Kino kadrai palubėse
Iš pažiūros „sunkioji“ šios ekskursijos dalis – Kraštotyros muziejus, įkurdintas tipinės statybos SSRS laikų kino teatre. Analogiški statiniai – Vilniuje – buvęs „Tėvynės“ kino teatras Kalvarijų gatvėje ar „Draugystė“ Naujojoje Vilnioje.
Muziejai „sunkiąja ekskursijų dalimi“ kartais tituluojami ne veltui – kai kur dar pilna neįdomių ekspozicijų ar itin nepatogios darbo valandos. Ukmergėje nieko panašaus – palubėse „dūzgia“ tarpukario kino kadrai ir net gali įlipti į imituotą siaurojo traukinio vagoną ir pasileisti į kelionę po Ukmergės kraštą.
Bene įdomiausias ekskursijos kampelis – kvepalų purškimo aparatas, į kurį įmetus 15 kapeikų, galėdavai gauti pliūpsnį net ir „Krasnaja roza“ aromato. Automato vidaus stūmokliai, žarnelės preciziškai išsaugotos, todėl šiais laikais talpas galima pripildyti prisodrinto Ukmergės oro, kurį vietos gimnazistai prieš porą metų yra sukūrę.
Kiek provokuojama Ukmergės kraštotyros muziejus direktorė Violeta Reipaitė šypteli: „Kodėl gi ne“.
Šypsnį muziejuje kelia ir šalia purškimo aparato įrengta tipinė sovietinių laikų Ukmergės pramonės masinės gamybos produkcija – lakuotos sekcijos, žurnaliniai staliukai ar net telefonai.
Keisčiausia yra tai, kad visos šios gėrybės iki šiol yra daugelio tautiečių butuose Šeškinėje ar Kalniečiuose.
O štai paties siaurojo geležinkelio fragmentų dar galima rasti Ukmergėje, netoli buvusio karinio miestelio.
Netoli geležinkelio „likučių“ yra ir iki gilios pavakarės veikiantis it gyvo garso koncertus rengiantis Gastro Pub „Aš būsiu čia“.
Raudonų plytų istoriškai nesudarkytas pastatas kiek simboliškai vėl yra atgavęs kone šimto metų senumo tarpukario Karininkų ramovės paskirtį. Tik šiuo metu čia jau „ošia“ užsieniečiai, statantys aplink Ukmergę vėjo jėgaines, ar rokenrolo bliuzų festivalių dalyviai.
Ožiai ir alpakos
Seneliams atokvėpio minutė būtų Editos ir Gražvydo Tuomų ūkyje. Jaunąją kartą mikliai globoti perima pagal išsilavinimą vokiečių kalbos mokytoja Edita Tuomienė. Medinų kaime įkurtas rojus vaikams – čia galima jodinėti, šerti alpakas ar Kamerūno ožkeles.
„Tai vaikus užveda. Dažnai jie neskiria vištos nuo gaidžio, neįsivaizduoja, kaip atrodo karvė“, – šypteli Edita, kurios teigimu, visus atvykėlius pakeri gamtos garsai – giedantys gaidžiai, klykaujančios žąsys ar kiek bliaunančios ožkos.
Iš pradžių Gražvydas ir Edita priiminėjo draugų vaikus, vėliau ši erdvė tapo gimtadienių švenčių vieta, o dabar atvykstama klasėmis.
Paskui vaikus į Tuomų ūkį veržiasi ir senjorai iš Trečiojo amžiaus universiteto. Jie dar nori paragauti čia pat lauko virtuvėje verdamos sriubos.
Romantika Lokinėje
Kiek kitokios romantikos galima įkvėpti 6,5 hektaro plote atkuriamame Lokinės dvaro ansamblyje. Ten jaunavedžiams norisi fotografuotis į dvarą vedančiose alėjose ar šalia likusių autentiškų pastatų.
„Dvarą aukcione įsigijome už pakankamai nedidelę kainą, tačiau tvarkybos sumos milžiniškos, – pasakoja Deimantė Meilutė, „Lokinės“ dvaro puoselėtoja. – Tačiau tai nemažina mūsų optimizmo.“
Daugiau veiksmo
Turizmo ekspertė Eglė Blažaitytė į turizmo programas siūlo įpinti daugiau kulinarinių potyrių ar gyvo veiksmo. „Turistai „praryja“ visas atrakcijas – ar tai būtų imituota fazanų medžioklė Zyplių dvaro ansamblyje, ar „Zuikio lauktuvių“ kepimas ten pat įsikūrusiame Zanavykų muziejuje – svarbu, kad būtų veiksmas“.
Tuo tarpu Tadas Kertenis turizmo propaguotojams siūlo nusižiūrėti prancūzų pavyzdį. „Ten vyno ar šampano degustacijos siūlomos kiekviename miestelyje, šalia to būna ir pelėsinių sūrių degustacijos. Aišku, vaikams siūlomi blynai ir sultys“, – sako „Hoperfy“ įkūrėjas T.Kertenis.
Ekspertai taip pat pataria rengti kuo daugiau teminių ekskursijų, kad ir didikų keliais ar dvarų ratu. Būtent Ukmergės rajone jau pamėgta teminė ekskursija „Dvarų žiedas“. Dvarais turtingame krašte jie pristatomi net aštuoni: Užugirio, Vaitkuškio, Taujėnų, Krikštėnų, Sližių, Leonpolio, Šventupės ir Siesikų pilis. Tai ne tik pažintinis maršrutas, bet ir įtraukiantis žaidimas sezono metu apkeliaujant visus objektus.
„Ukmergiškių norimos propaguoti retro ekskursijos – taip pat puiki idėja. Ją tik reikia įvilkti į „smagų rūbą“ gal net dainuoti V.Kernagio šlagerius ar ragauti Ukmergės koldūnus“, – teigia T.Kertenis.