Kas yra talkas ir kodėl jis vertinamas taip prieštaringai? Talkas – iš žemės išgaunamas mineralas, naudojamas kosmetikos gamyboje ir kitose pramonės šakose. Pats iš savęs jis nėra pavojingas ar kenksmingas žmogaus sveikatai, tačiau jo sudėtyje dažnai galima rasti asbesto.
Tai taip pat gamtoje esantis pluoštinis mineralas, tačiau labai kenksmingas žmogaus sveikatai, sukelia plaučių vėžį ir kitas plaučių ligas. Europos Sąjungoje, taip pat ir Lietuvoje, naudoti asbestą ir jo turinčius gaminius yra uždrausta.
Šį faktą turėtų žinoti ir talką kaip kosmetinę medžiagą siūlantys žaliavų gamintojai, tačiau, kaip rodo paskutiniu metu atliekami tyrimai, pasitaiko tikrai nemažai atvejų, kai kosmetikoje naudojamas talkas yra su asbesto priemaišomis.
Lietuvoje naudoti asbestą ir jo turinčius gaminius yra uždrausta.
Kokiuose produktuose rasite talko, o taip pat ir kenksmingo asbesto?
Pats žinomiausias produktas tikriausiai bus populiari vaikiška pudra su talku, kurią tikrai naudoja mamos ir Lietuvoje. Liūdniausia tai, kad 2019 metais atliktuose tyrimuose vienoje šios vaikiškos pudros partijoje buvo rastos asbesto priemaišos (teigė Food Drug Administration, JAV).
Tikimybė, kad tai ne vienintelė per daugelį metų pagamintos vaikiškos pudros partija su asbesto priemaišomis, tikrai didelė ir rizika, kad tokia pudra galėjo sukelti ne tik plaučių, bet ir kiaušidžių vėžį taip pat nemaža.
Be šio kosmetikos gaminio, talkas naudojamas ir daugelyje kitų – sausose pudrose, skaistaluose, korektoriuose, šešėliuose, bronzantuose, sausinantį poveikį turinčiuose produktuose, taip pat vaikiškoje dekoratyvinėje kosmetikoje.
Pastarojoje asbesto priemaišos buvo užfiksuotos 2017 metais, kai JAV viena mama nusprendė patikrinti šešiametės dukters naudojamą vaikišką dekoratyvinę kosmetiką (akių šešėlius), vėliau atliktuose papildomuose tyrimuose paaiškėjo, kad nemaža dalis ir kitų to gamintojo kosmetikos produktų užteršti asbesto priemaišomis. Šių metų kovo 9 d. JAV Maisto ir Vaistų Administracija (FDA) išplatino pranešimą apie atliktus tyrimus, kuriuose iš 52-iejų tirtų skirtingų kosmetikos produktų su talku 9-iuose vėl užfiksuotos asbesto priemaišos.
Iš tikrųjų, situacija su talko naudojimu kosmetikoje yra prieštaringa. Sakyčiau, kad turėtų būti imtasi rimtų kontrolės priemonių – privalomai tikrinti visą talką, naudojamą kosmetikos gamyboje, tikrinti ir kosmetikos gaminius prieš išleidžiant į rinką. Arba uždrausti naudoti šią medžiagą kosmetikos gaminiuose.
Deja, kol kas, kad ir kokie tyrimų rezultatai – liepiama išimti tik ištirtus ir asbesto priemaišomis užterštus produktus. O tikimybė, kad rinkoje dar turime nemažai kenksmingų produktų su talku tikrai nemaža. Nors visada stengiuosi laikytis nešališkai, šį kartą mano patarimas būtų vengti naudoti produktus, kurių sudėtyje yra talko. Kosmetikos produktų sudėtyje jį rasite, pavadinimu „talc“.
I.Urbanavičienė – seminarų lektorė ir knygos „Protingas grožis: Švytinčios odos biblija“ autorė, Driu Beauty kosmetikos kūrėja.