Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

5 populiarūs mitai apie botulino toksiną. Komentuoja dermatologė

Aplinkos poveikis, gyvenimo būdas ir bėgantys metai veide palieka ryškius pėdsakus – raukšles. Nuo seniausių laikų moterys siekė sustabdyti laiką ir išsaugoti jaunystę, tam pasitelkdamos netikėčiausias priemones. Šiuolaikinėje grožio ir estetikos industrijoje apstu priemonių ir procedūrų, atitolinančių senėjimą. Revoliucija tapo Holivudo žvaigždžių išpopuliarintos botulino injekcijos, kurias šiandien renkasi daug moterų, tačiau net ir praėjus dešimtmečiui apie šias injekcijas sklando ne vienas mitas.
Botulino toksino injekcija
Botulino toksino injekcija / Fotolia nuotr.
Temos: 2 Senėjimas Grožis

Gydytoja dermatologė Natalija Jasaitienė vardija populiariausius mitus ir pasakoja, kiek juose tiesos.

„Per daugiau nei dešimties metų gydymo praktiką apie botuliną esu girdėjusi visko: kad jis sukelia aklumą, lygina ne tik raukšles, bet ir smegenis, ir daug kitokių mitų, kurie neturi nieko bendra su realybe. Per 10 metų gydymas botulinu labai pasikeitė, anksčiau neturėjome daug informacijos, dozės buvo kur kas didesnės, tačiau šiandien galime labai tiksliai atlikti injekciją į reikiamą raumenį, kad būtų pasiektas maksimalus galimas efektas – reikiamas raumuo atsipalaiduotų, o raukšlė toje vietoje išsilygintų, jos gylis neprogresuotų.“

Mitas Nr. 1: botulinas yra nuodas

Botulinas buvo kurtas kaip biologinis ginklas, tačiau šiandien grožio ir medicinos srityje naudojamas išgrynintas botulino toksinas.

Gydytoja pasakoja, kad botulinas iš tiesų buvo kurtas kaip biologinis ginklas, tačiau šiandien grožio ir medicinos srityje naudojamas išgrynintas botulino toksinas. 1992 metais jis buvo užregistruotas kaip vaistas neurologinėms ligoms gydyti, taip pat naudojamas gydant padidėjusį prakaitavimą, o estetikoje botulinas pradėtas naudoti nuo 2002 metų. Pagrindinis botulino toksino tikslas – sukelti laikiną raumens paralyžių.

„Visi dideliais kiekiais naudojami preparatai gali tapti nuodu organizmui, tačiau gydytojai dermatologai naudoja itin mažas ir saugias dozes“, – sako klinikos „Grožio chirurgija“ gydytoja dermatologė N.Jasaitienė.

Mitas Nr. 2: injekcijas gali suleisti bet kas

Netiesa. Botulino toksino injekcijas gali suleisti tik gydytojas, turintis atitinkamą kvalifikaciją. Tai labai svarbu, nes tik gydytojas tiksliai žino, į kurį raumenį suleisti injekciją. Koreguojant veido mimikos raukšles būna atvejų, kai pacientams užkrenta vokai ar nusvyra lūpų kampučiai, tai rodo, kad injekcija suleista neteisingai, nesiremiant specialia leidimo technika.

Tad, siekiant padailinti veidą ar stabdyti prakaitavimą, reikia kreiptis į kvalifikuotą specialistą.

Shutterstock nuotr.
Shutterstock nuotr.

Mitas Nr. 3: praėjus poveikiui, botulinas kaupiasi organizme

Gyd. N.Jasaitienė tai neigia ir pataria laikytis gydytojų nurodymų, daryti rekomenduojamas pertraukas tarp injekcijų. Suleidus preparato, kraujyje pradeda gamintis antikūnių, kurie pamažu pašalina iš organizmo botuliną. Nedarant pertraukų, preparatas gali tapti neveiksmingu dėl padidėjusio antikūnių kiekio, tad paskubėjus norimo efekto galima ir nepasiekti.

Mitas Nr. 4: veidas tampa lyg kaukė

Dabar botulinas leidžiamas tiksliai ten kur reikia, remiantis specialia leidimo technika, kad būtų pasiektas reikiamas jo poveikis.

„Prieš 10 metų, kai literatūros apie botuliną labai trūko ir gydytojai turėjo mažai praktikos, dozės buvo žymiai didesnės nei dabar, gal ir buvo pagrindo taip manyti, tačiau dabar botulinas leidžiamas tiksliai ten kur reikia, remiantis specialia leidimo technika, kad būtų pasiektas reikiamas jo poveikis, todėl kiekvienam pacientui vaisto kiekis parenkamas individualiai“, – sako N.Jasaitienė.

Gydytoja pastebi, kad kiekvienam pacientui botulino toksino naudojimo indikacijos labai skiriasi. Pavyzdžiui, žmogui, kuris yra itin emocingas ir kuriam kalbant juda visi veido raumenys, botulino toksino injekcijos jaunesniame amžiuje bus kur kas efektyvesnės nei vėliau, kai raukšlės bus jau įsisenėjusios. Taip pat jaunas žmogus dar gali atprasti nuo tam tikrų raukšles sukeliančių mimikų.

„Fotolia“ nuotr.
„Fotolia“ nuotr.

Mitas Nr. 5: prie botulino priprantama

Netiesa. Saugus ir gydytojų rekomenduojamas botulino naudojimo dažnis yra ne dažniau nei 2–3 kartai per metus, poveikis trunka apie 4 mėnesius, tad pripratimo tikrai nesukelia. Gyd. N.Jasaitienė atkreipia dėmesį, kad botulinas nėra vitaminas, tad nepaisant to, kad juo koreguojama veido mimika, oda reikia rūpintis ir po injekcijų, ją drėkinti bei tinkamai prižiūrėti.

Net ir 10 metų naudojant botuliną, raumuo atrofuotis negali, tačiau galimas jo silpnumas.

Gydytoja dermatologė pasakoja, kad pacientai dažnai turi susidarę klaidingą įspūdį apie botuliną. Dažnas galvoja, kad nustojus naudoti šį preparatą būklė pablogės ar atrofuosis raumenys, tačiau taip esą nėra. Net ir 10 metų naudojant botuliną, raumuo atrofuotis negali, tačiau galimas jo silpnumas.

Specialistė sako, kad kiekvienas atvejis yra individualus, gydytojas konsultacijos metu rekomenduoja geriausią gydymo sprendimą, tačiau ir patys žmonės prieš procedūrą turėtų pasidomėti prieinama informacija, kad gautų atsakymus į visus rūpimus klausimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai