Vyriausybė pritarė Ūkio ministerijos parengtiems Turizmo įstatymo pakeitimams

Vyriausybė posėdyje pritarė Ūkio ministerijos parengtiems Turizmo įstatymo pakeitimams, kuriais tikimasi sustiprinti turistų apsaugą.
Valstybinis turizmo departamentas
Valstybinis turizmo departamentas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Tuo pačiu pataisomis tikimasi sudaryti sąlygas Valstybiniam turizmo departamentui prie Ūkio ministerijos (VTD) griežčiau ir operatyviau atlikti turizmo paslaugų teikėjų stebėseną ir priežiūrą, skelbiama Vyriausybės internetiniame puslapyje.

Sumažėjus įstatiniam kapitalui neteks pažymėjimo

Turizmo įstatyme siūloma išplėsti reikalavimus kelionių organizatoriaus pažymėjimui gauti. Duomenis VTD apie kelionių organizatoriaus nepriekaištingą reputaciją turės pateikti ir su darbo santykiais susijęs asmuo, užimantis vadovaujančias pareigas ar kitas su šiais asmenimis susijęs asmuo. Taip pat atsirastų prievolė pateikti pažymą apie šių asmenų teistumą.

Siekiantieji gauti kelionių organizatoriaus pažymėjimą, VTD deklaracijoje privalės pažymėti, ar nėra dalyvavę kito kelionių organizatoriaus, kuris buvo nemokus ar pripažintas bankrutavusiu ir todėl buvo padaryta žala turistams, veikloje. Tokiems asmenims VTD neišduos kelionių organizatoriaus pažymėjimo. Jei tokia informacija paaiškės jau išdavus kelionių organizatoriaus pažymėjimą, VTD nedelsdamas panaikins pažymėjimo galiojimą.

Turizmo įstatyme siekiama nustatyti, kad kelionių organizatoriaus pažymėjimo galiojimas stabdomas, kai kelionių organizatoriaus nuosavas kapitalas tapo mažesnis negu 1/2 įstatinio kapitalo. Tokie kelionių organizatoriai, kelionių pardavimo agentai bus skelbiami VTD interneto svetainėje. Nepanaikinus šio trūkumo, po 3 mėnesių jų pažymėjimas bus panaikintas.

Siekiant, kad turistai būtų geriau informuoti apie tarpininkus, parduodančius keliones, kelionių organizatorius turės viešai skelbti kelionių agentus, su kuriais sudarytos sutartys dėl kelionių pardavimo.

Susirūpino draudimu

Kelionių organizatorius privalės nedelsdamas kreiptis į draudimo įmonę ar finansų įstaigą dėl draudimo sumos patikslinimo skaičiuojant visus prisiimtus įsipareigojimus (esamus ir būsimus) turistams už organizuotų turistinių kelionių pardavimą. Taip pat siūloma įstatyme papildyti, kad kelionių organizatoriaus visi planuojami (ketinami vykdyti) ir prisiimti, bet dar neįvykdyti (parduotos, bet dar neįvykdytos organizuotos turistinės kelionės) įsipareigojimai kiekvienu konkrečiu momentu negali viršyti kelionių organizatoriaus turimos prievolių įvykdymo užtikrinimo sumos.

Turizmo įstatyme siūloma nustatyti didesnes draudimo sumas tais atvejais, kai kelionių organizatorius verčiasi išvykstamuoju turizmu. Kai neorganizuojamos kelionės užsakomaisiais skrydžiais, siūloma nustatyti draudimo sumą iki 50 tūkst. eurų, o kai verčiamasi išvykstamuoju turizmu, organizuojant keliones užsakomaisiais skrydžiais, – 200 tūkst. eurų. Pastaruoju atveju draudimo sumą galima skaičiuoti pagal įplaukas už planuojamą planuojamų bei parduotų, bet dar neįvykdytų organizuotų turistinių kelionių pardavimą.

Įvertinus praktikoje iškilusias problemas dėl reikalavimo kelionių organizatoriui, kuris verčiasi vietiniu turizmu, turėti draudimą, siūloma mažinti jo draudimo sumą iki 3 000 eurų.

Departamentas vykdys nuolatinę stebėseną

Siekiant sustiprinti VTD turizmo rinkos priežiūros funkciją, Turizmo įstatyme siūloma nustatyti, kad VTD vykdo nuolatinę turizmo paslaugų teikėjų stebėseną ir priežiūrą Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka, pagal kurią būtų numatyta kelionių organizatorių rizikos vertinimo, finansinės būklės vertinimo, bankroto stebėjimo sistema. Vyriausybė ar jos įgaliota institucija turės parengti ir patvirtinti turizmo paslaugų teikėjų stebėsenos ir priežiūros tvarką.

Turizmo įstatyme siekiama nustatyti, kad grupinių apsipirkimų portalai, parduodantys turistams organizuojamas turistines keliones, yra laikomi kelionių pardavimo agentais ir jiems galioja kelionių pardavimo agentams nustatytos teisės ir pareigos.

Kartu siūloma papildyti ir Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso straipsniais, pagal kuriuos VTD pareikalautos informacijos ar dokumentų nepateikimas nustatytais terminais arba melagingos, ne visos ar klaidinančios informacijos pateikimas užtraukia kelionių organizatorių vadovams baudą ir suteikia VTD įgaliojimus nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas iki 3 000 eurų.

Iniciatyvai pritatė

Lietuvos turizmo rūmų vadovės Žydrės Gavelinės teigimu, būtina gerinti vartotojų apsaugą ir užtikrinti tinkamą rinkos priežiūrą: „Lietuvos turizmo rūmai sveikina LR Vyriausybę ėmusis operatyviai spręsti turizmo rinkos reguliavimo ir vartotojų apsaugos klausimus. Džiaugiamės, kad Turizmo įstatymo pakeitimo įstatymo projektą rengusi Ūkio ministerija atsižvelgė į daugumą turizmo asocijuotų struktūrų pateiktų pastabų.

Taip, Vyriausybės patvirtiname projekte yra keletas dviprasmiškų formuočių – konkrečius pasiūlymus dėl to pateiksime Seimui – tačiau iš esmės pakeitimai yra reikalingi, siekiant pagerinti turizmo rinkos priežiūrą bei užtikrinti didesnę vartotojų apsaugą. Kviečiame LR Seimą jau artimiausiu metu, įvertinant pastabas, kurias pateiksime, apsvarstyti Vyriausybės teikiamą projektą ir dar šioje Seimo sesijoje priimti šį teisės aktą.

Taip pat norime atkreipti dėmesį, kad tinkamas įstatymo įgyvendinimas didžiąją dalimi priklausys nuo Valstybinio turizmo departamento resursų. Tad raginame Vyriausybę ir Seimą operatyviai pakoreguoti 2015 metų valstybės biudžeto projektą, numatant jame papildomą tikslinį finansavimą departamentui atitinkamoms funkcijoms vykdyti.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis