Informaciją parengė viešbučių užsakymo sistemos „Travel On Spot“ kelionių žurnalo specialistai.
1. Efesas
Efesas – vienas gražiausių ir geriausiai išlikusių senovės miestų Turkijoje, pastatytas deivės Artemidės garbei. Efese antikos pasaulis atsiveria miesto gatvėse, aikštėse, šventyklose, pirtyse, turtingų miestelėnų namuose, fontanuose, teatruose.
Celsijaus biblioteka pergamentinių ritinių skaičiumi beveik prilygsta didžiosioms Aleksandrijos ir Pergamo bibliotekoms. Dar ir dabar išlikęs šio pastato klasikinis dviaukštis fasadas.
Efeso istorija neatskiriama nuo krikščionybės. Už 5 km nuo jo paskutinius savo gyvenimo metus praleido Mergelė Marija. Manoma, kad į Efesą Marija ir šv. Jonas, kuriam Kristus prieš nukryžiavimą buvo pavedęs globoti savo motiną, atvyko ir gyveno 42–48 m.
O 1896-aisiais šis faktas buvo oficialiai pripažintas Katalikų bažnyčios. Dabar toje vietoje pastatyta koplyčia. Netoli palaidotas ir šv. Jonas. Kapo vietoje VI a. Bizantijos imperatoriaus Justiniano įsakymu buvo pastatyta bazilika.
2. Daljanas
Dabartinis Daljano miestas įsikūręs rytiniame Daljano upės krante, senasis – vakariniame. Plaukiant upės slėniu galima grožėtis įdomiais deltos peizažais, pakrančių uolose išlikusiomis meniškomis Likijos valdovų laidojimo kriptomis, pamatyti senojo Kauno, apipinto antikos mitologija ir legendomis, likučius.
Šios vietos garsėja sieros prisodrinto vandens ir purvo vonių gydomosiomis galiomis. Gamtos draustinio paplūdimyje gyvena garsieji didžiuliai jūriniai vėžliai, į šias vietas atkeliaujantys net iš Pietų Afrikos.
Balto smėlio paplūdimys, kontrastingas gėlo upės deltos ir sūraus jūros vandens derinys sudaro puikias sąlygas šiems vėžliams įrengti gūžtas.
3. Artemidės šventykla
Efese stovėjo antrasis pasaulio stebuklas – Artemidės šventykla. Žmones priblokšdavo vien jos matmenys. Tai buvo didžiausias pastatas senovės Graikijoje ir gražiausias Efese.
Šventyklą supo 127 keturiomis eilėmis išdėstytos 18 m aukščio kolonos. Jos stovėjo taip tankiai, kad priminė mišką.
Kiekvienos kolonos apačią puošė išraižytos ir spalvingai nudažytos figūros. Ant šių kolonų miško buvo įrengtas šventyklos viršus.
Jos centre buvo iškilusi 15 m aukščio iš aukso ir dramblio kaulo pagaminta Artemidės statula. Ją apšviesdavo liepsnojantys deglai. Nuo šventyklos fasado žvelgė legendų pabaisos medūzos atvaizdas.
262 m. į Efesą įsiveržę gotai sugriovė šventyklą. V a. ją iki pamatų sunaikino krikščionys. Šiandien išliko tik kolonų dalys ir viena kolona, kuri 1972 m. buvo surinkta iš skirtingų likučių. Dvylika išlikusių kolonų saugoma Šv. Sofijos sobore Stambule, o altorius ir dalis vertingų skulptūrų – Londono britų muziejuje.