Bet įrašas ne apie tai, o apie Phongh Nha miestelį, kurį pasiekėme po trijų dienų kelionės nuo Hanojaus. Tai akivaizdžiai turizmo antplūdžiui besiruošianti vieta. Čia jau dabar yra daug (ir gerų) nakvynės vietų, restoranų, siūlančių ne tik Pho, bet ir daug vakarietiškos virtuvės, bet čia nuolat visur vyksta statybos. Gali jausti, kad nedidelis žemdirbių kaimelis po truputį virsta turizmo Meka. Ir ne be reikalo.
Kai keliavome Kinijoje, lankėmės XingPing, kuris garsėja gražiomis karstinėmis kalvomis ir tarp jų vinguriuojančia upe. Gėrėjomės, buvo gražu, bet nežinojome, kad Vietname yra dar didesnė karstinių kalvų sostinė. Čia prie Phong Nha teka upė ir riogso didelis nacionalinis parkas, pilnas ne tik karstinių kalvų, bet ir urvų.
Šiaip jau nesame mes urvų gerbėjai, bet čia – tikrai įspūdinga. Šiose vietovėse yra didžiausias šiai dienai atrastas pasaulio urvas – Hang Son Doong. Rašoma, kad į jį galima sutalpinti vieną Manhatano dangoraižių kvartalą (!). Šis urvas turi savo savarankišką klimatą, upę, džiungles. Deja, mes į šį urvą nepatekome, nes patekimas į jį labai ribotas – įleidžiama per metus tik keli šimtai turistų, kurie privalo keliauti su viena turus organizuojančia agentūra. Vien žygis, kopimas, plaukimas iki urvo užtrunka kelias dienas ir reikalauja daug fizinių pastangų bei storos piniginės – kainuoja 3 000 USD.
Todėl mes pasirinkome kiek mažesnį – Paradise cave (Rojaus urvą), kurio ilgis po žeme tęsiasi 31 km! Lankytojams galima savarankiškai apžiūrėti pirmąjį kilometrą, o su turu – papildomus septynis. Nuotraukomis toli gražu nemanoma perteikti šios didybės. Urvas buvo atrastas visai neseniai – 2005 metais – vietiniam gyventojui išgirdus keistus vėjo gūsio garsus, o turistams prieinamas nuo 2010 metų.
Be Paradise cave čia yra dar ne vienas urvas, kurių vienas – Dark cave, populiarus tarp keliautojų. Jis yra neapšviestas, tam kad jį pasiektum turi leistis ZIP line‘u ir plaukti, o jo viduje gali (labiau – turi) maudytis purvuose. Mes šio malonumo nepatyrėm, nes keliavome gan vėsiu laikotarpiu ir dar be galimybės persirengti į sausus rūbus.
Tyrinėjant apylinkes gali pastebėti dar vieną kitą mažiuką urvą, o jei labai pasiseks, gal atrasi ir dar vieną milžiną. Labai rekomenduojam šią Vietnamo vietą, jei kada lankysitės centrinėje šalies dalyje.
Gretos ir Benedikto kelionių nuotykius sekite FB: facebook.com/triptookus/ ir Instagram: @trip_took_us