„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Švyturių metus Klaipėdoje pradės atgimusio Baltojo švyturio pasakojimas

Klaipėdos miesto savivaldybė kartu su kultūros centru Žvejų rūmais šeštadienio, balandžio 13-osios, vakarą miestiečius kviečia į pajūrį: čia, susibūrus prie Šiaurinio molo, drauge laukti saulės laidos, klausytis muzikos, stebėti teatrines improvizacijas, o visai sutemus išgirsti ir pamatyti teatralizuotą šviesų instaliaciją „Baltojo švyturio pasaka“. Prabilęs Baltasis švyturys paskelbs Klaipėdoje Švyturių metų pradžią.
Baltasis švyturys
Baltasis švyturys / Deniso Nikitenkos arch. / Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus arch. nuotr.

2024-uosius Klaipėdos miesto savivaldybės taryba paskelbė Švyturių metais.

Taip siekiama įvairiomis meninėmis iniciatyvomis aktualizuoti švyturius – uostams ir uostamiesčiams itin reikšmingus infrastruktūros objektus, kuriems priskiriama ir jūrinės kultūros populiarinimo misija.

Būtent 2024-aisiais sukanka 140 metų, kai ant Šiaurinio molo buvo įžiebtas senosios Klaipėdos bendruomenės numylėtinis, miesto, o vėliau ir jūrinės valstybės simboliu tituluotas Baltasis švyturys, tapęs II-ojo pasaulinio karo auka.

Deniso Nikitenkos arch. nuotr./Melnragėje stovėjęs Baltasis švyturys savo turistiniu patrauklumu buvo tarsi Eifelio bokštas Paryžiuje: masiškai fotografuojamas, su jo vaizdu leisti atvirukai, pinigai, pašto ženklai ir t. t.
Deniso Nikitenkos arch. nuotr./Melnragėje stovėjęs Baltasis švyturys savo turistiniu patrauklumu buvo tarsi Eifelio bokštas Paryžiuje: masiškai fotografuojamas, su jo vaizdu leisti atvirukai, pinigai, pašto ženklai ir t. t.

„Švyturių metai kviečia ne tik klaipėdiečius, bet ir visą Lietuvą pažinti švyturių istoriją. Tikiuosi, kad šiai progai organizuojami renginiai suteiks visiems įsimintinų progų susiburti ir pasidžiaugti jūrinę kultūrą puoselėjančia Klaipėda. Švyturio tema artima daugeliui klaipėdiečių – būtent Klaipėdoje daugybė žmonių yra pasirinkę jūrininko kelią. Švyturių paskirtis – šviesti ir rodyti kelią, todėl minint Švyturių metus kviečiu ne tik aktyviai dalyvauti renginiuose, bet ir kiekvienam rasti savąjį kelią, būti švyturiais savo artimiesiems bei Klaipėdai“, – kviečia Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus.

Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus nuotr./Baltasis švyturys ant šiaurinio molo apie 1907 m.
Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus nuotr./Baltasis švyturys ant šiaurinio molo apie 1907 m.

Balandžio 13-ąją, į gausius pasaulinei Meno dienai dedikuotus renginius kvies: Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešoji biblioteka, Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centras, LNDM Prano Domšaičio galerija, Mažosios Lietuvos istorijos muziejus, Klaipėdos koncertų salė, Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras, Klaipėdos miesto savivaldybės tautinių kultūrų centras, kino teatras „Arlekinas“, kultūros centras Žvejų rūmai.

Aktyviai dieną praleidę mieste, klaipėdiškiai ir svečiai nuo 19.30 val. laukiami pajūryje prie Šiaurinio molo. Tuolaik čia veikti pradės Jūros radijas, kuris transliuos ne tik muziką, bet ir klaipėdiškio žurnalisto Žydrūno Naujoko parengtus interviu su žmonėmis, kuriuos tituluojame jūrinio miesto kultūros švyturiais. Vyksmą prie molo paįvairins Žvejų rūmų teatrinių kolektyvų – Klaipėdos pilies teatro, pantomimos teatro „A“, Gliukų teatro artistų improvizacijos, skambių vario akcentų programai pridės koncertų salės kolektyvas – Klaipėdos brass kvintetas.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Klaipėdos švyturio panorama
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Klaipėdos švyturio panorama

Tikslaus laiko, kada įsižiebs ir prabils atgimęs Baltasis švyturys, renginio organizatoriai negali pasakyti – šviesų idėjai išsiskleisti reikalinga tamsa. Tad „Baltojo švyturio pasaka“, planuojama, prasidės saulei jau visiškai panirus į jūrą. Švyturį „prakalbins“ ant Šiaurinio molo sukviesti garbūs uostamiesčio jūrinės bendruomenės atstovai, kultūros magistrai, Klaipėdos garbės piliečiai. Šviesa iš jų rankų bus tarsi impulsas atgimsiančiai legendai.

„Kviečiame klaipėdiškius ir svečius drauge pradėti Švyturių metus prie jūros, kur įprastai ir matome švyturius. Čia daug erdvės žmonėms, bet ne automobiliams. Tad vykstančiuosius į renginį raginame naudotis visuomeniniu transportu ir, žinoma, pagalvoti apie vakarojimui prie jūros tinkamą aprangą“, – įsimintinų akimirkų renginį stebėsiantiems žiūrovams linki Žvejų rūmų vadovė Kristina Jakštė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Klaipėdos švyturys
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Klaipėdos švyturys

Ji atkreipia dėmesį į dar vieną svarbią detalę: istoriniai šaltiniai teigia, jog Baltasis švyturys skleidė raudoną šviesą. Saugios laivybos specialistams patariant, teatralizuotos instaliacijos kūrėjai nusižengs istorinei tiesai ir kliausis baltu šviesos spinduliu, kad nuo Šiaurinio molo sklindantis raudonas signalas neklaidintų jūroje tuo laiku būsiančių laivų.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Klaipėdos švyturio panorama
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Klaipėdos švyturio panorama

Atvykusiems į renginį nuosavu transportu automobilius bus galima pasistatyti mokamose aikštelėse toliau ar arčiau molo. AB KLASCO atvers savo teritorijos prie šiaurinio molo vartus, tad dalį automobilių bus galima statyti ten (stovėjimas šioje zonoje nemokamas).

Renginio ir jo repeticijos balandžio 12 d. metu patekti ant Šiaurinio molo bus draudžiama – renginys stebimas iš paplūdimio pusės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“