„Keliautojų vis dažniau atrandamas, tačiau dar nesugadintas Vietnamas stebina savo autentika ir dinamiškumu – nuostabi Vietnamo gamta atskleidžia, kiek daug gamtos stebuklų yra šiame pasaulyje, niekad nemiegantys miestai vilioja nesibaigiančiomis pramogomis, o šimtmečius skaičiuojantys pastatai ir prancūzų kolonijinio laikotarpio pėdsakai mena turtingą istorinę praeitį“, – pranešime spaudai pasakoja kelionių organizatoriaus „Novaturo“ atstovė Lina Kiljonienė.
Tikroji Vietnamo širdis – jo žmonės
4000 metų istoriją skaičiuojantis Vietnamas išsiskiria unikalia kultūra, atsispindinčia ne tik kasdienėse gyvenimo smulkmenose, bet ir akimis ne visuomet matomose, tačiau labai gerai jaučiamose detalėse.
Keliaudami po šią šalį vietinių gyventojų šypsenas matysite kur kas dažniau, nei galbūt esate įpratę: nors nemaža dalis vietnamiečių gyvena ne itin pasiturinčiai – iš to, ką dovanoja pati gamta ir darbščios rankos, skųstis ir garsiai kalbėti apie problemas jie nepratę. Priešingai – nuo pat mažens vietnamiečiai mokomi dėkingumo už tai, ką gyvenimas duoda, ir laimę matuoja ne pinigais. Matyt tai yra viena iš priežasčių, kodėl jau ne vienerius metus Vietnamo gyventojai patenka tarp laimingiausių pasaulio tautų.
Nors atvirai priima šiuolaikinį pasaulį ir didžiąja dalimi gyvena iš turizmo, vietnamiečiai ypač vertina tradicijas bei protėvių palikimą – čia vis dar galioja nerašytos pagarbos vyresniems taisyklės, tad nenustebkite, jei vietiniai gyventojai mandagiai pasiteiraus jūsų amžiaus.
Vietnamo upės, laukai, kalnai ir jūros – giliai įsišaknijusios visoje kultūroje, todėl lankydamiesi svečiuose ir vaišindamiesi jų pagamintomis gėrybėmis, neįžeiskite šeimininkų lėkštėje palikdami nesuvalgyto maisto – tai pagal vietinių gyventojų įsitikinimus, nepagarba žemei ir darbininkams, kurių dėka maistas patenka ant stalo. Stenkitės į lėkštę įsidėti ne daugiau, nei galite suvalgyti, ir nepamirškite pasakyti komplimentų dėl skanaus maisto ir šeimininkų svetingumo. Vietiniai gyventojai tai tikrai įvertins, išlydės su šypsena ir noriai atvers savo namų duris kitą kartą jums sugrįžus.
Vietname stebina viskas – ir gamtos grožis, ir miestų didybė
Vietnamas turi daugiau nei 3400 km ilgio pakrantę, tad jei gražūs smėlio paplūdimiai yra raktas į tobulas jūsų atostogas – tikrai neprašausite čia apsilankę.
„Vietnamo pakrantėse įsikūrę kurortai traukia poilsiautojus krištolo skaidrumo jūros vandeniu ir puikiais paplūdimiais, tačiau labiausiai keliautojus žavi natūrali šalies gamta, stebinanti savo įvairove ir užburiančiais kontrastais.
Vietnamas išvagotas daugybės upių, tad nemažai vietinių gyvena tiesiog ant vandens. Šalyje gausu įspūdingų parkų, kuriuose galima grožėtis laukine gamta, neregėtais augalais ir gyvūnais. Vietnamas tiesiog sukurtas kelionėms ir atradimams“, – sako L.Kiljonienė.
Viena nuostabiausių vietų Vietname, kurią privalo pamatyti kiekvienas, – Ha Longo (Ha Long) įlanka, apsupta daugiau nei 1600 salų ir salelių. Anot legendos, Ha Longo įlanką sukūrė drakonas, skridęs virš įlankos. Toje vietoje, kur jo uodega paliesdavo vandenį, atsirasdavo sala – būtent dėl to įlanka dar kitaip vadinama „Nusileidžiančio drakono“ užutėkiu.
Didesnės salos, apaugusios vešliais miškais, ir tiesiai iš vandens net iki 300 m aukščio kylančios uolos čia kuria nepaprastą gamtos paveikslą. Užutėkyje gyvena per 20 etninių grupių, tad Ha Longo įlankoje galėsite išvysti ir iš arčiau susipažinti su vietiniais gyventojais, savo namus įsirengusiais tiesiog ant vandens, nendrėmis dengtose valtyse.
Lankantis šiaurinėje šalies pusėje, tiesiog būtina aplankyti ir Vietnamo sostinę Hanojų. Ant Raudonosios upės krantų įsikūręs miestas jus pasitiks ryškiomis spalvomis, neįprastais kvapais ir, regis, niekada netylančiu šurmuliu. Važiuodami rikšomis senuoju Hanojaus kvartalu, mėgaukitės besikeičiančiais miesto vaizdais, šventyklomis ir pagodomis, kurių čia priskaičiuojama apie 400.
