Kas madinga ir šiuolaikiška? Kaip ilgiau išlaikyti gėles šviežias ir nenuvytusias? Pataria studijos „JustDeco“ įkūrėja ir gėlių deivė Justina Palinauskienė.
– Vasara – vestuvių metas, kai galime neriboti savęs ir išsirinkti pačias gražiausias gėles puokštėms. Kokios šiuo metu madingiausios?
– Pastaruoju metu vestuvinėje floristikoje madinga atspindėti sezoniškumą, ir tai yra labai puiku. Vasarą turime ne tik didžiulį vietinių gėlių – bijūnų, jurginų, kardelių, rugiagėlių – pasirinkimą, bet ir didesnę olandiškų gėlių įvairovę. Atvežama žymiai platesnė gvazdikų, eustomų, rožių ir kitų gėlių rūšių bei spalvų paletė.
Be jokios abejonės, keletą metų iš eilės nuotakų mėgstamiausios gėlės yra bijūnai. Jų žiedų dydis, pumpurai, spalvos, purumas ir daugiasluoksniškumas iš tiesų labai žaviai atrodo puokštėse.
Taip pat pamažu keičiasi požiūris ir į gvazdikus. Jei seniau buvo teigiama, kad gvazdikas – „vyriška“ gėlė, dabar jie vis dažnesni vestuvinėse puokštėse, nes jų spalvų įvairovė yra itin plati, o patvarumas stulbinantis. Kalbant apie netradicinius augalus vestuvinėje floristikoje, norisi išskirti sukulentus. Pastaruoju metu jų savo puokštėse pageidauja nuotakos, norinčios atrodyti originaliai. Šie storalapiai augalai vestuvinėse puokštėse atrodo ne tik dekoratyviai, bet yra puikus pasirinkimas ir dėl patvarumo, nes augalai savyje yra sukaupę daug vandens, tad karštą vasaros dieną jie tikrai nenuleips.
– Puokštė gali būti ne tik laikoma rankoje, bet ir kitaip pritvirtinta. Kokie būdai įdomiausi? Kas atrodo gražiausiai? Koks puokštės dydis patogiausias?
– Gana įdomus tradicinės nuotakos puokštės pakaitalas yra vadinamieji pomanderiai. Tai gyvų gėlių rutuliai, dažniausiai komponuojami iš rožių, gvazdikų, chrizantemų žiedų ir laikomi pakabinti ant virvelės, tarsi rankinė. Atrodo jie išties įdomiai, naujai, netradiciškai, tačiau vargu ar nuotakai su tokia puokšte bus patogu.
Kartais yra prašoma puokštes pakeisti gėlių apyrankėmis. Dažniausiai tokius pageidavimus išsako pamergės.
Nuotakos puokštė neturėtų būti itin didžiulė bei sunki, tačiau neturėtų būti ir labai kukli. Svarbu, kad puokštė vizualiai derėtų prie nuotakos suknelės. Jei suknelė didžiulė, pūsta, daugiasluoksnė – atitinkamo dydžio turėtų būtų ir puokštė. Jei suknytė tiesaus, lengvai krintančio silueto, puokštelė gali būti ne tokia turtinga ir masyvi.
– Kokias gėles jaunavedžiai renkasi šventės vietai dekoruoti?
– Dažniausiai užsisakoma pagrindinė vestuvinė floristika – jaunosios ir pulko puokštės, vyrukų butonjerės bei keletas puokščių stalams šventės vietoje papuošti.
Tačiau pastaruoju metu tampa populiarios ir kitos gyvų gėlių dekoracijos. Dažnai jaunavedžiai pageidauja gyvomis gėlėmis papuošti jų tortą. Tokia puošyba atrodo išties stilingai bei gaiviai. Populiarėja ir stilizuoti desertiniai stalai, kurių akcentu tampa daug įdomių, retų desertų rūšių, stilingai išdėliotų ir dekoruotų gyvomis gėlėmis.
Pastaraisiais metais labai išpopuliarėjo santuokos ceremonijos gryname ore, tad arką ar pavėsinę, kurioje tuokiamasi, jaunieji taip pat pageidauja papuošti gyvomis gėlėmis.
Na, o šventės vietoje neapsiribojama vien tik puokštėmis ant stalų, bet pageidaujama gyvomis gėlėmis papuošti ir laiptų turėklus, sietynus, šviestuvus ir pan.
– Kokias gėles įvardytumėte kaip ilgaamžes, t. y. ilgiausiai išlaikančias prekinę išvaizdą?
– Be jokios abejonės, patys patvariausi yra jau anksčiau minėtieji gvazdikai. Jie geriausiai pakelia vasaros karštį ir sausrą. Minėtinos ir kalijos, frezijos, chrizantemos. Gana gerai laikosi ir tam tikros rožių rūšys.
– Dar vienas svarbus aspektas – kaina. Kiek normalu mokėti už vestuvinę puokštę? Pavyzdžiui, portalo Ji24.lt skaitytojos tikina: jeigu floristui pasakysi, kad reikia puokštės vestuvėms, nuplėš bent tris kartus brangiau. Taigi ar normalu, kai puokštė atsieina 100–200 litų? Iš ko susideda pati kaina?
– Vestuvinių puokščių kainos prasideda nuo 100 litų, ir tai yra labai reali kaina. Nuotakos puokštės kaina priklauso nuo norimo dydžio, pasirinktų naudoti gėlių, jų rūšių bei spalvų įvairovės. Vestuvinės puokštės gausios, jose žiedai sukomponuoti vienas prie kito, tad jų sunaudojama išties daug. Be to, vestuvinei puokštei sukurti naudojamos ne tik gėlės, bet ir nemažai specialių floristinių priemonių – vielutės, juostelės, kaspinėliai, smeigtukai, kurie taip pat floristui kainuoja.
Puokštės kainą sudaro ir laikas, kurį meistras sugaišta kurdamas puokštę, nes gražios, tvarkingos ir ilgaamžės puokštės per 10 minučių nepadarysi.
– Kokios madingiausios gėlių spalvos? Kokie deriniai labiausiai traukia akį ne tik spalvine prasme, bet ir skirtingomis gėlių rūšimis?
– Kaip ir praėjusią, taip ir šią vasarą „ant bangos“ yra romantiškasis Provanso stilius. Tad pačios populiariausios yra visos pastelinės spalvos – švelniai rožinė, persikinė, mėtinė, pilka, švelniai violetinė, kreminė. Švarios baltos spalvos lyg ir privengiama. Pačios populiariausios pastaruoju metu yra netvarkingos kompozicijos, laisvo stiliaus, skirtingų gėlių puokštės. Nuotakos yra labai pamėgusios vadinamąsias bijūnines (kitaip dar vadinamas angliškąsias) rožes. Tad dažniausiai šios rožės yra derinamos kartu su kitomis gėlėmis – hortenzijomis, gvazdikais, eustomomis. Beje, bijūninės rožės yra puikus bijūnų pakaitalas toms nuotakoms, kurios trokšta bijūnų, bet tuokiasi tuo metu, kai jų gauti neįmanoma.
– Su kokiais keisčiausiais įgeidžiais teko susidurti, kuriant puokštes?
– Džiaugiuosi, kad iki šiol su nuotakomos siaubūnėmis bei itin keistais jų norais susidurti dar neteko. Tačiau išskirti galėčiau nebent vienos merginos pageidavimą jos vestuvėms sukurti meškiuką iš gėlių! Be savo, pamergių puokščių, šventės vietos bei ceremonijos vietos dekoro, toji mergina norėjo, kad sukurtume jai ir gėlių meškiuką, kuris, anot jos, jai simbolizavo gyvenimo etapą, kai iš vaikų pasaulio pereinama į suaugusiųjų. Įgyvendinti šią kompoziciją pavyko tikrai puikiai, bet įgeidis buvo keistokas.