Į Apuliją rekomenduočiau važiuoti tiems, kam svarbi istorija – čia rasite ne ką mažiau istorinio palikimo nei jau minėtoje Romoje ar Venecijoje. Jei labiau patinka gamta, taip pat traukite į šį regioną – Apulija turi unikalų kraštovaizdį!
Man pačiai įspūdį paliko bažnyčios, senamiesčiai, didžiulius plotus užimantys alyvmedžių miškai. Apsilankiusi Apulijoje, galima sakyti, kad Italiją atradau iš naujo.
Kaip nukeliauti į Italijos pietus ir ten keliauti?
Būdų, kaip pasiekti šį regioną iš Lietuvos, yra ne vienas. Galima skristi į Romos oro uostą, tuomet traukiniu keliauti į pietinį regioną arba iš Romos skristi į Bario arba Brindisio oro uostus.
Radote pigių lėktuvo bilietų į Milaną, bet norite pamatyti pietinę šalies dalį? Nieko baisaus, nes iš Milano taip pat galite nusipirkti lėktuvo bilietą Milanas-Baris arba Milanas-Brindisis. Man pačiai teko skrydis Vilnius-Paryžius-Brindisis.
Italijos pietuose kursuojančiuose traukiniuose nėra garsinės informavimo sistemos, dėl to reikia patiems sekti numatytą atvykimo laiką ir žiūrėti pro langus į ženklus, kokioje stotelėje stojama.
Renkantis visuomet svarbiausiu kriterijumi yra kaina ir datos. Tačiau nesuklysiu pasakydama, kad vienas patogiausių variantų yra skrydis iš Vilniaus oro uosto į Barį su persėdimu Rygoje.
Kaip keliauti po Italiją? Variantų yra daug, tačiau jei neskubate, patarsiu išmėginti traukinius – jais susisiekimas Italijoje labai patogus.
Svarbus dalykas, kurį reikėtų žinoti, jei Italijos pietuose keliausite traukiniais, – juose nėra garsinės informavimo sistemos, dėl to reikia būti atidiems, sekti numatytą atvykimo laiką ir žiūrėti pro langus į ženklus, kokioje stotelėje stojama.
Kad lengviau orientuotumėtės, perkant bilietą internetu galima išskleisti maršruto aprašymą, kuriame yra visos numatytos stotelės. Pagal jas atitinkamai galima skaičiuoti, kuri stotelė eis po jau buvusios.
Nepamirškite ir dar vieno dalyko: nusipirkus greitųjų traukinių bilietus, juos reikia pažymėti traukinių stotyje įrengtuose specialiuose aparatuose.
Jausmas – kaip Maldyvuose arba Airijoje
Apulija neretai lyginama su Maldyvais, o kartais taip ir vadinama – „Mažieji Maldyvai“. Smaragdinės spalvos jūra, balto smėlio paplūdimiai garantuoja puikias atostogas. Labiausiai smėlio paplūdimiais ir kristalo skaidrumo jūra garsėja Porto Cesareo ir Punta Prisciutto miesteliai.
Apulijos regionas itin populiari atostogų kryptis tarp pačių italų. Galbūt dėl to šiek tiek sudėtinga yra susikalbėti kokia nors kita užsienio kalba. Iš esmės pakanka žinoti pačius pagrindinius anglų ar italų kalbos žodžius, nes vis tiek greičiausiai informaciją apie tai, ko klausiate, gausite italų kalba.
Keliaujant po Apuliją neapleidžia jausmas, kad čia viskas – kaip seniau. Atrodo, kad laikas sustojęs jau kokius 50 metų.
Pati buvau pakliuvusi į ne vieną situaciją, kuomet teko klausti informacijos, kur eiti, kad pasiekčiau vieną ar kitą stotelę. Italų kalbos nemokėjau. Kadangi rankų mostai nepadėjo, vietiniai tiesiog palydėjo į reikiamą vietą.
Išgirdus, kad Apulijos regionas vadinamas „Mažaisiais Maldyvais“, galima sudaryti įspūdį, jog visose pakrantėse driekiasi balto smėlio paplūdimiai, tačiau taip nėra. Reikėtų atminti, kad kai kuriose vietose, ypač pačioje pietinėje pusėje nuo Santa Cesarea Terme iki Santa Maria di Leuca, jūros bangos atsimuša į uolėtas pakrantes. Šios vietovės primena nebe Maldyvus, bet Airiją.
Nors ne visos pakrantės balto smėlio, viešbučių ir vilų netrūksta. Dauguma jų autentiški: šeimininkai stengiasi išsaugoti senovinius architektūrinius pastatų fragmentus, kas ir kuria šio regiono unikalumą.
Viešbučiai, kurie neturi priėjimo prie smėlio paplūdimių, turistams atostogų malonumus kompensuoja kitaip. Jie neturi chloru persotintų baseinų – baseinai pripildyti natūraliu jūros vandeniu.
Galima pasekti vietinių pavyzdžiu. Jie saulės voniomis mėgaujasi prie jūros ir nesant idealioms sąlygoms. Italai dažnai įsitaiso sūrios jūros bangų išmuštose „terasose“, kurios tampa geriausiais paplūdimio gultais.
Tiesa, kai kur yra įrengtos platformos, kurių vietose statomi gultai, įrengti laipteliai nusileidimui į jūrą.
Nakvynė alyvmedžių apsuptyje
Kartu su Ispanija, Italija pagamina daugiausiai alyvuogių aliejaus produkcijos pasaulyje, todėl nenuostabu, kad alyvmedžių plantacijos Italijos pietuose driekiasi beveik visur.
Alyvmedžių plantacijos čia auga šimtmečius. Kai kuriuose alyvmedynuose galima atrasti ir tūkstančio metų senumo alyvmedžių. Prie vieno tokių alyvmedžių sustojome ir mes: jausmas iš tiesų nuostabus!
Dar didesnį šių vietovių unikalumą kuria alyvmedžių miško tankmėse pasislėpusios maserijos – tipiškos šios vietovės kaimo gyventojų vilos, kuriose gyveno neturtingi ūkininkai. Apsilankius jose tarsi nukeliauji į kitą pasaulį.
Anksčiau kiekvienoje maserijoje buvo užsiimama skirtinga veikla – vienoje spaudžiamas alyvuogių aliejus, kitoje gaminamas sūris, trečioje – džemas. Šiuo metu maserijos yra renovuotos, tačiau išsaugoti senoviniai fragmentai: paliktos senovinės grindinys, lubos, senoviniai baldai.
Norintys čia gali apsigyventi – įrengta po keletą kambarių, baseinas ir supa nuostabi aplinka, tinkanti ramiam poilsiui. Daugiausia maserijų rasite tarp Bario ir Brindisio miestų. Būtent šiame regione iš maserijų atsiveria nuostabūs vaizdai į terasomis augančias alyvmedžių plantacijas ir Adrijos jūrą.
Turistams kai kurių maserijų šeimininkai siūlo įvairias pramogas – galima išsinuomoti keturračius, automobilį, su kuriuo pasiektumėte Adrijos jūrą. Tačiau net jei ir neketinate čia apsistoti, trumpam stabtelėti verta. Maserijos – tikrai unikali šio krašto vieta, atskleidžianti daug regiono ypatybių.
Ore sklandanti draugystė
Keliaujant po Apuliją neapleidžia jausmas, kad čia viskas – kaip seniau. Atrodo, kad laikas sustojęs jau kokius 50 metų. Miestelių gyventojai – tikra bendruomenė, kuri visada atskuba į pagalbą vienas kitam. Tokia atmosfera puikiai jaučiama Felline, Specchia, Corigliano d`otronto, Ostuni ir daugelyje kitų miestelių. Draugiškumu jie trykšta ir atvykėliams, kurių į Apuliją užsuka vis daugiau.
Visų vietų neaplankysi, tačiau į savo kelionės maršrutą įtraukite Lecce miestelį, kuris žavi baroko statiniais, taip pat Otranto, Gallipoli, kurie yra senovinis žvejų miestelis ir uostas.
Kelionių į Apuliją organizatorius – Superkeliones.lt