspūdžiu slepiasi šypseną kelianti istorija – XVII amžiaus laivas, meistrų statytas kelerius metus, dailintas drožiniais: nuo dievų ar karių iki undinių. Tačiau 1628-aisiais metais jis nuskendo… tame pačiame uoste, kuriame ir buvo nuleistas į vandenį. Vaizdą stebėjo didingų vaizdų ištroškusi minia, o kai kam teko stebėti absurdišką artimųjų mirtį. Nors laivas skendo taip arti kranto, iš 150-ies jo įguloje buvusių žmonių tik kelioms dešimtims pavyko išsigelbėti.
Po daugiau nei 300 metų šis Švedijos laivyno pasididžiavimas (o kartu ir gėda) buvo iškeltas ir restauruotas.
Nakvynė – sūpuojant jūrai
„Taip pat rekomenduočiau apsilankyti Stokholmo miesto Rotušėje. Ten yra salė, kurioje vakarieniaujama po Nobelių premijų įteikimo. Įsivaizduokite vietą, kurioje susirenka iškiliausi pasaulio mokslininkai ir visuomenės veikėjai – man buvo labai įdomu ją pamatyti“, – prisiminė keliautojas.
Jei nenorite bėgioti po muziejus ar sekdami žemėlapio nuorodas ieškoti istorinių vietovių, tikrai didelį įspūdį paliks ir paprastas pasivaikščiojimas po Stokholmo senamiestį. Mažos kavinukės ir parduotuvėlės garsėja viena
Kai tik turiu galimybę paplaukioti kanalais, tai darau. Mano rekomendacija būtų dienos metu pasivaikščioti po senamiestį ir krantines pėsčiomis, o jau vakare, sutemus, pasiplaukioti laivais.
skaniausių kavų bei burnoje tirpstančiais ledais.
„Jei vis tik nuspręstumėte likti nakvoti Stokholme, rekomenduočiau išmėginti kiek kitokią nakvynę botelyje.Tai – viešbučiai ant vandens. Jų šiame mieste yra gal keliolika ir sparčiai daugėja“, – rekomendavo Makalius.
O kaip dėl hostelių?
„Hosteliai Stokholme yra tikrai brangūs (jei palyginsime su kitomis šalimis). Be to, reikia nepamiršti, kad tai bus kambarys su daugiau svečių. Kita vertus, daugelis hostelių Stokholme svečių yra labai gerai įvertinami. Tai alternatyva viešbučiams ir jų pliusai – nakvynės metu greičiausiai susipažinsite su kitomis šalimis ir kitomis kultūromis“, – sako pašnekovas.
Pigių kelionių organizatorius pats yra išbandęs Stokholmo hostelius ir prisimena unikalią patirtį – kartu su kambariokais iš Argentinos, Portugalijos bei Prancūzijos ėjo apsipirkti, gamino ir vaišinosi visiškai tarptautine vakariene.
„Patiekalai buvo toks visų kultūrų miksas – tikrai yra ką prisiminti. O vakare dar visi drauge išėjome į miestą“, – prisimena R. Širvinskas-Makalius.
Naktinis miestas iš vandens ir skaniausias Stokholmo šokoladas
Jei jau priėjome prie vakaro pramogų, metas paanalizuoti ir jų pasirinkimą bei kainas. Makalius iškart perspėja, kad alkoholis bei vaišės baruose atsieina brangiai. Be to, įprastuose prekybos centruose galite įsigyti tik kelių laipsnių stiprumo alkoholinį gėrimą.
„Baruose yra brangu. Po to, kai pačiam teko sumokėti 9 eurus tik už ledus... stegiuosi tų kainų į litus jau nebeversti, košmaras! Kad netektų nusivilti, rekomenduočiau apie barą, restoraną ar kavinę pasiskaityti internete – neretai ten matomos ir patiekalų kainos. Patyrinėkite TripAdvisor.com – ten rasite vietas, kuriomis liko sužavėti vietiniai, ar turistai, lankęsi Stokholme. Ten ir sužinosite, ar kainos atitinka jūsų lūkesčius“, – patarė keliautojas.
Dar viena pramoga, kurią Makalius pataria išbandyti – tai ekskursijos laiveliais aplink Stokholmą.
„Tikrai verta. Iš vandens viskas atrodo kitaip, gerokai įspūdingiau. Kai tik turiu galimybę paplaukioti kanalais, tai darau. Mano rekomendacija būtų dienos metu pasivaikščioti po senamiestį ir krantines pėsčiomis, o jau vakare, sutemus, pasiplaukioti laivais“, – sakė pašnekovas.
Šiame mieste gausu įvairiausių suvenyrų – ką iš jų namo vežtųsi pats Makalius?
„Suvenyrų neperku jau seniai – net nebeturiu šaldytuvo, prie kurio liptų visi tie magnetukai. Todėl perku arba kažką valgomo, arba kažką sau. Jei Stokholme ieškočiau kažko sau, greičiausiai tai būtų koks nors įdomesnis drabužis, kuris primintų šią kelionę.
Iš valgomų dovanų perku šokoladą, kuris yra tik ten – tai švediškas šokoladas su apelsinais, pavadinimu „Marabou“ – labai labai skanus ir Lietuvoje jo nėra! Tad labiau rekomenduočiau parsivežti skanaus šokolado ir valgant jį papasakoti draugams įspūdžius, parodyti nuotraukas, nei apsikrauti kokiais nors suvenyrais“, – keliautojams linki Makalius.