Tiesa, tokį gyvenimo būdą ir santykius, kuriuose pirmuoju smuiku griežia ne jausmai, bet pinigai, renkasi ne tik moterys, bet ir vyrai.
Psichologo Andriaus Kalugino teigimu, tokių porų daug ne tik užsienyje, bet ir Lietuvoje.
Specialistas tokius santykius vadina sveikais, jei abiem pusėms jie priimtini. „Psichologiškai svarbiausia ne socialinė, finansinė ar amžiaus dedamoji, bet poros bendrystė. Kitaip tariant, jeigu tai yra žmonės, gyvenantys poroje laisvu susitarimu, jeigu jiems tai tinka ir patinka, tuomet psichologiniu požiūriu viskas gerai“, – kalbėjo A.Kaluginas.
Buvo išlaikoma vyresnio vyro aštuonerius metus
24 metų Charlotte Davies iš Ilingo, Londone, praėjusią vasarą, nutraukusi aštuonerius metus trukusius santykius, pradėjo atsitiktinius pasimatymus. Ją įkvėpė televizijos serialas, kuriame tyrinėjamas vyresnių vyrų išlaikomų merginų (angl. „sugar baby“) pasaulis.
Šių metų sausį 24 metų mergina pradėjo naudotis programėle, kuri sujungia moteris su vyrais, kurie joms pasiruošę mokėti šimtus už pasimatymus su vakarienėmis, atostogas ir seksą.
Praėjusį mėnesį socialinės žiniasklaidos rinkodaros vadove dirbanti mergina „TikTok“ pasidalijo savo istorija, kurioje ji teigia, kad yra vedama į „nuostabias vietas neišleisdama nė cento“.
Charlotte tvirtina, kad jos „cukriniai tėtušiai“ ją buvo pasiėmę į keliones po Paryžių, sumokėjo už keliones pirmąja klase, sumokėjo už vakarienę, gėrimus ir viešbučius, o už vieną pasimatymą jai moka 200 svarų sterlingų (apie 230 eurų).
Londono gyventoja teigia, kad jos turtingų verslininkų ir bankininkų būrys yra „tikrai malonūs žmonės“ ir kad ji džiaugiasi santykių be įsipareigojimų privalumais.
Šiuolaikinė mergina sako, kad jos 10 „cukrinių tėtušių“ ją gerbia labiau nei vyrai iš įprastesnių programėlių, su kuriais ji susitikinėjo atsitiktinai, ir mano, kad šis susitarimas yra „abipusiai naudingas“.
Charlotte su vyresniais vyrais per savaitę eina į vieną ar du pasimatymus ir džiaugiasi didindama jų savivertę, o jie, pasak jos, mainais jai daro tą patį.
Ne visą darbo dieną šia veikla užsiimanti mergina teigia, kad pirmiausia susitinka su potencialiais „cukriniais tėtušiais“, kad įsitikintų, ar jie sutaria, ir tik tada aptaria pasimatymų ir sekso įkainius.
„Tuo metu buvau nutraukusi aštuonerius metus trukusius santykius, todėl žinojau, kad artimiausiu metu nenoriu užmegzti jokių rimtų santykių, – sakė Charlotte.
Charlotte su vyresniais vyrais per savaitę eina į vieną ar du pasimatymus ir džiaugiasi didindama jų savivertę.
– Vieninteliai mano pasimatymai buvo labai atsitiktiniai, todėl tiesiog pagalvojau, kad tai panašu į tai, ką ir taip darau, tik už tai negaunu užmokesčio. Jaučiu, kad su daugeliu šių žmonių jaučiuosi tarsi kaip su privalumų turinčiais draugais. Tai abipusiai naudingas susitarimas.
Jie visi labai malonūs žmonės, paprastai jie yra šiek tiek vyresni už mane. Daugelis iš jų – nuo 30-ies iki 40-ies. Kartą susitikinėjau su vienu vaikinu, kuriam buvo 63-eji.
Kartais jie mane nusiveža apsipirkti ir už viską sumoka arba nusiveža į SPA centrus, o prieš keletą savaičių buvau nuvykusi į Paryžių. Keliauti mėgstu, bet vis tiek dažnai negaliu sau to leisti, todėl buvo labai malonu, kad už viską sumokėjo. Man mokėjo už keliones – tai nuostabu.“
Anot merginos, daugelis šių vyrų yra šiek tiek drovūs, „todėl gali būti truputį sudėtinga priversti žmones atsiverti, bet man patinka stengtis tai daryti“.
Pasak Charlotte, matydama šiuos žmones, ji jaučiasi labai gerai ir pasitiki savimi.
„Visi vaikinai, su kuriais susitinku, yra labai geranoriški, ir manau, kad galbūt taip yra dėl to, kad daugelis jų gyvena gana sudėtingą šeimyninį gyvenimą arba yra gana vieniši, – pasakojo ji.
– Atrodo, kad jiems daug reiškia, kai į juos kreipi dėmesį. Atrodo, kad tu įneši daug naudos į jų gyvenimą, o tai tikrai malonu.
Beveik nesitikėtum, kad taip bus dėl susitarimo pobūdžio, bet jaučiuosi labiau gerbiama šių vyrų nei vyrų, su kuriais man yra tekę susitikinėti anksčiau.
Nežinau, ar tik man pačiai nesisekė su vaikinais, kuriuos pasirinkau anksčiau, bet kažkas yra su šiek tiek vyresniais vyrais, kurie, atrodo, yra matę daugiau gyvenimo ir supratę, kas yra svarbu.“
Anot merginos, jai atrodo, kad vyresni vyrai turi beveik visus tradicinių, rimtų santykių privalumus, bet be įsipareigojimų, o to šiuo metu ji nenori.
Kartais jie mane nusiveža apsipirkti ir už viską sumoka arba nusiveža į SPA centrus.
Vyrų išlaikoma mergina teigia, kad pasimatymai jai suteikė finansinį postūmį ir kad ji iš savo „cukrinių tėtušių“ gautų pinigų taupo būsimoms kelionėms ir netgi namui.
Nors Charlotte neketina artimiausiu metu atsisakyti gausybės meilužių, 24 metų mergina prisipažįsta, kad užmezgusi rimtus santykius sustotų.
„Visada vertinu ir iš naujo sprendžiu, ar tai man tinka, ir jei kada nors tai nustotų man tikti, nutraukčiau savo susitarimus, – sakė Charlotte.
– Taupau kelionėms ateityje ir taupau, kad vieną dieną nusipirkčiau namą, ir tai man labai padeda. Tikrai sakyčiau, kad tai man labai patinka. Nemanau, kad tai greitai baigsis.
Vienintelis dalykas, kuris priverstų mane sustoti, būtų tuo atveju, jei sutikčiau žmogų, su kuriuo norėčiau užmegzti rimtus monogaminius santykius. Tokiu atveju nutraukčiau savo susitarimus su „cukriniais tėtušiais“. Kol tai neįvyks, tai tikrai tinka mano gyvenimo būdui.
Tai atitinka viską, ko noriu iš gyvenimo. Gaunu finansinį postūmį, kad galėčiau taupyti ir finansuoti tai, ką noriu daryti.“
Vyrai taip pat ieško išlaikytojų
Gali būti, kad daug žmonių galvoja, jog turtingų išlaikytojų ieško tik jaunos, patrauklios moterys. Tačiau tai nėra tiesa. Štai JAV, vienoje iš tokius santykius propaguojančių pažinčių svetainių, yra 3,25 mln. aktyvių narių, turinčių įvairią seksualinę ir lytinę tapatybę, rašo „Insider“.
22-ejų metų Kyle'as ne vieno vyro išlaikytiniu buvo ilgą laiką. Anot vaikino, viskas prasidėjo labai paprastai, pavyzdį pateikia „Insider“.
Kyle'as, kurio tikrasis vardas ir pavardė neskelbiami, siekiant apsaugoti jo tapatybę, sakė, kad santykių, kuriuose gautų finansinės paramos, pradėjo ieškoti, kai suprato negalintis apmokėti komunalinių paslaugų sąskaitų ir buto nuomos. Tuo metu jis persikėlė gyventi į naują miestą ir dirbo padavėju.
Vieną dieną homoseksualių žmonių pažinčių programėlėje jis gavo žinutę, kuri jį sudomino.
„[Ir anksčiau] Gaudavau piniginių pasiūlymų, ir vieną dieną pradėjau juos priimti“, – sakė jis, tiesa, pabrėžė, kad, nors tokių pasiūlymų pažinčių programėlėse yra nemažai, administratoriai labiau stengiasi kovoti su galimais finansiniais sandoriais.
Pasak Kyle'o, netikėta avantiūra jam padėjo ne tik finansiškai, bet ir geriau pažinti save.
„Tai ne tik leido man tyrinėti savo seksualumą, darant dalykus, kurių kitaip nebūčiau bandęs. Be tam tikrų išlaikytojų nebūčiau išgyvenęs šiame mieste taip ilgai, kol tapau finansiškai nepriklausomas“, – sakė jis.
Tiesa, jis neslėpė, kad buvo laikas, kai suprato, kad kurį laiką tapo finansiškai priklausomas nuo šių pajamų.
Dar vienas vaikinas, kurį išlaikė gerokai vyresnis vyriškis, „Daily Mail“ atskleidė, kaip jo turtingas „cukrinis tėtušis“ nupirko jam butą Manhatane, kad nereikėtų jaudintis dėl pragyvenimo išlaidų.
Pastaruosius trejus metus 20-metis Mike'as buvo prieštaringai vertinamos pažinčių svetainės, kurioje patrauklūs jauni žmonės suvedami su turtingais vyresniais asmenimis, narys.
Prisijungęs prie šios svetainės, Mike'as pasakojo greitai radęs vyrą, sutikusį jį išlaikyti. Bendraujant su turtingu partneriu jis, kaip teigė pats, gavo didždiulės finansinės naudos: jaunu partneriu besidžiaugiantis turtingas vyras Mike'ui dovanojo „mažiausiai 35 000 JAV dolerių“ vertės kelionę į Dubajų, taip pat nupirko trijų miegamųjų butą Aukštutiniame Vest Saide, rašoma „Daily Mail“.
Psichologas: svarbiausia, kad tokie santykiai tiktų abiems
Panašios tendencijos stebimos visame pasaulyje. Porų, kuriose vienas iš partnerių yra gerokai vyresnis ir finansiškai išlaiko kitą, paprastai jaunesnį, partnerį, netrūksta ir Lietuvoje, sako psichologas Andrius Kaluginas.
Specialistas tokius santykius vadina sveikais, jei abiem pusėms jie priimtini. „Psichologiškai svarbiausia ne socialinė, finansinė ar amžiaus dedamoji, bet poros bendrystė. Kitaip tariant, jeigu tai yra žmonės, gyvenantys poroje laisvu susitarimu, jeigu jiems tai tinka ir patinka, tuomet psichologiniu požiūriu viskas gerai“, – kalbėjo A.Kaluginas.
Jo teigimu, normalu, kad visuomenėje tokie santykiai sulaukia daug dėmesio, o neretai – pasmerkimo.
„Įsijungia visuomenės, artimųjų, giminių, draugų nuomonė. Visuomenė ne visada supranta, kada yra didelis amžiaus ir finansinių pajamų skirtumas. Tada svarbus tampa tokioje poroje esančių žmonių psichologinis atsparumas. Vis dėlto svarbiausias dalykas šiuo atveju mano jau paminėtas sutarimas: jeigu abu partneriai žino žaidimo taisykles ir yra pasirengę žaisti pagal jas – viskas gerai“, – pabrėžė psichologas.
Jo teigimu, prieš imantis vertinimų į tokias poras ir jų situacijas reikėtų pažiūrėti kompleksiškai. „Tokiuose santykiuose esantys žmonės tikrai nebūtinai turi kažkokių psichologinių problemų. Tiesa, dalis žmonių, einančių į tokius santykius (su išskaičiavimu – 15min), greičiausiai turi kažkokių psichologinių patirčių ar išgyvenimų, galėjusių nulemti tokį jų pasirinkimą. Tokių porų iš tiesų yra labai daug – tiek vyrų, tiek moterų“, – sakė savo darbo praktikoje su tokiais klientais susidūriantis psichikos sveikatos specialistas.
Dažniausi, anot pašnekovo, yra sutinkami tarpiniai variantai, kada, pavyzdžiui, 20-metė mergina nusivilia bendraamžiais, tuomet labai nuoširdžiai dairosi 10-15 metų už ją vyresnio vyro. Tačiau netrūksta ir kitokių santykių formų.
„Tų variacijų, kurias nulemia skirtingos priežastys, yra be galo daug. Pavyzdžiui, viename spektro gale yra žmonės – nesvarbu, vyrai ar moterys, kurie tiesiog yra pasirinkę tokį gyvenimo būdą. Tai yra „alfonsai“ arba „barakudos“. Jie į tokius santykius žiūri kaip į darbą. Kas yra darbas? Tai – mainai: mes parduodame savo laiką, talentus, socialinį kapitalą, konvertuodami į pinigus, socialines garantijas ir kt.
Aš pats asmeniškai pažinojau moterų, kurios labai sąmoningai ėjo į tokį ryšį ir tiesiai šviesiai parduodavo savo metus (jaunystę). Tai buvo labai aiškus kontraktas.
Viena moteris taip ir sakė, kad su gerokai vyresnio amžiaus turtingu užsieniečiu sutarė, jog už kiekvienus su juo praleistus metus ji gaus po milijoną. Susitarimas galiojo penkerius metus. Visą tą laiką ji įsipareigojo būti jo partnere, lydėti į renginius, gyventi, būti ištikima, tačiau nepastoti, negimdyti vaikų“, – pasakojo A.Kaluginas.
Panašūs susitarimai, anot jo, sudaromi ir tarp „alfonsų“ bei finansinę paramą jiems suteikiančių vyresnio amžiaus moterų.
„Pažįstu vieną šokėją, kuris metė darbą striptizo klube ir tapo „alfonsu“ ir sako, kad tokių pinigų dirbdamas klube jis niekada neuždirbtų. JAV tai gana plačiai paplitusi praktika – kad vyresnio amžiaus moterys turi „vyrus-žaisliukus“, kuriuos išlaiko, apmoka jų keliones, pramogas, mainais gaudamos jauną vyrą šalia su visomis paslaugomis, dėl kurių būna susitariama“, – kalbėjo psichologas, dar kartą pridūręs, jog visais atvejais svarbiausia – kad abi pusės būtų patenkintos santykiais: „Tai – kontraktas, kuriame savo įsipareigojimų ir naudų turi abu jo sudarytojai.“