O kai kurie skatino mane ir toliau rašyti apie posovietinį bloką, nes neva tai man geriausiai sekasi. Skaitytojų noras – šventas reikalas. Po buvusias sovietines teritorijas keliavau gana daug, todėl sugeneruoti naujus pasakojimus dar visai yra įmanoma. Šiandien užmeskime akį į kitą įdomią ir geopolitiniuose mūšiuose taip pat besisukiojančią buvusią sovietinę respubliką – Moldovą.
Kuo ji įdomi? Pirmiausia tuo, kad šioje šalyje jau trisdešimt metų yra užsaldytas konfliktas, kurio židinys – Padniestrės Moldavų Respublika, trumpiau vadinama tiesiog Padniestre. Ji susidarė griūnant Sovietų Sąjungai, kai sovietinės respublikos, tarp jų ir Moldova, viena po kitos ėmė skelbtis nepriklausomybę.
Padniestrės gyventojų daugumą sudarę rusakalbiai gyventojai išsigando, kad neva tai fašistine tapsiančios Moldovos ar galimo jos prisijungimo prie Rumunijos, ir išreiškė norą likti Sovietų Sąjungos sudėty. Tam norui išsipildyti lemta nebuvo, nes nudvėsė ir pati Sovietų Sąjunga. Tada Padniestrė pasiskelbė nepriklausomybę.
Moldova, žinoma, su tuo nesutiko, tad šalyje įsiplieskė karas tarp Moldovos ir Padniestrės pajėgų. Ar nepanašu į tai, kas dabar vyksta Donbase? Moldova tą karą, aišku, būtų laimėjusi, tačiau į kovas įsikišo Rusija, kuriai nepatinka kaimynų bandymai gyventi savarankiškai, ir moldavai turėjo atsitraukti.
Su Rusijos pagalba laimėjusi nepriklausomybės kovas, Padniestrė, deja, nelaimėjo pasaulinio pripažinimo. Jos nepripažįsta net ir ta pati Rusija, kuriai naudinga regione palaikyti dar vieną konflikto zoną, nes galima ja manipuliuoti. Kad Moldovai nekiltų pagundos vėl bandyti vienyti teritoriją jėga, Padniestrėje dislokuota daugiau nei tūkstantis Rusijos karių.