Šiaulių ambasadorė Airijoje: „Kas tas Vilnius, jei Šiaulių nebūtų?“

Atstumas – ne kliūtis mylėti savą kraštą. Tokiai minčiai pritartų ir „Globalių Šiaulių" ambasadorė Airijoje Jurgita Urbelienė. Aktyvi Dublino lietuvių bendruomenės narė, mokytoja šiame interviu pasakoja apie tai, ką reiškia būti šiauliečiu, kodėl Šiauliai patrauklūs turistams.
Jurgita Urbelienė
Jurgita Urbelienė / Asm.archyvo nuotr.

– Jurgita, ką jums reiškia būti šiauliete ? Koks yra šiaulietis? Ar šiaulietišką geną galima ištrinti iš savęs?

– Prisipažinsiu, niekada nekėliau sau tokio klausimo. Man Šiauliai – augimo ir tapsmo pradžia. Tai duotybė, kurioje supranti savo būties prasmę ir pareigą. Šiauliuose gimiau, augau ir tas ypatingas ryšys nedingo, nors šiuo metu gyvenu ne Lietuvoje.

Koks yra tipiškas šiaulietis? Unikalus šio pasaulio sutvėrimas, turintis savitą pasaulėžiūrą bei tarmę! Kaip pasakė V. Stakėnas – Šiauliai yra lietuviškas Liverpulis, kuris gimdo žvaigždes, duoda toną. Šiam posakiui šmaikščiai pritaria ir gidas Donatas Jokūbaitis teigdamas, kad Šiauliai Vilniuje yra kokybės ženklas.

Argumentai kalba patys už save: grupė BIX, estrados grandai Nijolė Ščiukaitė, Jurgis Žukauskas, Adolfas Jarulis, Virgilijus Noreika, Šiaulių fenomenas Gytis Paškevičius, smuikininkė Augustė Emilija Janonytė, berniukų ir jaunuolių choro „Dagilėlis" meno vadovas ir dirigentas Remigijus Adomaitis. V.Stakėnas yra vienas iš septynetuko – dainuojamosios poezijos Lietuvoje pradininkų. Taikliai pajuokavo iš Šiaulių kilęs, Vilniuje gyvenantis ir gidu dirbantis Donatas Jokūbaitis– „Kas tas Vilnius, jei Šiaulių nebūtų?"

– Napoleonas norėjo šv. Onos bažnyčią išsivežti, o jūs, jei galėtumėte, kokį objektą iš Šiaulių perkeltumėte į vietą, kurioje dabar gyvenate?

– Senieji Šiaulių senamiesčio stogai... Kadangi mano vaikystė prabėgo žaviajame Šiaulių senamiestyje, tad visos gatvės, gatvelės man buvo gerai žinomos. Mane visuomet žavėjo ant „Valerijono" vaistinės stogo įsitaisę katinai. Kaskart praeidama pro šią vaistinę aš pakeldavau akis į dangų ir niekaip negalėdavau nuspręsti, ar jie prisilaižę valerijono, ar ne. Šią dilemą dabar sprendžia mano vaikai, kai lankomės Šiauliuose.

– Ką parodote draugams Šiauliuose? Apie ką pasakojate? Kas, kokie objektai patenka į būtinai parodomų ar siūlomų aplankyti sąrašą?

– Draugams, pažįstamiems, gyvenantiems Airijoje, smalsu, kodėl Šiauliai – Saulės miestas? Tenka išgirsti įvairių atsakymų improvizacijų. Vieni galvoja, kad šiame mieste labai daug saulėtų dienų, bet pažvelgę į geografinę padėtį, supranta apsirikę. Teko išgirsti ir tokių samprotavimų, neva Šiauliuose žmonės nuolat šypsosi, todėl ir Saulės miestas.

Po visą miestą pasklidę saulės simboliai tapo neatskiriama šio miesto savastimi. Saulė Šiauliuose fiksuoja laiką – Saulės laikrodis (saugiai įsikūręs ant Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus katedros pietinio fasado sienos), spindi auksu Šaulio (Auksinio berniuko) skulptūroje, atsispindi vitražuose (vitražas „Saulės mūšis") ir, žinoma, šiauliečių šypsenose. Aš Šiaulių miesto istoriją, žymias vietas skirstau: šiapus (tai, kas sukurta dabar) ir anapus (tai, kas buvo mano vaikystės laikotarpiu).

Asm.archyvo nuotr./Jurgita Urbelienė
Asm.archyvo nuotr./Jurgita Urbelienė

Tad besilankant Šiauliuose tapo tradicija užsukti į laikmetį „anapus" – „Valerijono" vaistinę, dabar ten jau esančią arbatinę ir paragauti čia verdamos gilių kavos. Vaikštinėjant visuomet aplankau vaikystės pamėgtas vietas, tai ir skulptūra „Skaitantis žmogus" ir skulptūra „Trys nykštukai", kaštonų alėja, žymusis, pačiame miesto centre esantis, laikrodis „Gaidys" daugeliui tapo ne tik malonia susitikimo vieta, kuris ne tik gieda, bet net 14 kalbų sveikinasi su praeiviais: „Sveiki atvykę į Šiaulius!" Visuomet aplankau ir kitiems rekomenduoju (be visų įdomybių, kurių ir neišvardinsiu) aplankyti mūsų vienintelį Kryžių kalną. Šios vietos man labai svarbios, nes tai atsiminimai mano vaikystės dienų.

Kas turi didžiausią potencialą mieste: versle, švietime, bendruomenėje, sporte, kultūroje ir pan?

– Į šį klausimą vienareikšmiškai atsakyti negalėčiau. Tik žinau, kad mažas „AŠ" gali užaugti ir tapti dideliu „MES", bet tam svarbu bendruomeniškumas. Tik bendromis jėgomis, bendru susitelkimu, vienas kito papildymu, išklausymu, „žiūrėjimu viena kryptimi" galime pasiekti nuostabių rezultatų. To ir linkiu Šiauliams, išlikti drąsiems, kaip 1975-aisiais! Juk tuomet – treti Europoje (po Roterdamo, 1972m., ir Erfurto, 1973m.) ir pirmi Lietuvoje automobiliams priklausiusią Vilniaus centrinę dalį pavertėme bulvaru!

Noriu pasidžiaugti, didžiausioje Airijos turizmo mugėje-parodoje ,,Holiday World Show'' Dubline buvo pristatytas Šiaulių miestas! Parodos metu Šiauliai sulaukė didžiulio turistų susidomėjimo. Tikiu ir linkiu, kad turistai pasaulio žemėlapyje atrastų ne tik Lietuvą, bet ir Šiaulius.

Kokią įsivaizduojate miesto ateitį? Kas čia turėtų atsirasti, kad miestas būtų dar labiau patrauklesnis gyventi – mokytis – dirbti?

– Šiauliai yra idealus miestas gyventi, nedidelis, jaukus. Kaskart grįžtu ir stebiu, kaip miestas gražėja, keičiasi, atgyja. Šiauliai – tai miestas su didžiuliu potencialu augti ir klestėti, miesto ateitis mūsų pačių rankose. Kaip bebūtų apmaudu, bet gero gyvenimo niekas kitas neateis ir nesukurs, jį sukurti galime tik mes patys. To mums visiems ir linkiu – bendrumo!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų