Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Apie kokios medžiagos trūkumą įspėja glembanti, besiraukšlėjanti oda ir problemos su sąnariais?

Kolagenas – vienas svarbiausių baltymų organizme: odai suteikia struktūrą, stangrumą, palaiko kaulų tvirtumą, yra sausgyslių, sąnarių, odos sluoksnių sudedamoji dalis. Deja, nuo 25 metų amžiaus paties organizmo natūraliai gaminamo kolageno ima mažėti.
Moteris susirūpinusi veido oda
Moteris susirūpinusi veido oda / 123RF.com nuotr.

„Eurovaistinės“ vaistininkės Evelinos Sauškinaitės teigimu, ir patys galime pajusti, kad organizme pradeda trūkti kolageno: dažnai ne tik oda praranda elastingumą, greičiau formuojasi raukšlės, bet ir lėčiau gyja žaizdos, daugėja problemų su sąnariais, sausgyslėmis bei raiščiais, greičiu dėvisi kremzlės, nyksta raumenų masė, mažėja jų tonusas, gali būti juntamas sąnarių diskomfortas ar skausmai.

„Sulaukus 45 metų ir vyresniame amžiuje kolageno stygius gali pasireikšti ne tik glembančia oda, raukšlelėmis ar susilpnėjusiais sąnariais, tačiau ir įvairiomis akių ligomis“, – atkreipė dėmesį vaistininkė.

„Eurovaistinės“ nuotr./Evelina Sauškinaitė
„Eurovaistinės“ nuotr./Evelina Sauškinaitė

Pagiriamasis žodis vitaminui C, kiaušiniams, želė

Nuo senų laikų moterys žinojo, kad kolageno galima gauti natūraliai su maistu. Ne veltui norintiems stiprinti sąnarius ir pagerinti jų būklę, iki šiol rekomenduojama valgyti želė. Gyvūninės kilmės želatina išgaunama iš kaulų, odos, kremzlių, tad joje gausu kolageno.

Vida Press nuotr./Želė desertas
Vida Press nuotr./Želė desertas

„Reikėtų į savo mitybos racioną įtraukti ir daugiau kiaušinių. Juose gausu aminorūgščių, kurios sudaro kolageną. Taip pat nepamirškite ir riebiųjų žuvų, kuriuose gausu omega rūgščių. Žuvyje randamos Omega 6 ir Omega 3 riebiosios rūgštys teigiamai veikia mūsų odos būklę. Valgant daugiau riebios žuvies tikrai pastebėsite, kad pagerėjo odos, plaukų būklė“, – neabejojo E.Saušinskaitė

Vaistininkė priminė į mitybos racioną įtraukti ir daugiau citrusinių vaisių bei kitų produktų, kuriuose gausu vitamino C, nes jis skatina natūralią kolageno gamybą organizme, o tuo pačiu ir stiprina imunitetą. Tokį pat poveikį turi ir česnakas.

Vida Press nuotr./Įvairūs vaisiai
Vida Press nuotr./Įvairūs vaisiai

Tepamas kolagenas akimirksniu veikia problemines odos vietas

„Ne be reikalo tepamas kolagenas naudojamas odos būklei gerinti ir jos apsaugai nuo neigiamo aplinkos poveikio. Šio baltymo mūsų odoje yra net 75 proc. Kolagenas palaiko odos elastingumą, skatina odos atsinaujinimo procesus, stiprina audinių sieneles. Tepant kosmetines priemones, kurių sudėtyje yra kolageno, jis akimirksniu ima veikti tas odos vietas, kurioms labiausiai reikia pagalbos“, – sakė vaistininkė, įspėdama tik apie tai, kad dėl savo struktūros (stambios molekulės) jis dažniausiai pasilieka paviršiuje.

123RF.com nuotr./Moters veidas
123RF.com nuotr./Moters veidas

Ypač svarbus sportuojantiems

Vis dėlto, kaip atkreipė dėmesį vaistininkė, kolagenas labai svarbus ne tik norint ilgiau išlaikyti jauną ir stangrią odą. Jis nepakeičiamas sausgyslėms bei sąnariams. „Ypač svarbu kolagenu papildyti organizmą aktyviems sportuojantiems, daug judantiems žmonėms, nes jų sąnariai, raiščiai ir sausgyslės daug greičiau dėvisi“, – pabrėžė E.Sauškinaitė.

Kurie iš 20 kolageno tipų naudingiausi?

Kolageno tipų yra daugiau nei 20, tačiau specialistė išskyrė mūsų organizmui ir grožiui reikalingiausius pirmus tris: „I, II ir III kolageno tipai skirti mūsų odai, kaulams, dantims, sąnariams, sausgyslėms, raumenis, akims, širdžiai, kraujagyslėms. Grožiui, odai naudingiausias I ir III tipo kolagenas. Na, o pats naudingiausias I tipo. Taip pat žinotina, kad mūsų organizmas lengviau pasisavina hidrolizuotą kolageną, jis turi būti bioaktyvus“.

123RF.com nuotr./Kolagenas
123RF.com nuotr./Kolagenas

Kaip ir kiekvieno papildo, kolageno vartojimo rekomendacijose nurodoma, kiek ir kaip jį vartoti. Tam, kad organizmas gautų pakankamą kiekį naudingojo baltymo, reikėtų bent 10 g kolageno per parą. Dėl vartojimo galite pasitarti ir su vaistininku ar konsultantu.

„Jeigu renkamės geriamą kolageno papildą, jo rekomenduočiau pavartoti bent du kartus per metus. Vyresnio amžiaus žmonėms kursą reikėtų kartoti kas du mėnesius“, – patarė vaistininkė.

Reguliariai vartoti kolageną rekomenduojama nuo 25 metų amžiaus, kai organizme pradeda natūraliai mažėti jo gamyba.

Šis tekstas – projekto „Grožio programa 360“, kurį inicijuoja vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ dalis. Išsamiau apie projektą: https://www.apie-eurovaistine.lt/grozis-360/

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais