Butano sostinėje Timpu Sonam Dema (vardas pakeistas, moteris prašė, kad ji nebūtų įvardinta) ramioje gatvėje turi savo nedidelę parduotuvę. Ant prekystalio išdėlioti maisto produktai, gėrimai, saldumynai. Po pietų čia užsuka vienas vyras ir prislopinęs balsą paprašo cigarečių. S.Dema susirūpinusi apsižvalgo aplink, tuomet pasirausia savo rankinėje ir ištraukia pakelį su 10 cigarečių. „100 ngultrumų (apie 5,4 litų – vert. past.)“, – sako ji. Atsiskaitoma paslapčia, pirkėjas įsikiša cigaretes po švarku ir nedelsdamas pasišalina. „Parduoti cigaretes yra nelegalu. Aš neparduodu jų tiems, kurių nepažįstu“, – sako moteris, kai jos klientas išeina.
S.Dema sako, kad cigaretes ji parduoda grynai finansiniais sumetimais. „Cigaretės duoda didesnį pelną nei bet kas kitas. Aš turiu sumokėti už nuomą, ir jeigu nustosiu pardavinėti cigaretes, mano pajamos smarkiai kris“, – sakė ji.
Įkalino keliasdešimt žmonių
Butanas yra vienintelė valstybė pasaulyje, kurioje visiškai draudžiama parduoti ir gaminti tabako produktus. Pagal įstatymus kiekvienas asmuo, kuris sugaunamas pardavinėjantis tabako produktus, gali būti įkalintas nuo 3 iki 5 metų.
Praėjusiais metais už tabako laikymą buvo suimta 80 asmenų, apie pusė jų buvo įkalinti. Ironiška, kad pirmuoju įkalintuoju pagal šį įstatymą tapo budistų vienuolis, pas kurį rasta 180 gramų kramtomojo tabako.
Tai sukėlė didžiulį atgarsį visame pasaulyje, ir buvo sukurta „Facebook“ grupė, kuri priešinosi naujajam įstatymui. Tashi Dorji, šios grupės aktyvistė, sako, kad šis įstatymas pažeidžia žmogaus teises.
Kilus pasipiktinimui, šalyje buvo priimtos įstatymų pataisos, pagal kurias padidintas leidžiamas importuoti cigarečių kiekis – butaniečiams leidžiama rūkyti savo namuose ir kas mėnesį savo reikmėms galima importuoti ne daugiau kaip 300 cigarečių arba 250 gramų kitų tabako gaminių.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Butanas |
Stresas pasienyje
Autobuse, keliaujančiame nuo Butano sienos sostinės link Tsering Zam (kuri irgi paprašė, kad jos tikrasis vardas būtų pakeistas) akivaizdžiai nervinasi. Ji nusipirko 3 cigarečių pakelius, tačiau nesumokėjo importo mokesčių. Pasienio poste įlipa Butano pareigūnai. Jie tikrina įtarimą keliantį bagažą, o T.Zam apsimeta mieganti. Jeigu pareigūnai sučiups ją, moteris turės sumokėti 10 000 ngultrumų (apie 480 litų) baudą.
Pareigūnams išlipus moteris su palengvėjimu atsimerkia. „Aš negaliu sau leisti sumokėti baudos. Tačiau aš nenoriu mokėti ir importo mokesčių. Kodėl aš negaliu rūkyti cigarečių mokėdama normalią kainą, jeigu aš jų niekam neparduodu?“ – piktai sako moteris.
Griežti cigarečių pardavimą ribojantys įstatymai leido suklestėti juodajai rinkai. Daugelis pardavėjų du kartus per savaitę gauna cigarečių iš kontrabandininkų, kurie šias veža iš Indijos.
„Rūkymas su laime nesuderinamas“
Butano Narkotikų kontrolės departamento atstovas Sonamas Tsheringas gina įstatymą. „Yra įrodyta, kad rūkymas kenkia sveikatai. Mes stengiamės, kad rūkaliams taptų vis sunkiau ir sunkiau gauti cigarečių. Mes gyvename šalyje, kurioje vadovaujamasi bendrosios nacionalinės laimės principais, ir manome, kad gera sveikata neatsiejama jos dalis“, – sako pareigūnas.
28 metų vyras teigia neturintis duomenų apie šios kampanijos sėkmę, tačiau yra tikras, kad juodoji rinka nėra didelė. „O tie, kurie pardavinėja cigaretes, būna sugaunami. Leiskite paklausti – ar Timpu gatvėse matėte rūkančių žmonių? Ne? Tai reiškia, kad mes einame teisingu keliu, siekdami paversti Butaną nerūkančia šalimi“, – teigia jis.
Sveikata – ne vienintelė priežastis, dėl kurios Butane apsispręsta maksimaliai griežtinti su rūkymu susijusius įstatymus. Vienas vienuolis aiškino žurnalistams: „Mes tikime, kad net jeigu tik prisiliečiate lūpomis prie cigaretės, tai gali pakenkti jūsų karmai“.
Tiesa, teisiniai, socialiniai, religiniai tabu galutinai nesudrausmina cigarečių mėgėjų. Šeštadienio vakarą Timpu esančiame populiariame klube linksminasi jaunuoliai. Šokių aikštelė, baras paskendę dūmuose. Po kelių kokteilių mergina rūko cigaretę ir sako: „Kam rūpi įstatymai ir taisyklės, kol jie manęs neliečia?“