Liūdniausia, kad vartotojai dažnai pirmą įspūdį apie kosmetikos produktą susikuria būtent dėl šios medžiagos, būtent dėl jos mėgsta naudoti vieną ar kitą grožio priemonę ir prie jos pripranta. Ir tai yra ne kas kitas, o kosmetikos produktuose esantis kvapas, dar kitaip sudėtyje vadinamas fragrance arba parfum.
Vienintelė kvapų funkcija kosmetikos priemonėse yra maskuoti natūralius sudėtinių medžiagų aromatus ir suteikti produktui rinkodarinio patrauklumo. Daugiau jokių funkcinių ir teigiamų savybių odai jie neturi, o neigiamą poveikį gali sukelti pakankamai dažnai. Gali susidaryti įspūdis, kad aš per daug kritiškai žiūriu į šį ingredientą ir tiesiog nepritariu tokiai produkto rinkodarai, tačiau yra pakankamai daug mokslinės informacijos, kuri įrodo neigiamą kvapų poveikį odai. Pabrėžiu, kalbu tik apie odos priežiūrą, ne apie parfumeriją ar aromaterapiją.
Daugiau jokių funkcinių ir teigiamų savybių odai jie neturi, o neigiamą poveikį gali sukelti pakankamai dažnai.
Taigi, kodėl kvapai kremuose gali būti kenksmingi? Kvapai yra sudaryti iš tam tikrų medžiagų mišinio, dalis šių medžiagų yra patvirtintos, kaip galinčios sukelti odą erzinančias ir alergijas keliančias reakcijas tam tikrai vartotojų daliai.
Europos Sąjungoje pagal galiojantį kosmetikos reglamentą kol kas yra įvardintos 26-ios kvapuose esančios medžiagos (alergenai), kurios turi tokį poveikį ir privalo būti nurodytos kosmetikos produkto sudėtyje, jei viršija tam tikras normas.
Kam įdomu, šis sąrašiukas atrodo taip: Benzyl alcohol, benzyl salicylate, cinnamyl alcohol, cinnamal, citral, coumarin, eugenol, geraniol, isoeugenol, anise alcohol, benzyl benzoate, benzyl cinnamate, citronellol, farnesol, limonene, linalool, butylphenyl methylpropional, alpha-isomethyl ionone, amyl cinnamal, amylcinnamyl alcohol, evernia furfuracea extract, evernia furfuracea and evernia oakmoss extract, hexyl cinnamal, hydroxycitronellal, hydroxylisohexyl 3-cyclohexene, methyl 2-octynoate.
Jūs galite to net neįtarti, bet kvapnūs produktai, kuriuose yra aukščiau įvardintų medžiagų, gali bloginti jūsų odos būklę, didinti aknės problemas ir spuogelių atsiradimą, skatinti sebumo gamybą ar šerpetojimą, sausinti odą bei greitinti odos senėjimo procesus, kelti alergines reakcijas, skatinti odos ligas – yra tikrai nemažai tai įrodančių mokslinių tyrimų.
Kad būčiau iki galo objektyvi, turiu paminėti, kad yra kosmetikos produktų, kuriuose naudojami kvapai be alergenų, tačiau atliekami vis nauji moksliniai tyrimai artimiausioje ateityje tikrai praplės oficialių alergenų sąrašą, ir pakankamai didelė tikimybė, kad kenksmingos dalelės bus rastos ir šiuose kvapuose.
Todėl apsidraudžiant geriausiai būtų naudoti bekvapius arba silpną kvapą turinčius produktus – kuo kvapnesnis produktas, tuo didesnė rizika, kad jame bus odą erzinančių medžiagų.
Ir dar keletas įdomių ir svarbių faktų apie kvapus kosmetikoje:
- kuo skanesnis kvapas, tuo didesnė tikimybė, kad jame bus medžiagų iš oficialaus 26-ių alergenų sąrašo;
- kvapų alergenus visada rasite pačiame produkto sudėties sąrašo gale;
- populiariausi kvapai, tokie kaip eukaliptas, visi citrusai, mėta, levanda, anyžius, rožės, bergamotė, rozmarinas, citrinžolė, šalavijas, arbatmedis, kvapioji kananga (ylang-ylang), cinamonas, kamparas, kadagys tiesiog knibžda alergenais;
- kvapams naudojami sintetiniai kvapai ir natūralūs eteriniai aliejai turi sudėtyje tuos pačius alergenus ir turi tokį patį neigiamą poveikį odai;
- vyriškos priemonės, skirtos naudojimui po skutimosi, dažniausiai yra kaip kenksmingiausių produktų odai pavyzdys – jų sudėtyje praktiškai yra tik vanduo, alkoholis, konservantai, didelė kvapų koncentracija ir kitos odą erzinančios medžiagos.
I.Urbanavičienė – seminarų lektorė ir knygos „Protingas grožis: Švytinčios odos biblija“ autorė, Driu Beauty kosmetikos kūrėja.