Lietuvos turizmo informacijos centrai šią vasarą kviečia aktyviai keliauti po gimtąjį kraštą bei rinktis atostogas tiek kaimo turizmo sodybose, tiek įvairiuose šalies kampeliuose. LTICA prezidentas M.Sabaliauskas interviu 15min metu teigė, kad keliauti po Lietuvą šią vasarą yra visos galimybės: kainos nesikandžioja, dauguma lankytinų objektų yra nemokami, o visas rekomendacijas, kur nuvykti bei ką pamatyti, gali suteikti įvairiose vietose įsikūrę turizmo centrai.
– Su kokiais iššūkiai karantino metu ir iškart jam pasibaigus susidūrė Lietuvos turizmo sektorius?
– Visų pirma, karantinas prasidėjo tokiu laiku, kai vasaros turizmo sezonas dar nebuvo prasidėjęs. Įprastai, pirmuosius kelis naujųjų metų mėnesius tam, kad pritrauktų kuo daugiau turistų, turizmo informacijos centrai dalyvauja vietinėse ir tarptautinėse parodose, miestų šventėse. Dalis šių parodų įvyko, o dalis, deja, dėl karantino buvo atšauktos. Dėl šios priežasties ne vienas mūsų asociacijos narys patyrė ir finansinių nuostolių.
Besitęsiant karantinui, uždarius valstybių sienas, tapo akivaizdu, kad turistų iš užsienio šį sezoną tikrai nebus tiek, kiek buvo pernai, o ir patys lietuviai greičiausiai daugiau rinksis keliones po Lietuvą, negu planuos išvykas į kitas šalis. Iššūkis buvo aiškus – daryti taip, kad Lietuvos žmonės, nusprendę keliauti po Lietuvą, nenusiviltų ir iš naujo atrastų nuostabią mūsų šalį.
Šį laiką išnaudojome kurdami naujus ir atnaujindami jau esamus turistinius maršrutus Lietuvos regionuose. Bendradarbiaudami su visais Lietuvos turizmo sektoriaus atstovais daug dirbome viešindami juos. Tikiu, kad keliaudami po Lietuvą mūsų šalies piliečiai patirs neišdildomus įspūdžius ir pamatys kokioje nuostabioje šalyje gyvename.
– Lietuvos turizmas dėl pandemijos patyrė didelį ekonominį nuosmukį ar, priešingai, yra tikimybė, kad suklestės kaip niekada?
– Tiksliai pasakyti galėsime metų pabaigoje, tačiau akivaizdu, kad atvykstamasis ir išvykstamasis turizmas patirs didelių nuostolių. Vis dėlto, valstybių sienos jau atsiveria, visi deda daug pastangų parodyti, kad mūsų šalis gerai susitvarkė su COVID-19 pandemijos protrūkiu, čia yra saugu keliauti, turizmo sektorius yra atsakingai pasirengęs. Šiame sektoriuje dirba tikri profesionaliai, todėl, manau, kad po truputį sugrįšime į tą lygį, kuriame buvome prieš karantiną.
O kalbant apie vietinį turizmą, nesunku pastebėti, kad lietuviai noriai keliauja po savo šalį. Dar karantino metu pamatėme, kad žmonės, ieškodami, kur galėtų saugiai, išlaikant atstumą, prasiblaškyti, traukė į parkus, miškus, vaikščiojo ir naudojosi pažintiniais ir dviračių takais. Atlaisvinus karantino režimą, visi užplūdo pajūrį, ežeringus regionus, saugomų teritorijų lankytojų centrus, muziejus ir kitus lankomus objektus.
– Kuo ši vasara yra ir bus išskirtinė turizmo srityje, lyginant su kitomis?
– Gal ir banaliai pasakysiu, bet turbūt niekas nesitikėjo, kad šiais metais gyvenimas sustos trims mėnesiams, todėl negalėjome tam pasiruošti. Negaliu kalbėti už visą turizmo sektorių, kadangi jį sudaro labai daug dedamųjų, tačiau žiūrint iš Lietuvos turizmo informacijos centrų pusės – šis sezonas išskirtinis tuo, kad nemažai turizmo informacijos centrų karantino metu buvo sutelkę pajėgas padėti vietos verslams, operatyviai teikė informaciją apie veikiančias maitinimo ir apgyvendinimo įstaigas.
Atvėrus centrų duris lankytojams, teko prisitaikyti prie esamos situacijos, užtikrinti lankytojų saugumą. Panašiai viskas vyksta ir su įsibėgėjančiais renginiais, pradedamomis organizuoti ekskursijomis, kuriose tenka laikytis įvairių rekomendacijų ir saugumo reikalavimų. Tačiau visi stengiasi, kad viskas kaip įmanoma greičiau grįžtų į savo vėžes.
Mūsų šalis unikali tuo, kad patekimas į daugelį tokių objektų yra nemokamas.
– Kaip šį vasaros sezoną keičiasi kainos Lietuvoje turizmo srityje? Turite informacijos apie kainų šuolį ar, priešingai, kritimą viešbučiuose, lankytinuose objektuose, poilsio centruose? Stengdamiesi atsigriebti, verslininkai norės daugiau uždirbti, ar, anaiptol, ieškos kaip nuolaidomis bei akcijomis prisitraukti įsibauginusį, galbūt pajamų šaltinio per pandemiją netekusį klientą?
– Kiek teko bendrauti su kolegomis Lietuvoje ir kitose turizmo sektoriaus asociacijose, kol kas apgyvendinimo sektoriuje kainos nesikandžioja. Aš dirbu tokioje savivaldybėje, kurioje vyraujanti apgyvendinimo rūšis yra kaimo turizmas. Nemažai bendraudamas su sodybų savininkais atsakingai galiu pasakyti, kad kainų jie nedidino. Kalbant apie lankomus objektus, mūsų šalis unikali tuo, kad patekimas į daugelį tokių objektų yra nemokamas, todėl nesunkiai galima susiplanuoti savaitgalio kelionę Lietuvoje, į ją įtraukiant daug lankomų objektų, o kelionės biudžete planuoti tik išlaidas nakvynei, maistui ir degalams.
– Kaip pasikeitė lietuvių atostogų kryptys Lietuvoje? Išliko populiarūs didmiesčiai, žymūs kurortai ar vis daugiau renkasi poilsiui kaimo turizmo sodybą?
– Bendraujant su Lazdijų rajono savivaldybės kaimo turizmo sodybų savininkais bei su Lietuvos kaimo turizmo sodybų asociacijos atstovais, išryškėjo tendencija, kad nemažai lietuvių renkasi poilsį kaimo turizmo sodybose. Daugelis sodybų turi ir pastovius klientus, kurie ilsisi daugelį metų toje pačioje vietoje. Lietuviai pastaruoju metu renkasi tokias sodybas, kuriose yra atskiri nameliai, poilsio zonos ir jie gali turėti daugiau privatumo.
Sunkiau yra sodyboms, kurios orientuojasi į didelius renginius – vestuves, krikštynas, gimtadienius ir pan. Jos viename pastate gali sutalpinti ir apgyvendinti daug žmonių, o pasibaigus karantinui tokių švenčių mūsų šalies gyventojai organizuoti dar šiek tiek privengia dėl visiems suprantamų priežasčių.
– Kokio tipo pramogos yra populiarios šią vasarą Lietuvoje?
– Kaip ir kiekvienais metais, populiariausios yra vandens pramogos – baidarės, kaitai, burlentės, plaukiojimai pramoginiais laivais. Lietuviai atrado edukacinius, pažintinius ir piligriminius kelius. Kiek teko girdėti, karantino metu gerokai išaugo dviračių pardavimai, o dviračių takai kaip niekad pilni dviratininkų.
Žmonės noriai keliauja šeimomis, todėl tie, kas gali pasiūlyti bet kokią pramogą vaikams, tikrai nepritrūks klientų. Itin populiarus ir gastronominis turizmas. Lietuvoje tiek daug unikalaus kulinarinio paveldo, o ir naujais skoniais jus nustebinti gali visi Lietuvos regionai.
– Ar galėtumėte paminėti išskirtines vietas Lietuvoje, kurias būtina aplankyti šį sezoną?
– Kadangi atstovauju asociacijai, kuri vienija 44 Lietuvos turizmo informacijos centrus, todėl negalėčiau išskirti tik kelias vietas Lietuvoje. Kiekvienas mano kolega savoje savivaldybėje galėtų po daug neatrastų objektų išskirti. Todėl pasiūlysiu jums nuspręsti, į kurią Lietuvos pusę norite traukti, tuomet pasiskambinti, o dar geriau – užsukti į tame regione įsikūrusius turizmo informacijos centrus, ir, patikėkite, ten dirbantys specialistai jums pasiūlys pamatyti tokių išskirtinių vietų, kurias vėliau rekomenduosite visiems savo giminaičiams, draugams ir pažįstamiems aplankyti.