„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

TOP 10 Europos neįprasčiausių pastatų, kuriuos galite aplankyti

Europoje yra vieni įspūdingiausių ir keisčiausių kada nors sumanytų pastatų, kuriuos galite aplankyti.
„Paminklas Moslavinos žmonių revoliucijai“
„Paminklas Moslavinos žmonių revoliucijai“ / 123rf.com nuotr.

Kaip ir bet kuri kita meno rūšis, architektūra turi savo šedevrų. Nors daugeliui puikių pastatų visame pasaulyje būdinga atskirti architektūros stiliai, kitiems galima priskirti savo unikalų stilių.

Kai architektams suteikiama kūrybinė laisvė, gimsta patys įdomiausi ir neįprasčiausi pastatai.

Štai keli geriausi to pavyzdžiai iš visos Europos.

1. „Paminklas revoliucijai“ Kroatijoje

123rf.com nuotr./„Paminklas Moslavinos žmonių revoliucijai“
123rf.com nuotr./„Paminklas Moslavinos žmonių revoliucijai“

„Paminklas revoliucijai“ yra dar vienas neįprasčiausių Europos statinių. Oficialiai žinomas kaip „Paminklas Moslavinos žmonių revoliucijai“, tai yra Antrojo pasaulinio karo memorialinė skulptūra, esanti Kroatijoje, Podgarić, Bereko savivaldybėje.

Jis buvo pastatytas siekiant paminėti vietos bendruomenės sukilimą prieš Ustaše (Kroatijos fašistų partija) pajėgas Moslavinos ir Zagrebo regione per Antrąjį pasaulinį karą (Kroatijoje žinomą kaip Nacionalinį išsivadavimą).

Paminklą suprojektavo Dušanas Džamonja. Jis yra maždaug 10 metrų aukščio ir 20 metrų pločio. Jis buvo pastatytas 1967 m.

Paminklas pastatytas iš betono ant plieninės armatūros su aliuminio lakštais.

2. „Kubo namai“ Roterdame ir Helmonde

123rf.com nuotr./„Kubo namai“ Roterdame
123rf.com nuotr./„Kubo namai“ Roterdame

„Kubo namai“ („Cube Houses“), olandų kalba „kubuswoningen“, yra vieni iš labiausiai neįprastų pastatų, kuriuos galite rasti Europoje. Jie buvo pastatyti Roterdame (1984 m.) ir Helmonde (1977 m.), Nyderlanduose. Pastatus suprojektavo architektas Pietas Blomas, kuris rėmėsi „gyvenimo miesto stoge“ koncepcija.

Viena iš žymiausių miesto įžymybių, namai yra 45 laipsnių kampu pasuktų išklotų kampuotų kubų rinkinys. Pastatyti daugiau nei prieš 30 metų, šie namai tapo populiariu miesto turistų traukos centru.

Šis neįprastas dizainas skirtas optimizuoti laisvą erdvę namų viduje. Iš viso buvo pastatyta 38 namai, taip pat sukonstruoti dar du „superkubai“.

Visi namai yra sujungti terasomis, o vienas iš jų buvo paverstas muziejumi, kurį galėtų tyrinėti smalsūs lankytojai.

3. „Casa Batlló“ Barselonoje

123rf.com nuotr./„Casa Batlló“ Barselonoje
123rf.com nuotr./„Casa Batlló“ Barselonoje

Barselonoje, Paseo de Gracia, įsikūręs „Casa Batlló“ yra dar vienas neįprasčiausių pastatų pasaulyje. Jį suprojektavo genialusis Antonio Gaudi, kuriam buvo suteikta visiška kūrybinė laisvė.

Plačiai laikomas vienu iš Gaudi šedevrų dizainų, dabartinis pastatas yra pertvarkytas 1800-ųjų pabaigos laikotarpio pastatas. Pastato fasadas, žinomas kaip „Casa dels ossos“ („Kaulų namas“), turi apčiuopiamą skeleto ir organinį pojūtį.

Pertvarkymo metu Gaudi visiškai permąstė fasadą, perkėlė vidinę pertvarą ir veiksmingai pavertė originalų pastatą tinkamu naudoti meno kūriniu. Rekonstrukcija buvo baigta 1906 m.. 1950-aisiais jį pardavė Batlló šeima ir nuo to laiko kelis kartus pakeitė savininką.


Šiandien pastatas priklauso Bernatų šeimai, kuri jį visiškai restauravo. Jis buvo atviras visuomenei nuo 1995 m.

4. „Apverstas namas“ Lenkijoje

123rf.com nuotr./Apverstas namas
123rf.com nuotr./Apverstas namas

Kitas neįprasčiausių pastatų pasaulyje yra „Apverstas namas“ Lenkijoje. Pastatytas 2007 m., šis namas yra viena žymiausių lankytinų vietų šalyje ir tapo vietiniu turistų traukos centru.

Pastatytas netoli Szymbark kaimo šalies šiaurėje, jis yra vienintelis toks Lenkijoje. Tai taip pat buvo toks pirmasis Europoje.

Namo statyba pasirodė gana problematiška. Vien pamatams reikėjo 200 m3 betono. Medienos statybų bendrovė „Danmar“ užtruko 114 dienų namui pastatyti, vietoj įprastų trijų savaičių, iš dalies dėl pertraukų, kurias statytojai turėjo padaryti dėl dezorientacijos, kurią sukėlė keisti sienų kampai.

Namas iš esmės yra visiškai įrengtas namas, išskyrus tai, kad iš išorės atrodo pastatytas ant stogo. Interjero apstatymas yra panašus į 1970-ųjų socialistinių namų interjerą, įskaitant seną televizorių, kuris rodo senovinę propagandinę medžiagą.

5. „Kreivas namas“ Sopote, Lenkijoje

Violetos Grigaliūnaitė/15min.lt nuotr./Sopotas
Violetos Grigaliūnaitė/15min.lt nuotr./Sopotas

„Kreivas namas“, arba lenkiškai „Krzywy Domek“, yra dar vienas keisčiausių pastatų pasaulyje, esantis Sopote, Lenkijoje. Pastatas buvo pastatytas 2004 m.

Pastatą suprojektavo „Szotyńscy & Zaleski“, kuriuos įkvėpė Jano Marcino Szancerio ir Pero Dahlbergo pasakų piešiniai ir iliustracijos.

Pastate, kuris yra dalis „Rezydent“ prekybos centro, yra restoranai, parduotuvės ir net radijo stotis. Tai vienas iš labiausiai atpažįstamų miesto įžymybių. Tai taip pat tapo turistų traukos centru.

6. „Kunsthaus Graz“ Austrijoje

123rf.com nuotr./„Kunsthaus Graz“ Austrijoje
123rf.com nuotr./„Kunsthaus Graz“ Austrijoje

„Kunsthaus Graz“ (taip pat žinomas kaip „Grazer Kunsthaus“ arba Graco meno muziejus) yra dar vienas neįprasčiausių Europos pastatų. 2003 m. pastatytas kaip Europos kultūros sostinės šventės dalis, nuo to laiko jis tapo vienu iš Austrijos orientyrų.

Jį sukūręs Colinas Fournier, teigė, kad jis buvo sukurtas nuo pat pradžių sąmoningai provokuojantis. Šiuo metu šiuolaikinio meno nuo 1960-ųjų muziejaus pastatas yra vadinamosios „blob“ architektūros pavyzdys.

Jo išorinį apvalkalą sudaro mėlynos akrilo plokštės, arba fotoelektrinėms plokštėms (dar vadinamoms saulės baterijomis). Vietinių vadinimas kaip „Draugiškas ateivis“ arba „Juodas auglys“.

7. „Akmens namas“ Fafe kalnuose, Portugalijoje

123rf.com nuotr./„Akmens namas“ Fafe kalnuose, Portugalijoje
123rf.com nuotr./„Akmens namas“ Fafe kalnuose, Portugalijoje

„Akmens namas“, portugalų kalba „Casa do Penedo“, yra dar vienas labai neįprastas Europos statinys. Šiandien architektūros paminklas yra tarp Celorico de Basto ir Fafe, šiaurės Portugalijoje.

Pavadinimas kilęs iš to, kad pastatas pastatytas tarp didelių riedulių, kurie tarnauja kaip pamatai, dauguma sienų ir net lubų dalių. Statybos prasidėjo aštuntojo dešimtmečio pradžioje, o visos statybos užtruko maždaug dvejus metus ir buvo užbaigtos 1974 m.

Iš pradžių pastatytas kaip atostogų paskirties poilsio namas, šiandien tai relikvijų ir nuotraukų muziejus, demonstruojantis pastato istoriją.

8. Rusijos valstybinis mokslo centras Sankt Peterburge

123rf.com nuotr./Rusijos valstybinis mokslo centras Sankt Peterburge
123rf.com nuotr./Rusijos valstybinis mokslo centras Sankt Peterburge

Tulpės formos statinys, atrodantis lyg iš „Žiedų valdovo“, yra Rusijos valstybinis robotikos ir techninės kibernetikos mokslo centras – viena iš pirmaujančių tyrimų įstaigų Rusijoje, įkurtas 1968 m.

Įstaiga specializuojasi programinės ir aparatinės įrangos kūrime, taip pat robotikos ir techninės kibernetikos srityse.

Šis objektas buvo labai svarbus kuriant erdvėlaivį „Sojuz“ ir robotinį zondą „Luna 16“. Jis taip pat padėjo sukurti robotinius bepiločius orlaivius, skirtus Černobylio radiacijai stebėti.

9. Šventosios Dvasios bažnyčia, Vengrijoje

VIDEO: Építész csoport Londonból a Makovecz templomnál

Paksoje, Vengrijoje, įsikūrusi Šventosios Dvasios bažnyčia yra dar vienas keisčiausių Europos bažnyčių.

Pastatą sukūrė Imre Makovecz ir jis plačiai laikomas vienu geriausių vadinamosios organinės architektūros pavyzdžių pasaulyje. Nors ji yra palyginti maža, jos architektūrinis dizainas atrodo daug monumentalesnis nei yra iš tikrųjų.

Ji buvo pastatytas 1988–1990 m. ir tapo vietiniu turistų traukos centru.

10. Kosovo nacionalinė biblioteka

123rf.com nuotr./Kosovo nacionalinė biblioteka
123rf.com nuotr./Kosovo nacionalinė biblioteka

Sąrašą užbaigia Nacionalinė Kosovo biblioteka. Kroatų architekto Andrijos Mutnjaković suprojektuotas pastatas buvo pastatytas 1982 m.

Tai yra brutalistinės architektūros pavyzdys, kurio dizainas nuo pat pradžių buvo prieštaringas. Bandant derinti islamo ir bizantiškus stilius, galutinis rezultatas dažnai laikomas mažiau estetišku.

Didesnio nei 16 500 kv. metrų ploto pastate yra 99 kupolai ir 300 skaityklų, kurių kiekvienoje yra 100 vietų.

Pastatas renka, saugo ir propaguoja regiono intelektinį paveldą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“