„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Seksualusis Berlynas – kruvinos praeities nepamirštanti gaudžianti laisvės sala

Berlynas – tai miestas, kuris XX a. pergyveno dviejų kruvinų totalitarinių režimų – nacizmo ir komunizmo – gaivalą. Kažkada čia buvo deginamos naciams neįtikusios knygos, o žmonės persekiojami ir žudomi dėl savo tautybės, rasės ar seksualinės orientacijos. Po Antrojo pasaulinio karo šis miestas įkūnijo prasidėjusį šaltąjį karą ir komunizmo bei kapitalizmo varžytuves. Dabar, praėjus ketvirčiui amžiaus po geležinės uždangos griūties, Berlynas yra laisve, pasitikėjimu ir dinamiškumu pulsuojantis modernus metropolis, neslepiantis ir savo neramios praeities žaizdų.
Seksualusis Berlynas – kruvinos praeities nepamirštanti gaudžianti laisvės sala
Seksualusis Berlynas – kruvinos praeities nepamirštanti gaudžianti laisvės sala

Būnant Berlyne nesunku pamiršti faktą, kad šis miestas po Antrojo pasaulinio karo buvo beveik visiškai sulygintas su žeme. Mieste, kuris turi net keletą centrų, senoviškai atrodantys pastatai autentiški jums atrodys iki tol, kol gidas nepapasakos tikrosios jų istorijos. Štai, kad ir vadinamoji Gendarmenmarkt aikštė.

Visi trys pagrindiniai joje esantys pastatai – dvi katedros ir koncertų salė buvo atstatyti tik praėjusio amžiaus devintajame dešimtmetyje. Atstatymo rezultatas įspūdingas, nepaisant to, kad autentiškas dalykas pastatuose tik vienas – ant stogų esančios pajuodusios skulptūros, kurios nebuvo sunaikintos per karą.

Berlynas
Berlynas

Būnant Berlyne nesunku pamiršti faktą, kad šis miestas po Antrojo pasaulinio karo buvo beveik visiškai sulygintas su žeme.

Dar vienas šiuo metu atkuriamas pastatas Berlyne – Operos teatras. Kol kas Operos aikštėje išvysite tik pastolius ir statybų atributus. Būtent joje 1933 m. nacių ideologijos apakinti studentai iš šalia esančios universiteto bibliotekos išnešė tūkstančius knygų, kurios buvo sudegintos, nes buvo „neteisingos“. Pelenais pavirto ne tik garsių filosofų ir sociologų darbai, bet ir kai kurios knygos vaikams.

Priežastis – jose per daug fantazijos, o naciai nepageidavo, kad naujasis jų žmogaus tipas pasižymėtų lakia vaizduote bei kūrybiškumu. Dabar šioje vietoje, po grindiniu, yra pastatytos tuščios knygų lentynos, kuriose galėtų tilpti visi sudeginti veikalai. Šalia esančioje lentelėje iškalta pranašiška vokiečių poeto Heinricho Heines citata: „Ten, kur deginamos knygos, viskas pasibaigs žmonių deginimu.“

Tai tik vienas iš daugelio Berlyne esančių paminklų, skirtų nacių nusikaltimo aukoms. Netoli miesto ir visos suvienytos Vokietijos simbolio Brandenburgo vartų atrasite monumentą nužudytiems Europos žydams, o dar už kelių šimtų metrų – persekiotiems gėjams ir lesbietėms. Prie Vokietijos parlamento Reichstago pastato jus pasitiks liūdna laidotuvių muzika, akmens luitai ant žemės ir ant vandens. Tai memorialas romams. 

Reichstagas
Reichstagas

Kitos totalitarinės ideologijos komunizmo pėdsakai gyvi ne tik muziejuose, tarp kurių bene įspūdingiausias yra Berlyno sienos muziejus su persų menininko Yadegaro Asisi instaliacija „Berlyno siena. Panorama“, ar Vilniaus Savanorių prospekto architektūrą primenančiuose pastatuose.

Viena iš Berlyno siūlomų pramogų turistams yra pasivažinėjimai Vokietijos Demokratinėje Respublikoje (VDR) gamintais automobiliais „Trabant“.

