Italijos vyriausybė paskelbė nepaprastąją padėtį į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktame kanalų mieste, kur itin didelis potvynis, čia vadinamas acqua alta, užliejo daug bažnyčių, parduotuvių ir namų.
Antradienį potvynis buvo pasiekęs 1,87 metro žymą. Nuo 1923-ųjų, kai buvo pradėti stebėjimai, vanduo aukščiau buvo pakilęs vienintelį kartą – 1966-aisiais jo lygis buvo pasiekęs 1,94 metro žymą.
„Sunaikinome Veneciją, kalbame apie milijardo [eurų] žalą ir tai – tik anos dienos, ne šiandienos“, – sakė L. Brugnaro, kraštutinių dešiniųjų lyderiui Matteo Salvini tapus dar vienu politiku, apsilankiusiu nelaimės ištiktame mieste.
Dėl šios krizės vyriausybė leido panaudoti 20 mln. eurų padariniams likviduoti.
Premjeras Giuseppe Conte, kuris potvynį pavadino „smūgiu į mūsų šalies širdį“, ketvirtadienį paskelbė nepaprastąją padėtį.
Anksčiau ketvirtadienį jis susitiko su Venecijos meru ir gelbėjimo tarnybų vadovais, o paskui kateriu išplaukė aplankyti nukentėjusių kompanijų ir vietos gyventojų.
Gyventojai, kurių namus apgadino potvynis, iš karto gaus vyriausybės pagalbą iki 5 tūkst. eurų. Restoranų ir parduotuvių savininkai galės gauti iki 20 tūkst. eurų, o vėliau kreiptis dėl papildomų sumų, sakė premjeras.
Pareigūnams vertinant žalą Venecijos kultūros lobiams, įskaitant Šv. Morkaus baziliką, vietos gyventojai stengėsi neprarasti ūpo.
Daugelis jų, kaip įpratę, stabtelėdavo išgerti kavos užlietuose baruose ir savo espresą gerdavo stovėdami vandenyje.
„Tai šokiruoja – vanduo siekia kelius“, – sakė 19-metis turistas iš Meksikos Oscaras Calzada.
„Reikia būti čia, kad patikėtum; tikiuosi, kad tai nepasikartos, kad tai bus tik kartą gyvenime nutinkantis dalykas“, – pridūrė jis.
Venecijoje gyvena vos 50 tūkst. gyventojų, bet kasmet apsilanko 36 mln. lankytojų iš viso pasaulio.
Nuo 2003 metų yra vykdomas didžiulis infrastruktūros projektas MOSE miestui apsaugoti, bet jį temdo nuolat neplanuotai išaugančios sąskaitos, vėlavimas ir korupcijos skandalai.
Planas apima 78 užtvaras, kurias galima pakelti siekiant apsaugoti Venecijos lagūną per jūros potvynius, bet per neseniai atliktą jų bandymą kilo stipri vibracija ir inžinieriai nustatė, kad kai kurios dalys surūdijo.