Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Spalvingiausi Europos kiemeliai, kurie atveriami tik kartą per metus

Ispanijos pietuose esančio Kordobos senamiesčio kiemeliai gegužės mėnesį virsta spalvų, kvapų ir gėlių fiesta. Dviem savaitėms miestelėnai atveria savo kiemelių duris „Fiesta de los Patios“ festivaliui, kad parodytų gražiausius ir nežinomus miesto brangakmenius, o taip pat laimėtų pagrindinį – gražiausio kiemelio prizą.
Kordobos senamiesčio kiemeliai
Kordobos senamiesčio kiemeliai / Laimos Druknerytės nuotr.
Temos: 2 Ispanija Kelionės

Spalvingasis festivalis

Gegužės 6-19 dienomis vykstančiame festivalyje galima aplankyti 50 kiemelių. Garsiausia Kordobos fiesta yra tapusi miesto identitetu. Miestelėnų bendruomenės triūso rezultatas nepalieka abejingų: 2012 metais festivalis pripažintas UNESCO nematerialiuoju kultūros paveldu. Šiais metais tikimasi sulaukti vieno milijono apsilankymų.

Kiemelių, balkonų ir vitrinų konkursą Kordoba pirmą kartą organizavo 1921 metais. Nuo 1952 metų šis konkursas tapo kasmetiniu, jo metu vyksta ispaniško šokio flamenko ir klasikinės muzikos pasirodymai.

Miesto taryba ir privačios įmonės kasmet apdovanoja piniginiais prizais gražiausius kiemelius. Pagrindinio prizo vertė – 3000 eurų. Konkurse vertinami dekoratyviniai aspektai: gėlių rūšys, vazonų dekoras, natūralus apšvietimas ir vandens instaliacijos.

„Premiją laimėti svarbu, nes tai yra mano darbo įvertinimas ir galima pelnytai tuo didžiuotis. Tai reiškia, kad šiais metais tu kažką padarei geriau nei kiti, ir žmonės tai pastebėjo. Bet labiausiai patinka stebėti nustebusius ir susižavėjusius lankytojų veidus, kai jie įžengia į mano namų kiemelio vidų“, – pasakojo vieno kiemelio savininkas Gabrielis Castillo.

Laimos Druknerytės nuotr./Kordobos senamiesčio kiemeliai
Laimos Druknerytės nuotr./Kordobos senamiesčio kiemeliai

Puošybos menas

Tipinis Kordobos kiemelis pasižymi puošnumu: vaismedžių, žolynų bei gėlių, susodintų į spalvotus vazonėlius, lovelius ir puodynes gausybe. Visa tai kabinama ant sienų arba statoma ant grindinio, laiptų. Kiemelio erdvę puošia šulinys ar fontanas, kompoziciją papildo antikvariniai baldai ir reliktai.

Kiemeliai skiriasi dydžiu, aukščiu, išplanavimu, orientacija į saule. Žinios, kaip išdėstyti gėles, kokias parinkti saulėtai, kokias – šešėlio zonai, kaip organizuoti laistymą, kaip prižiūrėti lapus ir žiedus perduodamos iš kartos į kartą. Karštuoju metų laiku gėlės laistomos kasdien po kelias valandas, tręšiamos, persodinamos. Paklausti, kiek augalų auga jų kieme šiuo metu, šeimininkai dažnai net patys nežino. Gal 500, o gal ir 600?

Laimos Druknerytės nuotr./Kordobos senamiesčio kiemeliai
Laimos Druknerytės nuotr./Kordobos senamiesčio kiemeliai

Kiemelių istorija

Su arabų invazija į dabartinę pietinės Ispanijos teritoriją atkeliavo ir kiemelio planavimo bei dekoravimo tradicijos. Išoriniai namo fasadai supaprastėjo, tačiau vidiniai kiemeliai pradėti puošti ir dekoruoti plytelėmis, ornamentais, grotelėmis. Dėl karšto klimato šiuose kiemeliuose didelė svarba teikiama vandeniui – išpopuliarėjo fontanai ir vandens kanalai, kurių atsiradimas paskatino gėlių ir vaismedžių auginimą.

Laimos Druknerytės nuotr./Kordobos senamiesčio kiemeliai
Laimos Druknerytės nuotr./Kordobos senamiesčio kiemeliai

Skirtingais istoriniais laikotarpiais kiemelių dekoras ir apdaila nuolat kito, apjungiant senus dekoro elementus su naujo laikmečio madomis. XX a neturtingiems žmonėms pradėjus keltis iš kaimo vietovių į miestus, namuose su vidiniais kiemais apsigyvendavo kelios gausios šeimos, todėl kiemeliai tapdavo namo gyventojų organizaciniais centrais ir kasdienių susitikimų vietomis. Čia virė gyvenimas – įsikurdavo komunalinės virtuvės, vonios kambariai, skalbyklos. Bet nepaisant to, istorinė tradicija puošti kiemelius gėlėmis ir vaismedžiais išliko.

„Aš labai džiaugiuosi, kad į festivalį atvyksta tiek lankytojų. Tai suteikia gyvybės mūsų gyvenimui, mūsų namams. Mes patys galime pažinti žmonės iš viso pasaulio, netgi iš šalių, apie kurias nieko nežinome net neišeidami iš namų! Mano kiemelis nuostabus tuo, kad jame iki šiol renkasi šeima. Kiemo viduryje pastatome didelį stalą. Ir švenčiame visas svarbiausias šeimos šventes: gimtadienius, vestuves, miesto ir religines šventes. Nuostabu vakarieniauti kieme su gausia šeima, – pasakojo savininkė Ana De Austra. – Savo namų kiemelį atidarau tik festivaliui. Yra kiemelių savininkų, kurie įsileidžia lankytojus ištisus metus, apmokestina juos. Tai tampa verslu. Mano kiemelis yra šeimos kiemelis ir atveria vartus kitiems tik kartą metuose.“

Laimos Druknerytės nuotr./Kordobos senamiesčio kiemeliai
Laimos Druknerytės nuotr./Kordobos senamiesčio kiemeliai

Kito kiemelio savininkė Virginia Mollina pasakojo, kad pas ją unikaliausias akcentas yra laiptai. „Ant jų užrašytas mano dukros eilėraštis. Pirminė idėja buvo kasmet atnaujinti eilėraščius, bet kai užrašėme jį arabiškomis raidėmis – jis taip čia pritiko, kad jį ir palikome. Tai mūsų kiemo dvasia ir unikalumas“, – pasakojo moteris.

Laimos Druknerytės nuotr./Kordobos senamiesčio kiemeliai
Laimos Druknerytės nuotr./Kordobos senamiesčio kiemeliai

Kiemelio socialinė reikšmė

Tipinio pietinės Ispanijos namo vidinis kiemelis yra pagrindinė namo vieta, kurioje švenčiamos svarbiosios šeimos šventės, iš kartos į kartą perduodama šeimos išmintis, čia gimsta naujos tradicijos ir laikomasi senų papročių. Tai vieta, kur susitikusios kelios šeimos kartos praleisdavo ir iki šiol praleidžia didžiąją savaitgalių ir šventinių dienų dalį.

Nors festivalis vyksta kartą metuose, kiemeliai prižiūrimi ir ruošiami šventei visus metus. Kai kuriuos galima lankyti organizuotų ir gidų lydimų ekskursijų metu. „Kordobos kiemelių asociacija“ padeda organizuoti šventę bei remia kiemelių priežiūrą – skiria finansavimą, padeda patarimais, aprūpina gėlėmis ir vazonais. Kai kuriuos kiemus padeda tvarkyti ir miesto savivaldybė.

„Kiemelį prisimenu nuo vaikystės, pažinojau senjorą, kuri čia gyveno. Kai ji mirė – niekas nesiėmė prižiūrėti jos namų ir kiemo, todėl visa tai atiteko savivaldybei, o ši perleido namus „Kordobos kiemelių asociacijai“. Asociacija patikėjo man šio kiemo priežiūrą ir aš tuo užsiimu jau 6 metus. Laistyti šias gėles vasaros metu kasdien trunka net 2 valandas“, – pasakojo Angelas Castillo, kiemelio prižiūrėtojas.

Laimos Druknerytės nuotr./Kordobos senamiesčio kiemeliai
Laimos Druknerytės nuotr./Kordobos senamiesčio kiemeliai

Savanorės Ana, Maria ir Carmela pasakojo, kad prižiūrėdama kiemelį jį nuolat keičia, sodina ir persodina gėles, augalus. „Šiuo metu čia yra apie 200 gėlių: pelargonijų, petunijų, bugenvilijų, kalijų. Kiekvienais metais pasodiname vis naujų augalų, todėl ir priežiūros jiems daugėja, bet mums tai patinka. Šis kiemelis anksčiau buvo bažnyčios sandėliu, jame buvo laikomi rakandai, dviračiai, augo vos vienas kitas augalėlis. Nors kiemas priklauso bažnyčiai, bet savivaldybė priėmė sprendimą jį restauruoti ir įtraukti į kiemelių festivalį“, – teigė jos.

Laimos Druknerytės nuotr./Kordobos senamiesčio kiemeliai
Laimos Druknerytės nuotr./Kordobos senamiesčio kiemeliai

„Fiesta de los Patios Cordobeses“ apsilankymas yra nemokamas, tačiau tikėkitės nemažų eilių. Šių metų festivalis jau eina į pabaigą – 2019 m. kiemeliai atviri visuomenei nuo gegužės 6 d. iki 19 d.. Daugelis kiemelių priklauso privačioms įmonėms ar privatiems savininkams, todėl po festivalio užveria duris iki kitų metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų