Anot tyrimo, apie kurį 2013-aisiais paskelbė „Journal of the Academy of Nutrition And Dietetics“, aknės simptomus paaštrinti gali pieno produktai ir aukštą glikeminį indeksą turintis maistas, toks kaip duona, makaronai, sausainiai ir pan.
Manoma, kad hormonai yra pagrindinis veiksnys, sukeliantis aknę.
„Manoma, kad hormonai yra pagrindinis veiksnys, sukeliantis aknę. Pienas turi daug hormonų ir jų kiekis išlieka didelis net ir po apdorojimo“, – teigia studijos tyrėja Jennifer Burris.
Padidėjęs cukraus kiekis kraujyje ir per didelis insulino lygis taip pat dažna odos uždegiminių reakcijų priežastis, o maitinantis pieno produktais ir aukštą glikeminį indeksą turinčiu maistu ši problema tik paaštrėja. Ir būtent dėl to gali atsirasti spuogų – pats minėtas maistas nėra aknės priežastis, bet aknę sukelia tai, kad tas maistas didina cukraus kiekį kraujyje.
Studijoje rašoma, kad ne visi, valgantys pieno produktų, duonos, ryžių, batono ar makaronų, išberiami spuogais. Tai labiau galioja tiems, kuriems aknė ir taip nesvetima.
Atsisakyti pieno produktų, bent jau karvės pieno, jei kankina aknė, nėra bloga mintis. Tik labai svarbu, kad gautumėte kalcio iš kitur. Jis reikalingas kaulams ir dantims stiprinti, padeda įveikti stresą, dirglumą, reguliuoja širdies susitraukimų dažnį. Kalcio gausu špinatuose, džiovintose figose, tofu, lapiniuose kopūstuose, pupelėse, žuvyje, svogūnuose, lęšiuose, žirniuose, riešutuose. Per dieną su maistu ir/ar papildais turėtumėte gauti apie 1000 miligramų kalcio.
O štai atsisakyti paprastųjų angliavandenių gali būti sunku. Jei mėgstate makaronus, duonos gaminius ir ryžius, labai nenusiminkite – tiesiog rinkitės viso grūdo duonos ar makaronų, rudų ryžių. Taip pat galite pamėginti derinti aukštą glikeminį indeksą turinčius produktus su žemo glikeminio indekso maistu. Tarkime, makaronus valgykite su daržovėmis (be jokių grietinėlės ar sūrio padažų!), pupomis ir pan.
Aknė vargina toli gražu ne tik paauglius, bet ir vyresnius žmones, ir yra sunkiai gydoma: tenka pasitelkti mitybą, specialias odos priežiūros priemones, kartais net vaistus. Nustatyta, kad užsitęsusi odos uždegiminė būklė, pasireiškianti spuogais, turi daug įtakos žmonių gyvenimo kokybei, įskaitant pablogėjusį socialinį gyvenimą, nepasitikėjimą savimi ir net depresiją. Gydymas jai būtinas.