Jei domitės architektūriniu paveldu, užsukite į didingą imperinę praeitį menančią Thang Long tvirtovę ir XI a. siekiančią Literatūros šventyklą, savo akimis pamatykite puošnius Operos rūmus ir Paryžiaus Dievo Motinos katedros pavyzdžiu pastatytą Šv. Juozapo katedrą. Viešėdami Vietnamo sostinėje, būtinai pasinerkite į turgaus šurmulį ir paragaukite gatvės maisto – tikrosios Vietnamo kultūros.
Keliaudami pietine Vietnamo pakrante, savo akimis galėsite išvysti tikrą rojų žemėje – Con Dao salas, kurias sudaro 16 negyvenamų salelių su plačiais smėlio paplūdimiais, apaugusiais visuomet žaliuojančiais medžiais. Pagrindinė sala dabar yra populiari nardymo vieta, mat po krištoliniu vandeniu atsiveria neaprėpiamas povandeninio pasaulio grožis. Gretimose salelėse vasaros metu, nuo birželio iki rugsėjo mėnesio, galite išvysti ir retą reiškinį – daugybę vandens vėžlių, kuriems negyvenamos Con Dao salelės tapo saugia veisimosi vieta.
Pietinėje Vietnamo dalyje atvirukų vertais vaizdais keliautojus apdovanoja įspūdingoji Mekongo delta – daugybė siauresnių ir platesnių kanalų čia apsupti tankiais atogrąžų miškais, tarp kurių slepiasi derlingos pievos ir vietinių gyvenvietės.
„Sakoma, kad būtent Mekongo deltoje – bene žinomiausiame šalies gamtos kampelyje – galima patirti tikrąjį Vietnamo skonį. Žaliuojančioje, vandens pripildytoje deltoje išvysite viską, su kuo asocijuojasi Vietnamas: ryžių baseinus, kanalais valtelėse gėrybes plukdančius vietinius gyventojus, šurmuliuojančias gyvenvietes ir žmonių mažiau paliestus gamtos kampelius“, – pasakoja L.Kiljonienė.
Mekongo deltoje – bene žinomiausiame šalies gamtos kampelyje – galima patirti tikrąjį Vietnamo skonį.
Ne tik gražių vaizdų, bet ir aktyvių pramogų mėgėjams verta užsukti ir į raudono bei balto smėlio Mui Ne kopas – nors įsikūrusios taip pat pietinėje šalies dalyje, jos dovanoja visai kitokį, šaliai kiek neįprastą kraštovaizdį. Sacharos dykumą primenančios kopos apsuptos auksinio smėlio paplūdimių, tad nusiteikite tikrai kurortinei nuotaikai.
Pasiilgę miesto šurmulio, keliaukite į Tolimųjų Rytų perlu vadinamą Hošimino miestą. Prie ramybės pratusius keliautojus šis didmiestis neretai apstulbina – gatvėmis zuja motociklai, žiba dangoraižių šviesos, šurmuliuoja turgūs ir net naktimis netyla dainos ir pašnekesiai. Nors Hošiminas – šiuolaikinis miestas, nestinga jame ir praeities ženklų. Būtinai užsukite pasižvalgyti į centrinį Ben Thanh turgų, kuris savo prekių gausa bei rankdarbių įvairove patenkina net išrankiausią pirkėją, pamatykite kolonijinio Hošimino širdį – miesto rotušę, Operą, Notre Dame katedrą.
Geriausias laikas keliauti – rudeniui įsibėgėjus
Kelionė į Vietnamą – puiki kryptis tiek pirmąjį kartą vykstantiems, tiek puikiai Pietryčių Azijos regioną jau pažįstantiems turistams.
Dėl geografinės padėties Vietnamas patenka į skirtingas klimato zonas, tad šiaurinėje ir pietinėje šalies dalyse orai skiriasi. Šiauriniuose regionuose temperatūra vasaros metu siekia 22–28 laipsnius šilumos, o žiemą nukrinta iki 15–20 laipsnių. Pietiniuose reginiuose karščio ir drėgmės daugiau – tiek vasarą, tiek žiemą lepina 26–29 laipsnių šiluma.
Dėl musoninių vėjų šaliai kartais tenka mirkti gausiame lietuje. Tropiniai musonai centrinėje šalies dalyje apsilanko spalio–balandžio mėnesiais, o Šiaurėje ir Pietuose – nuo gegužės iki rugsėjo mėnesio. Tad geriausias metas norintiems keliauti po visą šalį – nuo lapkričio iki balandžio mėnesio.
„Vietnamą drąsiai galima vadinti kylančia Pietryčių Azijos turizmo žvaigžde ir viena patraukliausių vietų atostogauti už geriausią kainą. Palmių giraitėse palei jūrą įsikūrę jaukūs kurortai, kultūriniu paveldu turtingi miestai ir įvairovės kupina gamta pasiūlys nepamirštamą poilsį ir pasyvių, ir aktyvių atostogų mėgėjams“, – sako L.Kiljonienė.
Norintiems pamatyti vien lankomiausius šalies objektus, vertėtų rinktis bent dviejų savaičių trukmės atostogas, o nuodugniai ištyrinėti šalį ir unikalią jos kultūrą prireiks ir viso mėnesio ar net daugiau.