Ant veido, rankų, pečių ir iškirptės srityje gali atsirasti pigmentinių (dar vadinamų senatvinių) dėmių.
Apie tai, su kokiais naujais odos pigmentacijos iššūkiais susiduria klientai Lietuvoje, pasakoja „Noreva Laboratoires“ atstovė, gydytoja Birutė Glodenienė.
Ne tik močiutėms ir „nėštukėms“
„Įprastai pirmosios pigmentinės dėmės atsiranda apie 45-uosius metus, tačiau pastaruoju metu pastebime šios problemos jaunėjimą: kreipiasi daug jaunesnės – 30–35 m. moterys“, – pasakoja B.Glodenienė.
Pasak gydytojos, pigmentinės dėmės gali atsirasti dėl pačių įvairiausių priežasčių. Gana dažnai jų atsiradimą lemia hormonų pasikeitimai, pavyzdžiui, nėštumo metu (liaudyje taip vadinama „nėštukės kaukė“) arba naudojamos kontraceptinės priemonės (spiralės, tabletes).
Paaugliai, kuriuos dažnai kamuoja aknė, gali taip pat sulaukti ir pigmentinių dėmių, mat jos gali pradėti formuotis odos pažeidimų vietoje – spuogų vietoje ar net tiesiog įkandus vabzdžiui.
Kartais pigmentinės dėmės gali atsirasti vartojant specifinius vaistus (pvz. šlapimo išskyrimą skatinančius, antibiotikus ir t.t.) ar tiesiog esant genetiniam polinkiui. Tačiau visais atvejais visų pirma juos prišaukia intensyvi saulė.
Pavojus ketinantiems prasitęsti vasarą šiltuose kraštuose
Nepamirškite, kad saulė būna aktyvi visais metų laikais. Pavyzdžiui, net Lietuvos klimato sąlygomis, saulėtą dieną nusprendę pabėgioti, pasivažinėti dviračiu ar išvykę slidinėti, saulės spindulių turėtumėte saugotis lygiai taip pat, kaip ir kaitrią vasaros dieną.
Dar atsargesni turėtumėte būti šiltuose kraštuose, kur saulės intensyvumas yra gerokai didesnis nei Lietuvoje – pavyzdžiui, Tailande, Meksikoje, lietuvių pamėgtoje Turkijoje, Egipte ir net pietinėse Europos valstybėse.
Norint išvengti pigmentinių dėmių reikia laikytis paprastų taisyklių:
- Vengti būti per ilgai saulėje, jokiu būdu nesideginti ar kuo mažiau degintis aukščiausio saulės aktyvumo metu, t.y. nuo 10 iki 16 valandos;
- Būtina naudoti efektyvias apsaugos nuo UVA/UVB bei pigmento susidarymo priemones;
- Itin svarbu pasirūpinti tinkama apsauga nuo saulės: plačiabrylė skrybėlė, akiniai nuo saulės, lengvi šviesūs natūralaus pluošto rūbai, būtinai – naudoti apsauginius kremus.
Šviesiaodžiams lietuviams, ypač moterims, dekoltė sričiai, veidui, plaštakoms, rekomenduojama apsauga – SPF 50+. Turintiems polinkį į pigmentines dėmes yra kuriami specialūs kremai, saugantys ne tik nuo saulės, bet ir pigmetinių dėmių atsiradimo.
Neretai turintys riebią odą vengia apsauginių kremų – tačiau veltui, riebią odą taip pat būtina saugoti. Vaistinėse rasite specialiai riebiai, į aknę linkusiai odai skirtų apsauginių kremų, kurie ne tik nekemša porų, bet ir suteikia odai matinį efektą.
Ar atsiradusias pigmentines dėmes įmanoma panaikinti?
Pigmentiniai odos dariniai gali būti lengvai pašalinami šiuolaikiniais lazeriais, intensyvia pulsine šviesa bei naudojant specialias dermatologinės kosmetikos priemones, kurios parduodamos vaistinėse. Nuosekliai naudojant gydomąją kosmetiką pigmentui naikinti, efekto galite tikėtis po pirmojo mėnesio.
Įprastai, pašalinus pigmentines dėmes, jos toje pačioje vietoje nebeatsinaujina. Tačiau, kai kuriems žmonėms, kurių oda turi polinkį į padidintą pigmentaciją, gali atsirasti dėmelių kitoje vietoje. Todėl turint polinkį pigmentacijai ir nepašalinus priežasčių, dėl ko jos atsiranda, reikėtų esant saulėtai dienai nuolat naudoti apsauginius dermokosmetinius kremus nuo pigmento susidarymo.
Kosmetinė problema ar rimto pavojaus ženklas – padės įvertinti specialistas
Pigmentinės dėmės dažniausiai yra paprasta kosmetinė problema. Tačiau visgi joms atsiradus rekomenduotina pasitarti dermatologu, kad įvertintų jų kilmę. Kai kuriais atvejais tai gali signalizuoti endokrininės sistemos, kepenų veiklos sutrikimus ar kitus negalavimus.
Taip pat pravartu būtų įvertinti melanomos atsiradimo riziką. Baimintis nereikėtų – anksti diagnozuoti piktybiniai navikai pagydomi net 97% atvejų. Todėl gydytoja Birute Glodenienė drąsina – „Atsiradus naujoms dėmėms ar pradėjus kisti senoms, visuomet raginu nebijoti, nedelsti ir pasitarti su specialistu.“