Kodėl virš kalnų kurortų skraido sraigtasparniai?
Įsivaizduokite, kad trasoje patyrėte rimtą traumą – pvz., kojos lūžį – ir negalite judėti. Gelbėtojai sprendžia situaciją greitai: siunčia sraigtasparnį, kuris jus nugabena į artimiausią gydymo įstaigą. „Ten, kur neįmanoma privažiuoti sniegomobiliais, tai vienintelis būdas greitai pasiekti sužeistąjį,“ – aiškina draudimo specialistė.
Deja, ši paslauga gali kainuoti 10 tūkst. eurų ar daugiau. Kuo prabangesnis kurortas, tuo didesnės draudimo sumos gali prireikti. Tokiose situacijose medicininių išlaidų draudimas tampa jūsų finansinio saugumo garantu. Šis draudimas apima ne tik transportavimą į gydymo įstaigą, bet ir hospitalizaciją, tyrimus, gydymą, operacijas, vaistus, o esant poreikiui – ir išankstinį grįžimą į namus, arba papildomas išlaidas už kelionės pritaikymą sužeistojo poreikiams. “Šią savaitę turėjome atvejį, kai sugipsavus koją asmuo negalėjo sėdėti standartinėje vietoje, nes tiesiog fiziškai netilpo, teko išpirkti papildomą vietą priešais iš išmontuoti sėdynę. Oro linijos teikia tokią paslaugą esant poreikiui, o papildomas išlaidas apmoka draudimas. Pasak D.Norkuvienės, be draudimo apsaugos slidinėjimo traumos gali tapti ne tik fiziniu, bet ir finansiniu iššūkiu.
Kas moka už kitiems sukeltus nuostolius?
Slidinėjant kalnuose, ypač perpildytose trasose, neretai pasitaiko situacijų, kai netyčia kliudomas kitas slidininkas. Taip nutikus tampate atsakingi už sugadintą jo įrangą ar patirtas traumas. „Neseniai susidūrėme su situacija, kai vienam klientui Italijos kurorte atsitrenkus į kitą slidininką, šis krisdamas susilaužė koją ir net prireikė operuoti. Tąkart pagal civilinės atsakomybės draudimą medicininėms išlaidoms padengti nukentėjusiajam draudimas išmokėjo daugiau kaip 7 tūkst. eurų. Neturinčiam civilinės atsakomybės draudimo klientui būtų tekę šias išlaidas nukentėjusiajam kompensuoti iš savo lėšų.,“ – pasakoja draudimo ekspertė.
Civilinės atsakomybės draudimas padengia patirtus nuostolius, todėl galite susitelkti į kelionės tęsimą, užuot rūpinęsi, kaip atsiskaityti už kitų patirtą žalą. Be kita ko, tam tikrose valstybėse, pvz. Italijoje, civilinės atsakomybės draudimas yra privalomas slidinėjant kalnuose, o jo neturint galite būti išprašyti iš slidinėjimo zonos atimant ski-pasą ir skiriant 100-150 EUR baudą. Tas pats galioja ir slidinėjant be šalmo. „Italijoje situacija išties griežta, pastebi www.draudimas.lt ekspertė Donata Norkuvienė. Per metus Italijoje nutinka apie 30 000 nelaimingų atsitikimų, iš kurių 20 pasibaigia mirtimi, todėl Italijoje matome sugriežtintus reikalavimus. Labai tikėtina, kad šiuo pavyzdžiu paseks ir kitos Europos šalys“.
Papildoma draudimo apsauga kelionių metu
Draudimo paslaugos nuolat tobulinamos ir gyventojams pasiūloma vis daugiau galimybių. Pvz., išvykstant atostogų, portale www.draudimas.lt galima nebrangiai apdrausti savo namų turtą ir būstą tam laikotarpiui, kol būsite išvykę – pvz. jei išvykos metu name ar bute įvyktų avarija, kiltų gaisras arba į turtą pasikėsintų piktavaliai.
„Jei slidinėjant tektų patirti rimtesnę traumą, gydymas paprastai gali trukti nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių. Draudimas nuo nelaimingų atsitikimų numato išmoką, kurios dydis priklauso nuo traumos sunkumo – ji padeda kompensuoti negautas pajamas nedarbingumo laikotarpiu, taip pat užsitikrinti papildomų lėšų reabilitacijai. Priklausomai nuo draudimo bendrovės ir sutarties sąlygų, kelionių draudimas su nelaimingų atsitikimų draudimu 7 dienoms vienam asmeniui gali kainuoti nuo 10 iki 30 eurų“, – vardina draudimo ekspertė.
D. Norkuvienės teigimu, kelionių draudimas numato išmokas ir tokiais atvejais, jei dėl svarbių priežasčių tektų keisti skrydžio laiką ir viešbučių rezervacijas, arba skrydžio metu pasimestų bagažas.
O kaip sutaupyti draudimui? Ekspertė atkreipia dėmesį, kad prieš pasirenkant draudimą, kaskart verta palyginti kelių draudimo bendrovių sąlygas ir kainas, nes kartais panašaus draudimo pasiūlymo kaina skirtingose bendrovėse ženkliai skiriasi. Tai nesunkiai galite padaryti www.draudimas.lt svetainėje, kur visų draudimo bendrovių kainas ir sąlygas rasite vienoje vietoje ir galėsite jas greitai palyginti.
Pagrindinės taisyklės: slidinėjimas leistinose trasose ir atsakingas elgesys
Atvykę į kiekvieną slidinėjimo bazę atidžiai perskaitykite joje taikomas taisykles. Draudimo specialistai pataria nesinaudoti nežymėtomis slidinėjimo trasomis, vadinamomis „off piste“. Jei nelaimingas atsitikimas įvyktų tokioje vietoje, draudimo apsauga gali iš dalies negalioti: pirmoji pagalba bus suteikta, o visas kitas gydymo išlaidas gali tekti padengti iš savo kišenės.
„Draudimo apsauga negalios ir tuo atveju, jei slidinėjimo metu vartotumėte alkoholį, narkotines arba toksines medžiagas – apsvaigusiems draudimas nuostolių neatlygina, be to, ir tikimybė patirti nelaimingą atsitikimą išauga keletą kartų“, – sako draudimo specialistė.
Ji taip pat primena, kad visais atvejais būtina laikytis slidinėjimo bazėse pateiktų elgesio instrukcijų – per didelė rizika ir tyčiniai veiksmai nelaikomi draudiminiais įvykiais ir didina grėsmę patirti traumą.
Kaip tinkamai pasiruošti slidinėjimo kelionei?
Be draudimo, būtina pasirūpinti ir kitais aspektais. Pirmiausia, patikrinkite savo slidinėjimo įrangą. Jei naudojate savo slides, įsitikinkite, kad jos techniškai tvarkingos: suteptos slydimui, o apkaustai sureguliuoti pagal jūsų svorį. Netinkamai paruošta įranga gali ne tik sukelti diskomfortą, bet ir tapti nelaimės priežastimi.
Taip pat labai svarbu apsirūpinti tinkama apranga. Kalnuose oro sąlygos gali būti nenuspėjamos, tad neperšlampama ir kvėpuojanti apranga – būtinybė. Nepamirškite ir kokybiškų slidinėjimo akinių – jie apsaugos nuo saulės ir sniego atspindžių, kurie gali sutrikdyti matomumą.
„Atostogauti vyksite gerokai ramiau ir smagiau, jei žiemos pramogų metu būsite visapusiškai pasirūpinę savo saugumu,“ – reziumuoja D.Norkuvienė.