Automobiliai, kurie naudoja dujų ir benzino mišinį, gal ir nebus patys patogiausi sėdint (ypač jeigu jūsų ūgis siekia bent 1,78 m), tačiau patirtis laviruojant po įvairius Berlyno rajonus nepamirštama. Po šio iššūkio automobilių nuomotojas jums nusišypsojęs tikriausiai įteiks VDR gamintos kolos, gazuoto gėrimo „Wostok“ bei buvusios Rytų Vokietijos vairuotojo pažymėjimo kopiją.

Luko Zadaracko/15min.lt nuotrauka/Automobilis „Trabant“
Luko Zadaracko/15min.lt nuotrauka/Automobilis „Trabant“

Kalbant apie gėrimus, Berlynas, kaip ir visa Vokietija (nors berlyniečiai ir aiškina, kad Berlynas yra atskiras pasaulis), yra ideali vieta alaus mėgėjams. Čia alus ne tik pigus, bet jį galite gerti visur ir visada – metro vagone, vaikščiodamas garsiąja alėja „Unter den Linden“, persimesdamas keliais žodžiais su jums nelegalių medžiagų siūlančiu afrikiečių kilmės berlyniečiu ar nusileidęs šalia Šprė upės netoli Reichstago.

Kalbant apie gėrimus, Berlynas, kaip ir visa Vokietija (nors berlyniečiai ir aiškina, kad Berlynas yra atskiras pasaulis) yra ideali vieta alaus mėgėjams.

Po alaus išalkote? Užkandinių su Doner kebabais ir dešrelių su kario milteliais rasite kiekviename Berlyno rajone vos už kelis eurus.

Na, o jeigu norite pasijusti kaip tikras biurgeris, restorane bandykite įveikti šnicelį su viduje esančiomis bulvėmis arba išbandykite dešimtis dešrelių rūšių su agurkų salotomis.

Esate vegetaras ar veganas?

Tai irgi ne problema, nes dauguma Vokietijos sostinės kavinių ir restoranų mielai pasiūlys jums tinkamų valgių. Tačiau maisto nepadauginkite, kad galėtumėte lengviau žingsniuoti į naktinį Berlyną. Tiesa, žingsniuoti gali daug ir nereikėti – visame mieste bet kuriuo paros metu važinėja metro (U – Bahn), autobusai ir tramvajai.

Jais galite nusigauti iki garsiojo Kreuzbergo rajono, esančio miesto hipsterių rojumi, ganėtinai brangios, ramios ir rafinuotos Mittes ar neįtikėtinos Warschauer strasse. Joje jūs išvysite kažką panašaus į aštuntojo dešimtmečio Niujorką – pusiau legalius barus ir naktinius klubus, įsikūrusius buvusioje pramoninėje zonoje, bei Davido Lyncho filmų vertą psichodelinę atmosferą.

Berlyniečiai sako, kad Miunchenas yra gražus ir turtingas, o Berlynas neturtingas, bet seksualus.

Na, kad ir, pavyzdžiui, transvestitą kambario dydžio patalpos kampe, duodantį užduotį keliems baro lankytojams, merginai ir vaikinui, – imituoti savo patiriamo orgazmo garsą prieš mikrofoną.

Galbūt po to netoliese persimesite keliais žodžiais su atsitiktinai sutikta kelerius metus Berlyne gyvenančia alternatyvių turų gide lietuve, dėmesį traukiančia plaukuose esančiu plastikiniu paukščiu ir pieštuku ausyse.

Berlyniečiai sako, kad Miunchenas yra gražus ir turtingas, o Berlynas neturtingas, bet seksualus.

Jeigu norite bent kelioms dienoms ištrūkti į istorijos, meno, naktinio gyvenimo, muzikos ir laisvės dvasios miestą, greičiausiai tai galite padaryti skrisdami lėktuvu. Štai „Air Lituanica“ į Berlyną skrydžius vykdo net penkias dienas per savaitę, išskyrus trečiadienį ir šeštadienį. Nepraeis net pusantros valandos ir jau galėsite ištarti „Ich bin ein Berliner“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų