Aukštakulniai – avalynė, susilaukianti tiek liaupsių, tiek lengvos kritikos. Pagyros skrieja už elegancijos ir moteriškumo pojūtį, kuris užplūsta renkantis šiuo batelius. Kritika dažniausiai išsakoma už nepatogumą, itin griežti skeptikai netgi teigia, jog tai yra ne XXI a. – skubančios, veiklios, užsiėmusios – moters pasirinkimas.
Natūraliai kyla klausimas, ar įmanoma pritildyti skeptikus ir pagrįsti aukštakulnių mylėtojų lūkesčius? Juo labiau, kai šiandien lentynose galima rasti įvairiausio spektro produkcijos. Turint omenyje elegantiškumo aspektą, svarbu suprasti ir tai, kurie aukštakulniai yra skirti avėti kasdien, o kurie – įvairiomis progomis.
Kaip ir dauguma šiandien prigijusių mados elementų, aukštakulniai kildinami grynai iš praktinių sumetimų. Jie atsirado dar XV a. Persijoje kaip pagalbinis instrumentas, pasirūpinantis tinkamu kojos pritvirtinimu balnakilpėje. Žinoma, juos pirmieji avėjo to meto raiteliai – vadinasi, vyrai. Tendencija netruko atkeliauti į Europą, kur monarchai ir aristokratija avėjo aukštakulnius, siekdami atrodyti aukštesni.
Be abejo, per šimtmečius kontekstas, aplinkybės ir pati mados tvarka kito. Aukštakulniai šiandien bent jau mūsų visuomenėje yra suvokiami kaip išskirtinai moteriška avalynė. Atsirado ir gausybė jos rūšių, tipų, atmainų.
Tai – stiletai (angl. stiletto) – bateliai plonu, aukštu kulniuku, platforminė avalynė, blokinio kulno aukštakulniai ir daugybė kitų porūšių. Viena vertus, visi jie priklauso vienai ir tai pačiai avalynei, tačiau atspindi skirtingą atmosferą, nuotaiką, toną.
Stiletai – ypač plono ir aukšto kulniuko avalynė, avima formalioje aplinkoje. Tai gracijos eisenai priduodantys bateliai, kuriuos itin buvo pamėgusi Melania Trump ir kitos pirmosios ledi.