Visame pasaulyje vyriausybėms stengiantis sumažinti anglies dvideginio išmetimą, vis daugiau miestų skatina žmones atsisakyti automobilių ir jiems palengvina kelionę dviračiais, rašoma „Euronews“.
Tačiau kurie miestai yra draugiškiausi dviratininkams? Šių metų Pasaulinio dviračių miestų indekso duomenimis, daugiausia jų yra Europoje.
Skaitmeninė draudimo bendrovė „Luko“ išnagrinėjo 90 pasaulio miestų ir įvertino juos pagal 6 pagrindinius parametrus: dviračių naudotojų procentą, oro sąlygas, nusikalstamumą ir saugumą (pvz., nelaimingų atsitikimų ir dviračių vagysčių skaičių), infrastruktūrą, dalijimosi dviračiais galimybes ir specialius renginius, pvz., dienas be automobilio.
Galutiniai rezultatai pateikiami skalėje nuo 0 iki 100 balų. Kuo didesnis balas, tuo miestas draugiškesnis dviračiams.
Sąraše pirmauja Europos miestai. Jie įvertinti dėl kokybiškų dviračių takų ir oro sąlygų, kai daug dienų galima važiuoti dviračiu.
Štai 10 geriausių pasaulio miestų dviratininkams:
10. Hanoveris, Vokietija
Šiame Vokietijos mieste yra puikių parkų, tad kas gali būti geresnis būdas juos apžiūrėti nei važiuoti dviračiu? Hanoveris pateko į šių metų reitingo viršūnę dėl kokybiškos infrastruktūros ir dviračių sportą skatinančių renginių, įskaitant „dienas be automobilio“.
9. Brėmenas, Vokietija
Brėmenas – dar vienas populiarus dviračių mėgėjų miestas Vokietijoje, kuriame labai lygus reljefas ir dviračių takai, kertantys miestą ir jungiantys jį su kitais netoliese esančiais miestais. Brėmenas taip pat yra pirmasis Vokietijos miestas, kurio Noištato rajone yra visa „dviračių zona“ – rajonas, kuriame greitis ribojamas iki 30 km/val. ir kuriame dviračiai turi pirmenybę.
8. Bernas, Šveicarija
Remiantis indeksu, Šveicarijos sostinė daug investavo į kokybišką dviračių infrastruktūrą, ji itin gerai vertinama dviračių dalijimosi srityje ir reguliariai organizuoja „dienas be automobilio“. Mieste taip pat labai mažas dviratininkų žūčių skaičius.
7. Hangdžou, Kinija
Netikėtas pasirodymas pirmajame 10-ke: Kinijos Hangdžou miestas, vienintelis ne Europos miestas, patekęs į reitingo viršūnę, tarp savo gyventojų turi 30 proc. dviratininkų, o dalijimosi dviračiais srityje pasiekė geresnių rezultatų nei dauguma konkurentų.
6. Malmė, Švedija
Dėl kokybiškos infrastruktūros ir reguliariai organizuojamų važiavimą dviračiais skatinančių renginių Malmėje dviratininkai žūsta itin retai.
5. Amsterdamas, Nyderlandai
Galbūt tikėjotės, kad Nyderlandų sostinė atsidurs šio reitingo viršūnėje, tačiau gali būti, kad dėl to kaltas saugumas: Amsterdame 100 tūkst. dviratininkų tenka daugiau nei 1 tūkst. eismo įvykių. Tai beveik 5 kartus daugiau nei jo artimiausioje varžovėje Kopenhagoje.
4. Kopenhaga, Danija
Danijos sostinėje saugiau ne tik dviratininkams, bet ir dviračiams, nes čia mažai vagysčių. Miestas daug investuoja į dviračių kelių infrastruktūrą, o dauguma gyventojų, kurie važinėja dviračiais, tai daro ir per ilgą ir atšiaurią danišką žiemą.
3. Antverpenas, Belgija
Šis Belgijos uostamiestis nėra labai palankus dviračių takams, tačiau dėl stiprios dviračių dalijimosi sistemos ir „sekmadienio be automobilio“ renginių jis tapo neabejotinai draugiškas dviratininkams.
2. Miunsteris, Vokietija
Šiame Vokietijos mieste žūsta nedaug dviratininkų, nors daugiau nei 39 proc. gyventojų kasdien važinėja dviračiais. Miunsteryje taip pat reguliariai vyksta dviračių sportą skatinantys renginiai.
1. Utrechtas, Nyderlandai
Šių metų reitingo viršuje – Nyderlandų miestas Utrechtas. Miestas gali pasigirti aukštais dviračių infrastruktūros ir oro sąlygų įvertinimais, o daugiau nei pusė jo gyventojų (51 proc.) kasdieniame gyvenime naudojasi dviračiais.