Savo nuomonę išsakė socialiniame tinkle
Pirmasis balandžio savaitgalis maloniai nustebino rekordine šiluma. Todėl daugelis lietuvių, užuot sėdėję namuose, išsiruošė į gamtą, taip pat lankytinas vietas, pavyzdžiui, Kernavę. Savaitgalį šis vos 250 nuolatinių gyventojų turintis miestelis buvo pilnas lankytojų.
Pasivaikščioti po Kernavę ir apžiūrėti visą archeologinę vietovę, muziejų pirmąjį balandžio savaitgalį čia užsuko ir žurnalistė Rita Miliūtė. Savo įspūdžiais ji pasidalijo socialiniame tinkle „Facebook“. Pasak žurnalistės, „Kernavėje vietų pavalgyti „šiandien dienai“ – 0. Tiek pat ir gauti kavos/vandens su vaizdu į gamtą/istoriją. Ir tiek pat konkurencijos vietos krautuvei su archeologine daktariška dešra.“
Iki šio pavasario veikė dvi kavinės
Kernavės seniūnas Stanislovas Gaidakauskas neslėpė: situacija su maitinimo įstaigomis prasta.
„Tačiau kavos ir arbatos pas mus tikrai gausite – jau praėjusį savaitgalį Kerniaus g. esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje veikė 6-ios amatininkams skirtos prekybos vietos, kurių vienoje, kaip ir pernai, prekiaujama karštais gėrimais bei kulinarinio paveldo gaminiais. Tai ir bandelėmis, sausainiais“, – tikino seniūnas.
Vis dėlto jis sutiko, jog vietų, kur Kernavėje apsilankę turistai galėtų papietauti, trūksta. Iki šių metų veikė dvi kavinės.
„Dabar, kiek girdėjau, liko tik viena. „Kerniaus baras“ užsidarė. Todėl vasarą verstis bus sudėtinga, nes žmonių atvažiuoja daug. Va, praėjusį savaitgalį buvo daugiau nei 2 000. Tas džiugina“, – kalbėjo Kernavės seniūnas.
Jis apgailestavo, jog seniūnija mažai kuo gali prisidėti prie maitinimo įstaigų atsiradimo miestelyje. „Ką mes galime? Tai juk privatus verslas. Galime tik paskatinti ir padėti, reklamuodami renginius, kviesdami žmones“, – kalbėjo S.Gaidakauskas.
Kavinės „Kerniaus baras“ savininkė Edita Lazauskienė patvirtino, jog ši vieta nebeveikia. Vasario mėnesį kavinė buvo parduota naujiems savininkams. Ar jie tęs ankstesnę baro veiklą, neaišku.
Kaip 15min sakė E.Lazauskienė, parduoti kavinę jie nusprendė nebegalėdami jos išlaikyti.
„Labai trumpas sezonas. Gegužė–rugpjūtis, dar rugsėjis. Viskas. Žiemą nebūdavo žmonių, tuščia. Bet net ir vasarą nebūdavo tiek žmonių, kiek Palangoje. Tiek neuždirbdavome, kad žiemą išlaikytume darbuotojus“, – patirtimi apie maitinimo įstaigos veiklą Kernavėje dalijosi „Kerniaus baro“ savininkė.
Jau kelerius metus lankytojų „iš gatvės“ nebelaukia ir kita Kernavėje esanti maitinimo įstaiga – sodyba „Kernavės bajorynė“.
„Dirbame tik su išankstiniais užsakymais. Prieš 6–7 metus pavalgyti pas mus galėdavo ir visi kiti – žmonės „iš gatvės“. Bet būdavo labai sunku: užsakymai vėluodavo, žmonės pykdavo. Todėl nutarėme likti tik prie užsakymų, kurių netrūksta. Vasarą pas mus rengiama daug stovyklų – gyvena ir valgo futbolininkai, jogai, menininkai...“ – pasakojo „Kernavės bajorynė“ šeimininkas Juozas Pažūsis.
Tiek jis, tiek Kernavės seniūnas sakė girdėję, jog šią vasarą Kernavėje turistai galės užsukti į naują kavinę. Patalpos, kurioje ji esą įsikurs, šiuo metu remontuojamos.
Tačiau viena iš jų savininkių, VšĮ Kernavės informacijos centro direktorė Eglutė Olšauskienė 15min teigė dar negalinti garantuoti, jog patalpose iš tiesų veiks kavinė.
Vasarą žmonių daug. Žiemą to nėra, sezoniškumas labai jaučiasi. Padaryti, kad čia būtų kaip Birštone, neįmanoma: nėra infrastruktūros, tik 250 nuolatinių gyventojų, – Kernavės skirtumą įvardijo E.Olšauskienė.
„Dar nėra galutinai apsispręsta, ar ten bus kavinė, ar vystoma kita veikla. Dabar patalpos remontuojamos, verslininkai nuspręs, kas ten įsikurs. Anksčiau ten nuomodavosi kiti šeimininkai, bandė kitokį verslą. Patalpos – komercinės paskirties“, – teigė pašnekovė.
Jos teigimu, problema, kad Kernavėje trūksta vietų, kur turistai galėtų pavalgyti, seniai žinoma.
„Muziejus kelerius metus buvo rekonstruojamas. Tuo metu turistų srautas buvo sumažėjęs. Tačiau dabar jų daugėja, tad ir poreikis didesnis. Manau, centre kavinės reikėtų“, – sakė ji.
Pasak Kernavės informacijos centro įkūrėjos, daugiausia lankytojų Kernavė sutraukia per Jonines ir Mindaugines, t.y. liepos 6-ąją.
Tiesa, dauguma lankytojų nežino, kad, be muziejaus, Kernavėje yra ir daugiau jų dėmesio vertų dalykų.
„Yra net kelios galerijos, galima važinėtis su šunų kinkiniais, apsilankyti Kernavės SPA. Žmonės nežino, nors informacijos yra ir muziejaus interneto svetainėje, ir Kernavės informacijos centro feisbuko puslapyje“, – sakė pašnekovė.
Ji pabrėžė, kad VšĮ Kernavės informacijos centras nėra Turizmo departamentui ar savivaldybei pavaldi įmonė. Tai – savanoriška įstaiga, veikianti nuo 1998 m.
„Leidžiame kalendorius, fotografijos albumus, skelbiame apie renginius, pramogas – darome viską, kad atvykdami į Kernavę žmonės žinotų, ką čia rasti“, – sakė E.Olšauskienė.
Prieš keletą metų maitinimo įstaigų pritrūko ir rekordinio turistų antplūdžio sulaukę Anykščiai.