Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vilniuje atvertas partizano J.Lukšos-Daumanto skveras

Vilniuje antradienį atvertas partizano Juozo Lukšos-Daumanto skveras. Laisvės kovotojo garbei pavadinta viešoji erdvė Žirmūnų trikampyje, Tuskulėnų, Apkasų ir Minties gatvių sankirtoje, turės keletą funkcinių zonų su vietomis prisėsti, vaikų žaidimo aikštelę. Čia atnaujinti želdiniai, pėsčiųjų ir dviračių takų dangos, atnaujintas apšvietimas, mažoji architektūra.
Juozo Lukšos-Daumanto skveras
Juozo Lukšos-Daumanto skveras / Kastyčio Mačiūno nuotr.

Vilniaus vicemeras Tomas Gulbinas ceremonijoje atveriant skverą sakė, kad tai yra simbolinis dėkingumo ir pagarbos ženklas J.Lukšai-Daumantui.

„Apie laisvės kovotojų pasipriešinimo svarbą ir reikšmę mūsų istorijai nuo šiol primins Lukšos-Daumanto skveras, ir ateityje čia iškilsiantis paminklas“, – teigė T.Gulbinas.

Prieš penkerius metus J.Lukšos-Daumanto vardas jau buvo suteiktas nedidelei aikštei tarp Savanorių prospekto ir S. Konarskio gatvių Naujamiestyje. Planuojant jo sutvarkymą prisiminta čia stovinčios skulptoriaus Rimanto Dauginčio skulptūros „Lakštingala“ istorija. Protesto prieš sovietų sienų kontrolę vardan, 1990 metais jis susidegino prie Vengrijos sienos.

Pasak savivaldybės tarybos narės Kamilės Šeraitės, nuspręsta, kad skulptūra „Lakštingala“ verta likti svarbiausiu šios aikštės akcentu.

Kadangi tai būtų riboję galimybę čia pat įamžinti J.Lukšos-Daumanto atminimą, partizano vardo įamžinimui nuspręsta ieškoti kitos vietos – erdvė Žirmūnuose pasirinkta, nes čia veikė partizanų štabas, kuriame lankydavosi ir pats J.Lukša-Daumantas.

Savivaldybės teigimu, skvere atsirasiančiam paminklui baigiamos rengti konkurso sąlygos, jos bus pristatytos skulptorių bendruomenei Lietuvos dailininkų sąjungoje. Išrinkti geriausią projektą tikimasi ateinantį pavasarį.

J.Lukša, turėjęs Skirmanto ir Daumanto slapyvardžius, pokariu buvo vienas iš Lietuvos partizanų vadų, kelis kartus buvo prasiveržęs į Vakarus perduoti žinią apie kovojančią Lietuvą.

J.Lukša žuvo patekęs į pasalą per susišaudymą 1951 metų rugsėjį Garliavos apylinkėse, netoli Kauno. Partizano palaikai iki šiol nerasti.

Seimas 2021-uosius yra paskelbęs J.Lukšos-Daumanto metais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų