Tradiciniai Kalėdų patiekalai skirtinguose pasaulio kampeliuose

Ar jau jaučiate kalėdinę nuotaiką? Nors iki didžiųjų metų švenčių dar kiek daugiau nei pora savaičių, miestuose jau kurį laiką vyrauja šventinis klegesys: spindinčios eglutės, kalėdinių skanėstų mugės, lemputėmis papuoštos parduotuvių vitrinos, mirgantys dovanų pasiūlymai, skambančios kalėdinės dainos – neužsikrėsti šventine nuotaika sunku. Tikriausiai jau pamąstote ir apie būsimą vaišių stalą – tradicinius patiekalus, be kurių neįsivaizduojate Kūčių vakaro ir Kalėdų, bei gurmaniškus užkandžius, kurie pagyvins jūsų stalą dar neragautais skoniais.
Kalėdinis pudingas
Kalėdinis pudingas / Shutterstock.com nuotr.

Kalėdiniam stalui pritrūko idėjų? Ne bėda – norime jums papasakoti apie tradicinius Kalėdų valgius, kurie gaminami skirtinguose pasaulio kampeliuose. Galbūt kažkuris iš šių patiekalų suvilios ir jus. Jei taip – Kalėdų dieną jūsų šeima galės pasidžiaugti ir egzotiniais skoniais.

Panettone pyragas, Italija

Shutterstock.com nuotr./Panettone pyragas
Shutterstock.com nuotr./Panettone pyragas

Svarstote, kokiu pyragu per Kalėdas galėtumėte pradžiuginti savo šeimos narius ir giminaičius? Itališkas pyragas panettone – išties puikus pasirinkimas. Originaliai šis desertas kilęs iš Milano, tačiau šiandien jį savo Kalėdų stalui kepa ne tik italai, tačiau ir užsieniečiai, kurie per šventes svajoja mintimis nuklysti į romantiškąją kulinarinių šedevrų šalį – Italiją.

Panettone – tai purus, mielinis pyragas, primenantis didelį keksiuką. Jo tešla dažniausiai kildinama iš vakaro, vėliau paskaninama vanile, rome arba amareto likeryje mirkytomis razinomis, apelsino žievele. Dažnai pyragui pagardinti naudojami ir kiti džiovinti vaisiai, cukatos, šokolado gabalėliai. Iškepęs pyragas pateikiamas ant stalo. Kartais jis dar pagardinamas ir maskarponės kremu.

Lechon, Filipinai

Shutterstock.com nuotr./Lechon
Shutterstock.com nuotr./Lechon

Filipinai – viena iš nedaugelio Azijos valstybių, kurioje krikščionybė yra vyraujanti religija. Daugiau nei 80 proc. žmonių teigia esantys katalikai, tad nenuostabu, jog Kalėdos šioje šalyje yra labai svarbi šventė.

Filipiniečiai stengiasi palaikyti itin glaudų ryšį su giminaičiais, tad Kalėdos – šventė, kurios švęsti susirenka visi: seneliai, tetos, dėdės, pusbroliai ir pusseserės. Didelį kiekį žmonių svarbu sočiai pamaitinti, todėl gaminamas lechon, arba kitaip – keptas paršelis. Receptas nesudėtingas – visas paršelis įmasažuojamas prieskoniais, aliejumi, pamaunamas ant iešmo ir kepamas virš anglių. Pats procesas – gana paprastas, tačiau reikalauja laiko: priklausomai nuo paršelio dydžio, jį reikia kepti nuo pusantros iki trijų valandų.

Kalėdinis pudingas, D. Britanija

Shutterstock nuotr./Tradicinis anglų kalėdinis pudingas
Shutterstock nuotr./Tradicinis anglų kalėdinis pudingas

Didžiosios Britanijos gyventojai savo Kalėdų neįsivaizduoja be puikaus deserto – kalėdinio pudingo, kartais dar vadinamo slyvų pudingu. Įdomu tai, jog šio patiekalo receptas mena dar Viduramžius. Ir tai ne vienintelė jo įdomybė: anglų kalboje žodis plum reiškia slyvą, tačiau seniau jis reiškė tiek slyvą, tiek raziną. Todėl nors šiandien dar ir patys anglai šį desertą dažnai pavadina slyvų pudingu, iš tiesų, pagrindinis jo ingredientas – džiovintos vynuogės, arba kitaip – razinos.

Taigi, kaip kalėdinis pudingas gaminamas? Razinos, kiti džiovinti vaisiai bei riešutai susmulkinami ir apipilami brendžiu. Leidžiama jiems išbrinkti per naktį. Vėliau, šis mišinys sumaišomas su miltais, džiūvėsėliais, sviestu, kiaušiniu, cukrumi. Masė dedama į pyrago formelę, uždengiama folija ar kepimo popieriumi ir verdama garuose net kelias valandas.

Tamale, Centrinė Amerika

Shutterstock.com nuotr./Tamale
Shutterstock.com nuotr./Tamale

Gvatemalos, Kosta Rikos, Panamos, Belizo ir kitų Centrinės Amerikos šalių gyventojai per Kalėdas skanauja išties išskirtinį patiekalą – tamale. Jo receptas mena dar Mezoamerikos senųjų gyventojų laikus. Žinoma, šiandien šiam patiekalui sugalvota daug patobulinimų.

Taigi, kaip tamales gaminamos? Pagrindinis ingredientas – kukurūzų miltų tešla, kuri įvyniojama į bananų lapus ir kepama garuose. Štai ir viskas – tokios yra tradicinės tamales. Tačiau šiais laikais jos pagardinamos mėsa, sūriu, daržovėmis, vaisias, taip pat įvairiausiais prieskoniais.

Tamales dažniausiai pateikiama per šventes. Tad Kalėdos – tikrai ne išimtis.

Aebleskiver, Danija

Shutterstock.com nuotr./Aebleskiver
Shutterstock.com nuotr./Aebleskiver

Jeigu kalėdiniu laikotarpiu viešėsite Danijoje, būtinai užsukite į Kalėdinę mugę. Esame tikri, jog joje galėsite įsigyti nepaprasto skonio pyragėlių/spurgyčių – aebleskiver. Išvertus iš danų kalbos, pyragėlių pavadinimas reiškia „obuolio riekelė“. Originaliame recepte pyragėliai ir yra įdaromi obuolio gabalėliu, tačiau šiandien Danijoje galima paragauti įvairiausių skirtingų aebleskiver variacijų. Su šokoladiniu kremu, aviečių džemu, braškėmis, cukraus pudra, riešutų kremu ir kt.

Spurgyčių tešlai pagaminti reikalingi miltai, taip pat kefyras, pienas, kiaušiniai, cukrus ir nedidelis žiupsnelis druskos. Vėliau jos kepamos specialiose sferinėse keptuvėse, aliejuje. Na, ir kaip minėjome, įdaromos kokiu nors saldžių įdaru. Tikra kalorijų bomba! Užtat kaip skanu. Spurgytės įprastai pateikiamos su kokiu nors karštu gėrimu: kakava, karštu šokoladu ar vynu.

Kepta vištiena, Japonija

Shutterstock.com nuotr./Kepta vištiena
Shutterstock.com nuotr./Kepta vištiena

Nors Japonija nėra krikščioniška valstybė, Kalėdos šioje šalyje užima gana svarbią vietą. Žinoma, Japonijoje Kalėdų šventė siejama ne su Kristumi, o su laime, buvimu kartu, dėmesio parodymu mylimiems žmonės.

Kalėdų išvakarės – romantiškas metas. Tai tarytum antra Valentino diena: jaunos porelės drauge leidžia laiką, vakarieniauja, vaikštinėja miesto gatvėmis ir grožisi kalėdiniais papuošimais. Na, o Kalėdų diena skirta šeimoms. Daugelis iš jų keliauja į greito maisto restoranus ir užsisako keptos vištienos. Mums atrodo gana keistai, tačiau Japonijos miestuose tai jau tapo tradicija. Kai kurie greito maisto restoranai net siūlo specialias kalėdines keptos vištienos akcijas. Tingite per Kalėdas gaminti maistą? Galbūt jums derėtų pasekti japonų pavyzdžiu ir užsisakyti keptos vištienos?

Mondongo, Dominika

Shutterstock.com nuotr./Mondongo
Shutterstock.com nuotr./Mondongo

Karibų jūroje esanti Dominika – tai valstybė, kurioje gyvena maždaug 60 proc. Romos katalikų. Tad nenuostabu, jog Kalėdos čia – didelė šventė. Mondongo – tai tradicinė Karibų regiono sriuba, kuria Dominikos gyventojai mėgaujasi visus metus. Nepaisant to, be šios sriubos jie neįsivaizduoja ir savo Kalėdų stalo. Kiekviena namų šeimininkė mondongo gamina kiek kitaip, todėl per Kalėdas, grįžus pas mamą, norisi tikro, naminio maisto, kuris suteikia prisiminimus apie vaikystę.

Pristatydami mondongo, nepaminėjome to, jog pagrindinis šios sriubos ingredientas... Žarnokai! Dominikos saloje gyvenantys žmonės laikosi „viso gyvūno suvalgymo“ politikos, todėl žarnos, kepenėlės, širdelės ir kiti organai plačiai naudojami jų virtuvėje.

Šafraninės bandelės, Švedija

Shutterstock.com nuotr./Šafraninės bandelės
Shutterstock.com nuotr./Šafraninės bandelės

Švedijoje kalėdiniai pietūs paprastai susideda iš keturių dalių. Pirmosios iš jų metu dažniausiai pateikiama žuvis, pavyzdžiui, marinuota silkė. Antrosios dalies metu valgomi įvairūs šalti užkandžiai, tokie kaip kumpis, plonai pjaustyta dešra ir pan. Trečioji dalis – karštas patiekalas. Dažnu atveju tai švediški mėsos kukuliai su bulvių koše ir bruknių uogiene. Na ir pabaigai – patiekiamas desertas. Tai – švedų itin mėgstamos šafraninės bandelės.

Jau pavadinimas išduoda, jog šios bandelės gardinamos šafranu. Taip pat ir cinamonu bei muskatu. Dažniausiai jos suraitomos į „S“ raidės formą, viršuje papuošiamos razinomis. Šafranas bandelėmis suteikia ryškų geltoną atspalvį.

Doro Wat, Etiopija

Shutterstock.com nuotr./Doro Wat
Shutterstock.com nuotr./Doro Wat

Straipsnio pabaigoje siūlome susipažinti su tradiciniu Etiopijos patiekalu, kurį šios šalies gyventojai įprastai gamina savo Kalėdų stalui.

Reikėtų pradėti nuo to, jog Etiopija – svarbus pasaulio žemdirbystės židinys, kuriame buvo prijaukina daug kultūrinių augalų. Žinoma, jie naudojami tradicinėje virtuvėje. Vienas iš specifiškiausių augalų – tefas. Tai – javas, iš kurio Etiopijos gyventojai gamina tradicinę duoną – indžerą. Be šios duonos neapsieina beveik nei vienas Etiopijos patiekalas. Ne išimtis ir Kalėdoms gaminamas doro wat. Tai – aštri troškinta vištiena. Minkšta paukštiena dedama ant indžeros, kuri savo forma primena meksikietišką tortiliją. Kartais šalia patiekiami lęšiai. Skanaus!

Kelionių akademija – ieškantiems pažintinių kelionių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų