Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Stebuklai, gimstantys rankomis: kaip medis virsta ir namu, ir šaukštu

Įsivaizduokite laikus, kai nebuvo didelių prekybos centrų, interjero salonų ir dizainerių. Namų statybą, įrengimą ir įvairių rakandų gamybą tekdavo patikėti keliaujantiems medžio amatininkams. Geriausi buvo graibstyte graibstomi – juk visiems norėjosi tvirtos trobos, gražių skrynių ir patikimų statinių.
Medis amatininkų rankose virsta ir namu, ir šaukštu
Medis amatininkų rankose virsta ir namu, ir šaukštu / Lietuvos kaimo turizmo asociacijos nuotr.

Kas pastatė trobą?

Ar įmanoma pasistatyti namą rankomis ir be architekto? Žinoma! Senovėje lietuviams namus ir kitus trobesius statė puikiai šį amatą išmanę vyrai, vadinti dailidėmis. Jie puikiai žinojo, kaip pakloti pamatus, suręsti tvirtas sienas, iškelti gegnes.

Lietuvos kaimo turizmo asociacijos nuotr./Dailidystė
Lietuvos kaimo turizmo asociacijos nuotr./Dailidystė

Kitaip tariant, dailidės buvo senovės projektuotojai ir darbų vykdytojai. Užsakymų jie gaudavo keliaudami po kraštą, o pačių nagingiausių ir kruopščiausių meistrų ieškodavo patys užsakovai. Dailidystės amato paslaptis tėvas perduodavo sūnui, kaip ir įrankius.

VIDEO: Dailidystės amatas. Atostogoskaime.lt

Kai trobesys būdavo pastatytas, gegnės iškeltos, o ant jų pakabintas vainikas, ateidavo eilė kitam amatininkui – stogdengiui. Stogai Lietuvoje ilgus amžius būdavo dengiami nendrėmis, o nuo XX a. pr. skiedromis.

Lietuvos kaimo turizmo asociacijos nuotr./Stogdengys
Lietuvos kaimo turizmo asociacijos nuotr./Stogdengys

Šiuo amatu užsiimdavo vargingesni kaimiečiai, važinėdavę iš kaimo į kaimą. Visgi patikimai uždengti stogą – nes kas norėtų, kad į trobą prilytų, – buvo sudėtingas ir atsakingas darbas. Įdomu tai, kad šiais laikais, kai yra įvairių sintetinių stogo dangų, nendriniai ir skiedriniai stogai vėl populiarėja, o dailidės profesiją galima įgyti profesinio mokymo įstaigose.

VIDEO: Stogdengystės amatas. Atostogoskaime.lt

Senieji „interjero dizaineriai“

Sienos ir stogas – dar ne viskas, trobai reikėjo grindų, langų ir durų, palangių, langinių ar kitų smulkių elementų. Apie visa tai pagalvodavo stalius. Kūrybingi staliai pasirūpindavo ir išorine namo puošyba – stogo kraigus dekoruodavo dailiais lėkiais, vėjalentėmis ar apvadais.

Lietuvos kaimo turizmo asociacijos nuotr./Verpsčių gamyba
Lietuvos kaimo turizmo asociacijos nuotr./Verpsčių gamyba
VIDEO: Stalystės amatas. Atostogoskaime.lt

Galiausiai, pastatytą namą reikėdavo įrengti. Tradiciškai kaimo troboje stovėdavo suolai, stalai, lovos, lopšiai, lentynos, spintos, kėdės, rankšluostinės, skrynios, komodos ir pan. Juos pagamindavo baldžiai, keliaudavę iš kaimo į kaimą ir siūlydavę savo paslaugas. Turtingesni valstiečiai galėjo sau leisti puošnesnius baldus – raižytus įvairiais raštais, drožinėtus, tapytus, skynios būdavo kaustomos.

Lietuvos kaimo turizmo asociacijos nuotr./Baldininkystė
Lietuvos kaimo turizmo asociacijos nuotr./Baldininkystė

Bene gražiausios skrynios būdavo skirtos merginų kraičiams sudėti – kraičio skynia buvo tikras garbės reikalas – svarbu ne tik kas joje, bet ir kaip atrodo.

VIDEO: Baldininkystės amatas. Atostogoskaime.lt

Maistui laikyti, žmonėms maudytis

Senais laikais indus, įrankius ir įvairias talpas tekdavo pasigaminti patiems arba įsigyti iš amatininkų. Vieni populiariausių indų tūkstančius metų buvo kubilai, o juos gamindavo kubiliai. Kubiluose būdavo laikomos ir birūs produktai, ir skysčiai, dažniausiai – alus, midus, vynas.

Lietuvos kaimo turizmo asociacijos nuotr./Kubilininystė
Lietuvos kaimo turizmo asociacijos nuotr./Kubilininystė

Pagaminti išties gerą kubilą ar statinę buvo sudėtinga ir kartais prireikdavo dvejų metų! Todėl kubiliai buvo vertinami ir gerbiami, o jų darbo technika laikoma paslaptyje. Taip pat kubilių rankose gimdavo ir kiti daiktai – kibirai, muštuviai, kaušai geldos ir t. t.

VIDEO: Kubilininkystės amatas. Atostogoskaime.lt

Daiktai ir produktai nuo seno buvo laikomi ar gabenami ir pintose talpose, todėl bene kiekviename Lietuvos kaime gyveno pynėjas. Jis įgudusiais rankų judesiais pindavo krepšius daržovėms, obuoliams ar miško gėrybėms.

Lietuvos kaimo turizmo asociacijos nuotr./Pintinių pynimas
Lietuvos kaimo turizmo asociacijos nuotr./Pintinių pynimas

Taip pat pynėjai pindavo sėtuves grūdams sėti, indus pelams sijoti ar net lopšius kūdikiams ir daugybę kitų talpų dabar jau egzotiškai skambančiais pavadinimais – gorčius, krabes, underes.

VIDEO: Pynimo amatas. Atostogoskaime.lt

Ir žinoma, namų nebūna be šaukštų. Nors šaukštas laikomas vienu seniausių įrankių, kuris buvo gaminamas iš pačių įvairiausių medžiagų, iki pat XX a. lietuvių namuose vyravo mediniai šaukštai, pagaminti drožėjo arba šaukščiaus.

Lietuvos kaimo turizmo asociacijos nuotr./Šaukščiaus amatas
Lietuvos kaimo turizmo asociacijos nuotr./Šaukščiaus amatas
VIDEO: Šaukščiaus amatas. Atostogoskaime.lt

Mediniai dirbiniai pramogai

Iš medžio buvo gaminama daugybė praktiškų ir buityje nepamainomų daiktų. Visgi pasitaikydavo ir kitokių objektų – medinių muzikos instrumentų ir žaislų. Seniausi lietuviški muzikos instrumentai siekia neolito laikus (kaulinės švilpynės, barškučiai ir pan.).

Lietuvos kaimo turizmo asociacijos nuotr./Drožinėjimas
Lietuvos kaimo turizmo asociacijos nuotr./Drožinėjimas

O štai mums artimesniais laikais netrūko iš medienos ir medžio žievės pagamintų pučiamųjų instrumentų – birbynių, lamzdelių, skudučių, skrabalų. Muzikos instrumentai būdavo naudojami tiek piemenų, tiek per šventes, apeigas ar net plėšrūnams atbaidyti. Dažniausiai muzikos instrumentus gamindavo patys muzikantai, išmanę medžio apdirbimo amatą.

VIDEO: Muzikos instrumentų gaminimo amatas. Atostogoskaime.lt

Rodos, visi anksčiau išvardinti mediniai dirbiniai skirti suaugusiems, bet ir mažiesiems šis tas tekdavo. Specializuotų medinių žaislų gamintojų nebuvo, o žaislus gamindavo staliai, dailidės, tėvai arba net patys vaikai.

Lietuvos kaimo turizmo asociacijos nuotr./Žaislininkas
Lietuvos kaimo turizmo asociacijos nuotr./Žaislininkas

Mažiesiems iš šiaudų ar balanėlių pagamintas paukštes kabindavo virš lopšio, didesni vaikai žaisdavo su iš medžio išdrožtomis figūrėlėmis (paukščiais, arkliukais ir pan.) arba su mediniais namų apyvokos daiktais. Įdomu tai, kad mediniai žaislai šiuo metu išgyvena tikrą atgimimą ir yra labai mėgstami.

VIDEO: Žaislininkystės amatas. Atostogoskaime.lt

UNESCO paveldas ir edukacijos

Kryždirbystė yra vienintelis tradicinis lietuviškas amatas, įtrauktas į UNESCO Nematerialiosios kultūros paveldo sąrašus. Kryždirbystės tradicijos Lietuvoje atsirado kartu su krikščionybe ir ilgainiui pavirto unikaliu pasaulyje pagoniškus ir katalikiškus simbolius apimančiu menu. Sakoma, kad kryždirbystė – tai amato, meno ir tikėjimo sąjunga. Unikalūs kryžiai Lietuvoje statyti įvairiomis progomis, juose užkoduoti simboliai ir istorijos.

Lietuvos kaimo turizmo asociacijos nuotr./Kryždirbystė
Lietuvos kaimo turizmo asociacijos nuotr./Kryždirbystė

Šis unikalus lietuviškas amatas išliko ilgus amžius ir net sovietinės okupacijos metais, nors kryždirbystės tradicijas Lietuvoje perduoda tik meistrai savo mokiniams, jokios mokyklos ar kursų nėra. Šiuo metu Lietuvoje vis dar yra keturios dešimtys sertifikuotų kryždirbių, o jų rengiamose edukacijose galima sužinoti apie kryždirbystės meną.

Taip pat Lietuvoje rengiamos ir kitos medžio apdirbimo amatų edukacinės programos. Staliai ir baldžiai gali papasakoti apie amato ypatybes, taip pat išmokyti naudotis įvairiais drožybos įrankiais. Kubiliai, pynėjai ir šaukštų drožėjai atskleidžia savo amato paslaptis, o norintys net gali įsigyti rankų darbo gaminių. Kad ir kurios rūšies medžio amatininko edukaciją pasirinksite – sužinosite daugybę įdomių faktų apie Lietuvos istoriją, kasdienį gyvenimą, o gal net ir patys ką nors pasigaminsite.

Lietuvos kaimo turizmo asociacija vykdo projektą „Tradicinių lietuviškų amatų gidas“. Projekto tikslas – didinti tradicinių Lietuvos amatų ir UNESCO kultūros paveldo objektų populiarumą bei žinomumą.

Finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo.

Projekto vykdytojas Lietuvos kaimo turizmo asociacija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs