Tris mėnesius „Pažadėtoje žemėje“ praleidusio lietuvio nuotraukose – regiono kontrastai

Vytautas Jankulskas – klajoklis, kurio kelionių maršrutas driekiasi per visą pasaulį, o vienas iš nedaugelio daiktų, kurį į klajones pasiima, būna fotoaparatas. 15min jau rašė apie V.Jankulsko patirtį Indonezijoje, kur jis praleido mėnesį fotografuodamas ir gyvendamas Džakartos lūšnynuose. Šįkart keliautojas dalinasi reportažu iš Izraelio ir Palestinos.
Tel Avivas
Tel Avivas / Vytauto Jankulsko nuotr.

Jo nuotraukose užfiksuoti kadrai atskleidžia, koks kontrastingas yra Palestinos regionas, kuris vadinamas Pažadėtąja žeme, kuria dalinasi skirtingas religijas išpažįstantys žmonės. Kviečiame skaityti autoriaus fotopasakojimą.

Vytauto Jankulsko nuotr./Senų daiktų parduotuvė Jeruzalės senamiestyje, arabų kvartale
Vytauto Jankulsko nuotr./Senų daiktų parduotuvė Jeruzalės senamiestyje, arabų kvartale

Suprasti akimirksniu

  • Lietuvis fotografas keliauja autostopu po visą pasaulį ir fotografuoja aplankytas vietas
  • Izraelyje jis praleido tris mėnesius, per kuriuos aplankė ir Palestiną
  • V.Jankulsko nuotraukose įamžinti Pažadėtosios žemės kontrastai: skirtingų religijų atstovai, vietiniai žmonės, taip pat kariai, net maldos metu iš rankų nepaleidžiantys ginklų

Izraelis ir Palestina – ši žodžių kombinacija man sukelia labai skirtingų emocijų. Tai lyg juoda ir balta, visiška priešingybė, didžiulis kontrastas tarp šių dviejų karštų teritorijų.

Šis žemės lopinėlis mane visada labai domino, buvau daug girdėjęs apie šį regioną iš televizijos bei kitų žmonių. Nuomonės buvo skirtingos.

Bet man neužtenka kitų žmonių atsiliepimų ir nuomonių, aš esu nuotykių ieškotojas ir keliautojas – man reikia viską pamatyti pačiam, susipažinti su vietiniais ir pajusti ore tvyrančią energiją.

Izraelyje ir Palestinoje praleidau maždaug 3 mėnesius, išnaršiau šį žemės lopinėlį keliaudamas autostopu. Per tą laiką susipažinau su daug nuostabių žmonių – tiek izraeliečių, tiek palestiniečių.

Vytauto Jankulsko nuotr./Malda
Vytauto Jankulsko nuotr./Malda

Daugumą nuotraukų padariau Jeruzalėje. Šio miesto neįmanoma palyginti su jokiu kitu. Tai vienas mano mėgstamiausiu miestų, kuriuos teko aplankyti per klajones.

Kuo ypatinga Jeruzalė? Pirmiausia Jeruzalės senamiestis yra padalintas į keturis regionus: arabų, kuris sudaro didžiąją dalį senamiesčio, žydų, krikščionių bei Armėnijos krikščionių. Mažame Jeruzalės senamiesyje yra „Raudų Siena“ – viena svarbiausių vietų žydų religijos atstovams. Ši siena žydams tapo vilties, atgimimo simboliu, žydų tautos dvasiniu simboliu, kelionės į šventą vietą tikslu.

Vytauto Jankulsko nuotr./Al-Aqsa mečetė
Vytauto Jankulsko nuotr./Al-Aqsa mečetė

Vos penkiasdešimt metrų už „Raudų Sienos“ išdidžiai iškilusi su auksiniu kupolu stovi Al-Aqsa mečetė, kuri yra trečia pagal šventumą vietą Islamo religijoje. Paėjus 10 minučių nuo „Raudų Sienos“ bei mečetės galima prieiti „Kristaus Kapo“ bažnyčią: tikima, kad būtent čia Kristaus kūnas buvo paruoštas laidojimui.

Vytauto Jankulsko nuotr./„Kristaus Kapo“ bažnyčia
Vytauto Jankulsko nuotr./„Kristaus Kapo“ bažnyčia

Tai labai populiari vieta tarp krikščionių piligrimų. Daug žmonių ateina čia ir rauda bei bučiuoja šventąją uolą.

Vytauto Jankulsko nuotr./„Kristaus Kapo“ bažnyčioje tikintieji bučiuoja tam šventąją uolą
Vytauto Jankulsko nuotr./„Kristaus Kapo“ bažnyčioje tikintieji bučiuoja šventąją uolą

Sunku patikėti, bet visos kultūros ir religijos taip ir gyvena keliuose kvadratiniuose kilometruose Jeruzalės senamiestyje. Visi bando gyventi taikoje ir harmonijoje, bet ne visada tai yra įmanoma. Jaučiasi nemaža įtampa, ypač tarp arabų ir žydų.

Visame Izraelyje gatvėse matyti daug Izraelio karių su dideliais automatais. Jų ypač daug Jeruzalėje ir aplink ją. Izraelyje tarnauti kariuomenėje privaloma – vaikinai tarnauja trejus metus, merginos – dvejus.

Vytauto Jankulsko nuotr./Jauni kariai eina melstis prie Raudų sienos
Vytauto Jankulsko nuotr./Jauni kariai eina melstis prie Raudų sienos

Man prireikė šiek tiek laiko, kol pripratau prie vaizdo su ginkluotais kariais. Galiausiai akis įpranta ir nebesistebi matydamas žavias 18-metes, kurios autobusų stotelėje sėdi su automatiniais ginklais rankose. Arba prie „Raudų sienos“ pasimelsti atėjusį karį, ant kurio peties kabo automatas.

Vytauto Jankulsko nuotr./„Boycott Israel“. Piešinys Betliejaus gatvėje
Vytauto Jankulsko nuotr./„Boycott Israel“. Piešinys Betliejaus gatvėje

Turėjau galimybę taip pat aplankyti Palestinos teritoriją, jei tiksliau – Betliejų. Tai – taip pat yra labai svarbi vieta krikščionims. Juk tikima, kad būtent čia gimė Jėzus Kristus.

Ne tik religinę realybę atskleidžia siena, kurią izraeliečiai pastatė, norėdami apsisaugoti nuo palestiniečių, norinčių patekti į Izraelio teritoriją. Ant sienos išpiešti įvairiausi piešiniai geriau nei bet kokie aiškinimai ir straipsniai pasako apie situaciją.

Vytauto Jankulsko nuotr./Siena, kuri skiria Palestiną nuo Izraelio.
Vytauto Jankulsko nuotr./Siena, kuri skiria Palestiną nuo Izraelio.

Nepaisant to, Betliejuje gyvenantys žmonės paliko labai draugiškų ir šiltų įspūdį. Viešėdamas čia turėjau galimybę aplankyti ir pabėgėlių stovyklą, kurioje gyvenantys žmonės – kitokie nei likę Betliejaus gyventojai. Ant jų veidų neišvysi šypsenų. Tai stipriai kontrastavo su vaizdais, matytais anksčiau.

Nuotraukų reportaže, kuriuo dalinuosi su jumis, noriu parodyti, kokius skirtingus gyvenimus žmonės gyvena šiame mažame, bet labai svarbiame žemės lopinėlyje, kuris vadinamas Pažadėtąja žeme. Noriu, kad jūs pajustumėte ore tvyrančią energiją, taiką, bet kartu greta esantį chaosą – visa tai, ką aš pats patyriau tris mėnesius būdamas Izraelyje ir Palestinoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai