Indrė Urbanavičienė: Ar reikalinga vaikiška kosmetika?

Kosmetikos naudojimas tampa neatsiejama mūsų kasdienybės dalis. Daugiau ar mažiau, visi naudojame kažkokias kosmetikos priemones – šampūnus, dušo gelius, įvairius kremus ar apsaugą nuo saulės. Tokius pačius įpročius formuojame ir savo vaikams – rinkoje yra be proto didelis pasirinkimas priežiūros priemonių, skirtų vaikų odai. Tačiau, ar tikrai jų reikia tiek, kiek rekomenduojama? Pabandysiu įvertinti visus „už“ ir „prieš“ ir atsakyti jums į šį klausimą.
Indrė Urbanavičienė
Indrė Urbanavičienė / Asmeninio albumo nuotr.

Kalbant apie vaikų odą, galima išskirti kelias kategorijas – pirmiausia tai kūdikiai ir vaikai iki 3-ejų metų, po jų 3–12 metų vaikai ir galiausiai paaugliai, kurie jau patiria pirmąsias tikrąsias odos problemas. Bet apie paauglių odą pakalbėsime daugiau ateityje, šį kartą norėčiau daugiau dėmesio skirti vaikams, kadangi apie jų odos priežiūrą kalbama labai nedaug, o vaikiškų kosmetikos produktų pasirinkimas tikrai nemažas.

Kadangi pati auginu dukrą, kuriai dabar jau 12 metų, perėjau visus šiuos etapus ir galiu vertinti ne tik teorinę, bet ir praktinę vaikų odos priežiūros pusę.

Pradėkime nuo kūdikių, kuriems vos tik gimus, rūpestingos mamos pasirūpina pakankamai nemažu kosmetikos krepšeliu. Ir aš buvau tokia rūpestinga mama – rinkau švelnius prausiklius, aliejuką po maudynių, teko ieškoti ir kremo nuo paraudimų, tada mano žinios apie kosmetikos produktus dar nebuvo tokios gilios, tačiau stengiausi kaip ir visos mamos.

Jeigu visa tai reikėtų daryti dabar, kai ką tikrai daryčiau kitaip, naudočiau tikrai mažiau priemonių, jei kūdikio odelė nesausėtų, tikrai nevarginčiau jos aliejukais ar kremais. Lyginant su suaugusiųjų, kūdikių oda daug jautresnė, plonesnė ir lepesnė, tačiau tai tikrai nereiškia, kad reikia naudoti daugiau kosmetikos. Tai tik reiškia, kad reikia pasirinkti tinkamas priemones ir laikytis tinkamos odos priežiūros rutinos. Štai keletas patarimų jaunosioms mamytėms, kurie turėtų palengvinti priežiūrą:

  • Kūdikių oda yra gerokai skvarbesnė nei suaugusiųjų, tai reiškia, kad visa kosmetika, kurią naudosite tikrai gali prasiskverbti giliau, todėl ypatingai svarbu parinkti švelnias priemones – be kvapų, alergenų, alkoholio, etanolio, dažiklių ir kitų aktyvių skvarbių medžiagų.
  • Kūdikio odos pH yra neutralus, todėl labai svarbu jį tokį ir palaikyti, todėl reiktų vengti muilų, vonios pūtų bei prausiklių, kurių pH aukštesnis nei 7. Ypač atsargiai rinkitės atibakterinį muilą, jei iš viso tokio reikia. Jo sudėtyje tikrai gali būti dar ir alkoholio, o tai tikrai labiau suerzins kūdikio odą nei padės pagerinti jos būklę.
  • Visose kūdikių prausimo priemonėse venkite: sodium lauryl sulfate, sodium palmate (muiluose), TEA-lauryl sulfate, sodium C14-16 olefin sulfonate, potassium hydroxide, sodium hydroxide, sodium cocoate, cocamide DEA/MEA, potassium myristate.
  • Pirmosiomis savaitėmis kūdikių oda yra šiurkšti ir pakankamai sausa, todėl šiuo laikotarpiu svarbiausia palaikyti tinkamą odos drėgmės balansą – būtent tada labiausiai gali ir prireikti švelnios drėkinamosios priemonės. Vėliau kūno kremuką naudokite tik retkarčiais arba kai matote, kad odelei trūksta drėgmės ir svarbiausia – palaikykite odos švarą, kruopščiai valykite visas raukšleles.
  • Apsauga nuo saulės. Kūdikiams iki 6-ių mėnesių nerekomenduojama naudoti apsauginių kremų nuo saulės, todėl saugokite jų oda rūbeliais ir pavėsiu. Vėliau apsauga būtina, ypač, kai vaikai pradeda vaikščioti ir žaidžia saulėje – tam geriausiai tiks priemonės su mineraliniais filtrais (cinko oksidas, titano dioksidas), tik jokiais būdais nenaudokite produktų su nano filtrais, jie labai skvarbūs ir tikrai gali patekti į mažylių organizmą.
Vida Press nuotr./Šeima
Vida Press nuotr./Šeima

Kadangi kūdikių odos priežiūra reikalauja daugiau pastangų nei vyresnių vaikų, tai 3–12 metų vaikams turiu tik keletą patarimų. Jų oda jau gerokai tvirtesnė nei mažylių, labiau panaši į suaugusiųjų, tik su gerokai mažiau problemų – ją gaubia tvirtas apsauginis barjeras ir optimali drėgmės pusiausvyra, todėl vaikams praktiškai nereikia jokių kremų ir priemonių, na nebent, yra specifinių problemų ar odos ligų.

Svarbiausia, švelni prausimosi priemonė, kuri gali atlikti ir šampūno funkciją, bet nebūtinai. Jei plaukai sausi ir veliasi, kondicionierius tikrai palengvins situaciją. Jokių kremų naudoti tikrai nereikia, nebent oda išsausėja ar pažeidžiama nuo ilgo buvimo vandenyje. Svarbi dantų pasta – žiūrėkite, kad joje nebūtų aršių valomųjų medžiagų, kurias minėjau prie kūdikių priežiūros, taip pat geriau, kad ji būtų be dažiklių ir kvapuose esančių alergenų.

Būtina apsauga nuo saulės, ypač šiltuoju metų laiku – tai pati svarbiausia priemonė jūsų vaikui. Dar vienas svarbus dalykas – dekoratyvinė kosmetika, kurią nekantrauja išbandyti mažosios princesės. Jokiais būdais nepirkite vaikiškos dekoratyvinės kosmetikos, jų sudėtys baisios, labiausiai investuojama į patrauklią išvaizdą, geriau jau duokite mažajai merginai pasibandyti jūsų produktus arba nupirkite kažką nebrangaus – yra tikrai geros dekoratyvinės kosmetikos už labai patrauklias kainas, brangu tikrai nereiškia, kad gerai.

Šį kartą ne taip jau ir glaustai apie vaikų odos priežiūrą. Tikriausiai supratote, kad atsakymas į klausimą, ar reikalinga vaikiška kosmetika, nėra vienareikšmis. Jos tikrai reikia, bet pasirinkimas turi būti tikrai minimalistinis – tiek priemonių kiekiu, tiek jų sudėtimis. Pagelbėkite jų odai tik tiek, kiek būtina ir atidžiai skaitykite vaikiškų produktų etiketes.

I.Urbanavičienė – seminarų lektorė ir knygos „Protingas grožis: Švytinčios odos biblija“ autorė, Driu Beauty kosmetikos kūrėja.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs