Uostadvaryje apžvalgos bokštas burių nebeišskleis

Apžvalgos bokštas Nemuno deltos regioniniame parke, Uostadvaryje, nebus įrengiamas. Tokį sprendimą lėmė daugybė aplinkybių. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT) buvo parengusi įspūdingą Uostadvario apžvalgos bokšto projektą. Bokšto dizainas priminė plazdančias bures, rašo VSTT.
Nemuno deltos regioninio parko apžvalgos bokštas
Nemuno deltos regioninio parko apžvalgos bokštas / Studija 501 iliustr.

2021 m. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba su UAB „Kavesta“ buvo pasirašiusi bokšto statymo sutartį, kurią teko nutraukti 2022 m. pradžioje, nes laiku nebuvo pradėti vykdyti darbai.

Vėliau, pakartotinai skelbiant viešuosius pirkimus, buvo siūlomos 23 kartus didesnės kainos nei buvo numatyta šiam projektui įgyvendinti. Ženklų kainų išaugimą lėmė ekonominės ir politinės aplinkybės ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje, dėl ko pabrango statybinės medžiagos, metalinės konstrukcijos.

2014–2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programoje Uostadvario apžvalgos bokštui ir priėjimui prie jo (žaliatakiui) buvo suplanuota apie 800 tūkstančius eurų, tačiau du paskutiniai viešieji pirkimai parodė, kad reikia žymiai daugiau lėšų – 2,2 mln.

Deja, bet tokios sumos programoje nėra. Be to, šis finansavimo laikotarpis baigiasi jau 2023 m. gruodžio 31 d., tai reiškia, kad visi projektai turi būti baigti iki šios datos.

Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos vadovės Agnės Jasinavičiūtės, Tarnybos komanda dėjo visas pastangas, kad šis projektas būtų įgyvendintas, tačiau finansinio laikotarpio pabaigoje atsiranda labai daug rizikų ir per ganėtinai trumpą laiką įgyvendinti sudėtingą inžinerinį projektą yra praktiškai neįmanoma. Turime laikytis aplinkosauginių reikalavimų, nes bokštas numatytas jautrioje gamtinėje teritorijoje.

Svarstyta galimybė įgyvendinti dalį projekto ir šiemet įrengti tik žaliatakį, o Šilutės rajono savivaldybei perduoti teises statyti bokštą per ateinančius 5 metus. Šilutės rajono savivaldybė šių metų pradžioje du kartus skelbė viešąjį pirkimą, tačiau abu kartai buvo nesėkmingi. Rangovų pasiūlytos bokšto ir prieigos įrengimo kainos 2–3 kartus viršijo bendrą suplanuotą sumą šiam projektui.

Neseniai vykusio susitikimo metu su Šilutės rajono savivaldybės atstovais aptarta situacija, kad šiuo ES finansavimo laikotarpiu pastatyti apžvalgos bokštą yra nerealu, o valstybės biudžete tokios sumos rasti nėra galimybės. Labai gaila, kad nepavyko įrengti bokšto, jeigu ateityje atsirastų finansinės galimybės Tarnyba atnaujintų šio projekto įgyvendinimą.

Valstybės biudžete tokios sumos rasti nėra galimybės.

Tarnyba 20142020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programoje įgyvendina 11 projektų ir didžioji dalis projektų yra sėkmingai įgyvendinami. Šios programos apimtyje Nemuno deltos regioniniame parke buvo įrengta lauko informacinė sistema, taip pat įrengtas lankytojų centras su vidaus ekspozicija.

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba, vykdydama projektus „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti (I, II) jau yra pastačiusi Birštono apžvalgos bokštą Nemuno kilpų regioniniame parke, sutvarkiusi ir naujai pritaikiusi lankymui Merkinės, Liškiavos piliakalnius Dzūkijos nacionaliniame parke, Girnikų kalną Kurtuvėnų regioniniame parke, atnaujino daugybę pažintinių takų ir lankymui pritaikė daugybę kraštovaizdžio kompleksų.

Ankstesniame 20072013 m. ES finansavimo laikotarpyje Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos iniciatyva buvo pastatytas Medžių lajų takas Anykščių regioniniame parke, įrengta daugiau kaip 10 apžvalgos bokštų visose saugomose teritorijose, įrengti lankytojų centrai, naujai pritaikytos lankymosi vietos nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis