Regiono įžymybė – kalinių atrastas urvas
Didžiausias ir ilgiausias Sudetų krašto urvas vadinamas Lokio vardu. Apie jį žmonės išgirdo tik prieš 50 metų. 1966 m. kaliniai su prižiūrėtojais ieškodami naudingų iškasenų vykdė sprogdinimo darbus.
Po vieno iš sprogimų prieš jų akis atsivėrė anga. Pašvietę į vidų vyrai pamatė daugybę kaulų.
Po vieno iš sprogimų prieš jų akis atsivėrė anga. Pašvietę į vidų vyrai pamatė daugybę kaulų. Kalnakasiai pamanė atradę masinę kapavietę.
Po kelių dienų atvykę specialistai nustatė, kad tai ne žmonių, o priešistorinių gyvūnų kaulai. Didžioji jų dalis – lokių. Nuo šių radinių ir kilo urvo pavadinimas. Jis gavo Lokio urvo vardą.
Trasos vaikams ir patyrusiems speleologams
Dalis Lokio urvo yra puikiai pritaikyta eiliniams turistams. Tiesiai virš įėjimo sumūrytas lankytojų centras ir mažas muziejus. Čia yra eksponuojamas ir vienas iš daugybės atrastų lokio skeletų.
Trasą galima pasirinkti pagal savo pajėgumus. Mažiesiems ir silpnesniems lankytojams rekomenduojamas pasivaikščiojimas grįstu takeliu ir apšviestomis salėmis.
Daugiau nuotykių ištroškusieji gali išbandyti keleto valandų ekstremaliąją trasą. Tam jau bus reikalingi specialūs kostiumai, šalmai ir batai. Tačiau viską galima gauti tiesiog pačiame lankytojų centre. Tiesa, eiti šia trasa rekomenduojama tik įsitikinus idealia savo sveikatos būkle ir nebijant uždarų erdvių.
Neturistiniai urvai – tik profesionalams
Urvų tyrinėtojai, turintys patirties, taip pat turi kur save pamaloninti Sudetų krašte.
Tokiose vietose judėti tenka, kaip sako speleologai, „pasistumiant šonkauliais“. Šis posakis reiškia, kad šliaužti teks vieną ranką ištiesus į priekį, o antrąją atmetus atgal.
Šiame regione yra keletas neužtvertų urvų, tačiau juose saugiai judėti sugeba tik profesionalūs speleologai.
Būtent „judėti“, o ne „eiti“, „kabarotis“ ar „leistis“. Kai kuriuose iš jų vietos yra tiek, kad ten neįmanoma ne tik atsistoti, bet ir eiti keturpėsčiam. Tokiose vietose slinkti tenka, kaip sako speleologai, „pasistumiant šonkauliais“.
Šis posakis reiškia, kad šliaužti teks vieną ranką ištiesus į priekį, o antrąją atmetus atgal. Taip sumažinamas pečių plotis ir tik taip įmanoma pralįsti pro kai kurias siaurumas.
Sudetų krašto urvai nepretenduoja į rekordus ar didelius iššūkius, tačiau jie kuo puikiausiai tik įspūdingam savaitgalio praleidimui. Čia požemius gali pamatyti ir išbandyti jų siaurumas tiek patys mažiausieji, tiek ir patyrę speleologai.