Darbo biure pavojai savijautai ir grožiui: kaip sau padėti?

Perkate tik ekologiškus produktus, darote mankštą ir nelaikote namie nieko, kas gali sukelti alergiją. O kaip biuras, kur praleidžiate trečdalį paros?! Čia tiek pavojų sveikatai, grožiui ir pačiam darbui.
Moteris biure
Moteris biure / Vida Press nuotr.

Kalbame ne tik apie stresą, konkurencinę kovą ir... patyčias darbe (Europa skaičiuoja, kad per metus nuo pastarųjų kenčia 12 milijonų žmonių), bet ir apie kuo gryniausią fiziologiją.

Per aštuonias ir daugiau valandų biure darbuotojas vidutiniškai įkvėpuoja (vadinasi, ir iškvėpuoja) apie 6000 litrų oro. Aplinkui galima aptikti ne tik natūralaus žmonių veiklos produkto – anglies dvideginio. Kiliminė danga, akrilinis lakas, plastikas, baldų plokštės išskiria benzeno, formaldehido. Kolegų iškvėpuoto oro atsargų nepapildysi atidariusi neatidaromus plastikinius langus.

Sėdint prie kompiuterio pavargsta akys, oda, galutinai sugadinama laikysena. Ir jokios profsąjungos ar žmogiškųjų išteklių specialistai nepasirūpins nei mumis, nei mūsų darbo sąlygomis. Tik pačios, pačios, viskuo pačios – kaip ir rytinės mankštos bei sveikos mitybos klausimais. Darbe iš esmės galioja tie patys principai, kaip ir organizuojant sveiką aplinką namuose! 

Tipiški negalavimai

Idealus biuras turėtų būti žaliasis ir palankus sveikatai bei grožiui, tačiau dažnai būna atvirkščiai. Kas iš to, kad daugybė tyrimų, atliktų įvairiose pasaulio šalyse, patvirtina, kaip svarbu gera darbo aplinka. 

Pasaulio sveikatos organizacijos tyrimų duomenimis, biurų darbuotojus dažniausiai persekioja kvėpavimo takų ligos (užgulta nosis, rinitas, kosulys, gerklės skausmas), akių skausmas ir nuovargis, galvos skausmas, jiems sunku sutelkti dėmesį.   

Vida Press nuotr./Galvos skausmas
Vida Press nuotr.

Kelios rekomendacijos:

  • gerinti kolegų tarpusavio santykius ir santykius su viršininkais;
  • dažnai vėdinti patalpas, visada laikyti pravertas duris, kad oras neužsistovėtų;
  • valyti savo rašomąjį stalą ir lentynas ekologiškais valikliais, nekeliančiais alergijos (firmos samdoma valytoja vargu ar pasistengs...);
  • atkreipkite dėmesį į drėgmę ir temperatūrą: drėkinamas oras ir 21–22 laipsniai šilumos – ideali terpė dirbti. 

Nepamirškite pertraukėlių 

Pagalba sau paprasta: ergonomiška kėdė ir dažnos pertraukos, kurių metu atsistojama ir bent trumpai pavaikštoma.

Sėdėsena gali būti kalta dėl nugaros ir kaklo skausmų, provokuoja kojų venų plėtimąsi, trukdo medžiagų apykaitai (sveiki, aš jūsų celiulitas!). Pagalba sau paprasta: ergonomiška kėdė ir dažnos pertraukos, kurių metu atsistojama ir bent trumpai pavaikštoma. Net ir sėdint galima kelis kartus pakilti ant kojų pirštų, suspyruokliuoti jomis, stipriai prispausti pėdas prie grindų: pagerės mikrocirkuliacija kojose. 

Akys – ne tik sielos veidrodis, bet ir viena pagrindinių darbo priemonių. Ir jau vien dėl to vertos apsaugos. Kas 20 minučių atitraukite jas nuo ekrano ar dokumentų, pažiūrėkite pro langą į ką nors žalia ar mėlyna (medžius, dangų) – šios spalvos ramina ir ilsina akis.

Sausoms akims padės drėkinamieji lašai arba masažas (užsimerkite ir smiliais švelniai paspaudykite vokus prie pat nosies, kur yra ašarų latakai). 

Odai – kremai ir purškikliai

Biuro taršalai ir elektromagnetinė spinduliuotė, kurią skleidžia organizacinė technika, provokuoja odos senėjimą, dehidrataciją, jautrumą, pilkumą. Adrenalinas, išsiskiriantis dėl streso ir stiprių emocijų, sulaiko skysčius: po darbo valandų veidas gali atrodyti patinęs. 

Išeitis – rinktis kremus, turtingus A, C ir B grupės vitaminų, antioksidantų. Jie skatina medžiagų apykaitą, oda atgauna spalvą ir paskaistėja. Dieninis – būtinai su SPF.

Vida Press nuotr./Kremo indelis
Vida Press nuotr.

Sėskitės taip, kad išvengtumėte tiesioginės saulės. Kenksmingi UVA spinduliai, dar vieni senėjimo kaltininkai, prasiskverbia pro stiklą net lietuvišką žiemą. Terminio šaltinio vandens purškiklis drėkina odą iš išorės, o drenuojanti odą arbata (dygiųjų pelžiedžių, pankolių ar tiesiog žalioji) iš termoso padeda išvengti paburkimų. 

Kosmetinė stalčiuje

Čia patartina laikyti kelis daikčiukus – nuo akimirksniu veido odą atgaivinančios priemonės iki sausojo šampūno. Mažos pakuotės universalesnės nei didelės, nes neužima daug vietos nei stalčiuje, nei rankinėje, t. y. tinka ir darbe, ir kelionėje, tad pasiieškokite tokių produktų. 

Vida Press nuotr./Lūpų dažai
Vida Press nuotr./Lūpų dažai

Rašomojo stalo stalčiuje pravartu turėti: 

  • veido drėkiklį;
  • serumą, akimirksniu atgaivinantį odą;
  • maskavimo produktą, kuriuo galima panaikinti nuovargio požymius veide (tamsius paakius, paraudimus, kitus defektus) ir paskaistinti odą;
  • sausąjį šampūną; 
  • plaukų laką, kuris, idealu – užtikrina šukuosenos patvarumą nesulipindamas plaukų. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų