Šiaurės Korėjos keistenybes savo akimis matę keliautojai ten dar kartą sugrįžtų

Šiaurės Korėja iki šiol yra viena uždariausių valstybių, kurioje turistai ne itin dažni svečiai. Vis dėlto lietuviai ten mėgsta įkišti nosį. Vieni tokių – Jonas Slivka ir Ieva Martinkonytė, kurie apie savo kelionę į Šiaurės Korėją neseniai pasakojo kauniečiams.
Kim Jong Uną palaikantys mitingai Šiaurės Korėjoje
Kim Jong Uną palaikantys mitingai Šiaurės Korėjoje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Šios viešnagės įspūdžiais jie dalinosi šią savaitę klube „Džem’pub“ vykusiame renginyje „WE GO TRAVEL STORIES”, kurį organizuoja „WE GO“ ir tinklaraštis Jauti.lt.

Valdžia pasirūpina, kad žmonės pasigrožėtų žvaigždėmis

Savo pasakojimą J.Slivka pradėjo užsimindamas, jog keliaudamas į Šiaurės Korėją tikėjosi pamatyti, kaip atrodė Sovietų Sąjunga prieš 50 metų.

Lūkesčiai išsipildė su kaupu – keliautojo žodžiais tariant, jie pamatė, kaip SSRS atrodė prieš 80 metų. Kai jie atvyko, elektros nebuvo, visur tamsu ir gūdu. Netrukus paaiškėjo, kad Šiaurės Korėjoje elektra dingsta itin dažnai. 

Gintarės Vasiliauskaitės/Jauti.lt nuotr./Jonas Slivka „Džem'pub“ klube pasakoja apie kelionę
Gintarės Vasiliauskaitės/Jauti.lt nuotr./Jonas Slivka „Džem'pub“ klube pasakoja apie kelionę

Lietuvius lydėjusios gidės pasakojo, jog taip yra dėl „Amerikos sankcijų Šiaurės Korėjai”. Vėliau keliautojai sutiko turistus iš Olandijos paklausė, ką jiems apie nuolatinį elektros dingimą sako gidai.

Išgirdę atsakymą vos neprapliupo kvatotis. Olandams buvo paaiškinta, kad „valdžia specialiai išjungia elektrą, kad žmonės pasigrožėtų mėnuliu ir žvaigždėmis”.

Nufotografavai statulos kojas? Turėsi nemalonumų

Šiaurės Korėjoje lietuviai praleido savaitę. Pirmąją dieną jie apžūrėjo sostinę Pchenjaną, aplankė šalies lyderių statulas.

Ten sužinojo, kad tai darant privaloma nupirkti gėlių, nunešti vadams ir nusilenkti: kol turistai to nepadaro, ekskursija nevedama.

Keliautojus prajuokino, bet kartu ir suglumino įvykis, kai vienas mažas berniukas pasakė jiems „Hello“, o Ieva jam pamojavo. Vaiko motina, ištikta panikos priepuolio, griebė atžalą ir skubiai nuėjo.

Be to, egzistuoja labai griežtos taisyklės, kaip fotografuoti vadų statulas – nuotrauka turi būti pilna, negalima nufotografuoti tik pusę statulos.

J.Slivka pasakojo, jog vos nesusilaukė bėdų, kai befotografuojant grindinį į kadrą papuolė vienam iš lyderių skirtos statulos kojos. 

Būti įamžinti turistų nenori ir vietiniai gyventojai. Pamatę, kad yra fotografuojami, jie stengiasi kuo greičiau dingti iš kadro. 

Keliautojus prajuokino, bet kartu ir suglumino įvykis, kai vienas mažas berniukas pasakė jiems „Hello“, o Ieva jam pamojavo. Vaiko motina, ištikta panikos priepuolio, griebė atžalą ir skubiai nuėjo.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Šiaurės Korėjos sostinės kintanti ekonomika
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Šiaurės Korėjos sostinės kintanti ekonomika

„McDonald’s“ – be mėsainių ir bulvyčių

Pasakodamas apie šią kelionę J.Slivka ne kartą pabrėžė, kad maistas Šiaurės Korėjoje yra ypatingai neskanus. Tačiau ragauti jo teko nemažai, nes svečiai nuolat vaišinami. 

Lietuvius nustebino, kad korėjiečiai natrio gliutomatą deda į patiekalus, kaip paprasčiausią druską ar pipirus.

Keliautojai apsilankė ir restorane, kuriame patiekiami patiekalai iš šunų mėsos, ragavo šalyje labai populiarios šunienos sriubos. 

Lietuvius nustebino, kad korėjiečiai natrio gliutomatą deda į patiekalus, kaip paprasčiausią druską ar pipirus.

J.Slivka taip pat pasakojo, kad vos susipažinusios su jais, gidės pasididžiuodamos pasakė, jog Šiaurės Korėjoje yra „McDonald’s“, tačiau paprašytos į jį nuvesti kažką neaiškaus numykdavo.

Galiausiai keliautojams ten pakliuvus paaiškėjo, kad korėjietiškame „McDonald’s“ restorane nėra jokio maisto ir gėrimų, tik vynuogių limonadas.

Tai patvirtino prieš kelionę išgirstas faktas, kad Šiaurės Korėjoje labai daug butaforinių restoranų ir pramogų, kurios iš tiesų sukurtos tik dėl akių – realiai neveikia. 

Tai, jog Šiaurės Korėjoje tikrai labai daug surežisuotų pramogų turistams, J.Slivka ir kartu buvusi ir I.Martinkonytė įsitikino dar ne kartą.  

Pavyzdžiui, apsilankę bibliotekoje, pastebėjo, jog ten esantys žmonės tik apsimeta kažką dirbantys, pavyzdžiui, vienas vyrukas tiesiog judino rašiklį vietoje.

Apsilankius atrakcionų parke, gidės liepė eiti į pirmą pasitaikiusį atrakcioną ir labai susinervino, kai lietuviai pareiškė norintys prieš tai apžiūrėti kitus atrakcionus.

Didžiulis pulkas vietinių eidavo tik į tuos pačius atrakcionus, kaip ir jie. J.Slivka pasakojo, jog pro tuos atrakcionus teko pravažiuoti dar ne kartą ir jie niekada nedirbo.

Apskritai į visas lankytinas vietas jie eidavo tik dviese, vietiniai nebūdavo įleidžiami. Išėję iš vieno muziejaus, turistai pastebėjo, jog lauke apie 300 vietinių laukia, kol galės apsilankyti muziejuje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Prekybos centras Šiaurės Korėjoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Prekybos centras Šiaurės Korėjoje

Džinsai – šlykšti amerikietiška išmonė

Keliautojai apsilankė ir Saulės rūmuose – svarbiausiame pastate Šiaurės Korėjoje. Į juos galima įeiti tik atitinkamai pasipuošus.

Tais metais, kai mūsų keliautojai ten lankėsi, buvo pasirodęs filmo „Interviu“, kuriame pašiepiamas Šiaurės Korėjos lyderis, anonsas, todėl su džinsais į Saulės rūmus patekti buvo neįmanoma. Tai buvo motyvuota tuo, jog džinsai yra „amerikonų išmonė“.

Savo pagarbą šalies vadovams korėjiečiai demonstruoja įvairiai. Pavyzdžiui, metus skaičiuoja nuo Kim Il Sungo gimimo, todėl dabar Šiaurės Korėjoje yra 104 metai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Laisvalaikis Šiaurės Korėjoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Laisvalaikis Šiaurės Korėjoje

Prie bet kokio daikto, prie kurio prisiliečia vadas, pritvirtinama memorialinė lentelė. Jų galima rasti visur: pavyzdžiui, atrakcionų parke – prie vieno iš atrakcionų arba prie lovos ligoninėje. Net boulingo kamuolys, kuriuo neva 1991 metais žaidė Kim Il Sungas, yra įstiklintas.

Net boulingo kamuolys, kuriuo neva 1991 metais žaidė Kim Il Sungas, yra įstiklintas.

„Tiesa, tuo metu, jis jau sunkiai sirgo ir buvo beveik aklas, tad nesuprantu, kaip jis galėjo ridenti tą boulingo kamuolį“ – juokėsi J.Slivka.

Paklaustas ar dar kartą ryžtųsi aplankyti Šiaurės Korėją, J.Slivka atsakė, kad antrą kartą tikrai vėl važiuotų, nes dar labai daug kas liko nepamatyta ir nepaklausta.

Pirmąkart buvo gana baisu klausti rimtesnių dalykų, bet kitą kartą jis juos jau išdrįstų užduoti.

„Tik gaila, kad pačiam laisvai negalima keliauti, o tik su griežta gidžių priežiūra,“ – pabaigė pasakojimą keliautojas.

Tai – ne paskutinis renginys iš ciklo „WE GO TRAVEL STORIES“. Jie vyks kas antrą antradienį Kaune, „Džem’pub“ klube. 

Straipsnis buvo publikuotas tinklaraštyje Jauti.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų