Įvardijo didžiausias etiketo klaidas: ar ir jūs taip darote?

Laida „Gyventi stilingai“ su Marija Palaikyte kviečia pažvelgti, kokią žinutę aplinkiniams siunčiame per savo įvaizdį ir etiketo išmanymą. Pokalbyje diskutavo renginių organizatorė Laura Vagonė ir etiketo ekspertė Indrė Sapagovaitė-Briedelienė, kaip apranga bei stiliaus detalės gali atskleisti žmogaus asmenybę ir vertybes, o elgesys prie stalo sukurti pirmąjį įspūdį, kokie elgesio standartai yra svarbūs ne tik oficialiuose renginiuose, bet ir kasdienybėje.

Pasak etiketo ekspertės Indrės Sapagovaitės-Briedelienės, anksčiau etiketas buvo tam tikros socialinės grupės bendravimo taisyklės, tačiau tokia pati nuomonė vyrauja ir dabar: „Iš tiesų, etiketas ne tik mokėjimas elgtis prie stalo restorane, bet ir neverbalinė kalba, kuri mus reprezentuoja šalia esantiems žmonėms.“

I.Sapagovaitė-Briedelienė mano, kad etiketo pradžiamokslis įskiepijamas šeimoje nuo vaikystės: „Tarpukario Lietuvoje turėjome etiketo tradicijas, tačiau inteligentijos šeimos buvo ištremtos, šaknys sunaikintos, kurios dabar vėl atsistatomos.“

Etiketas ne tik mokėjimas elgtis prie stalo restorane, bet ir neverbalinė kalba, kuri mus reprezentuoja šalia esantiems žmonėms.

Formalus ir neformalus stalo serviravimas

Renginių organizatorė Laura Vagonė pakomentavo etiketo taisyklių laikymąsi renginiuose: „Nesureikšminčiau to, kiek ant stalo yra šakučių, tačiau jei aukštos klasės restorane padėta polėkštė, ant kurios servetėlė ir įrankiai – mane tai trikdo, nes tai nepatogu. Žmogus, norėdamas paimti servetėlę, turi nuimti lėkštę, įrankius. Lygiai taip pat nėra gerai, jei patiekiamas skirtingas vynas, o taurė tik viena.“

Pasak I.Sapagovaitės-Briedelienės, namuose pakanka paprastos stalo serviruotės –šakutė, peilis, lėkštė, bet visa tai reikia padėti taisyklingai – peilio ašmenys atsukti į lėkštę, tinkamoje vietoje servetėlė ir taurė. „Restorane, kai patiekiama daugiau patiekalų, vyksta degustacinės vakarienės, atsiranda formali serviruotė, bet baziniai dalykai išlieka tokie patys“, – sako etiketo ekspertė.

Vestuvėse – plačiausias etiketo diapazonas

Marija Palaikytė pastebėjo, kad vestuvėse galima matyti plačiausią etiketo diapazoną – nuo formalios pradžios iki neformalių vaišių, be to, susitinka skirtingos kartos, tai irgi kelia tam tikrus iššūkius.

Prieš 20 metų nereikėdavo patvirtinti, ar dalyvausi, dabar tai būtina.

L.Vagonė atsakė, kad vestuvinis etiketas prasideda nuo pakvietimo ir atsakymo į jį: „Prieš 20 metų nereikėdavo patvirtinti, ar dalyvausi, dabar tai būtina. Kvietime nurodoma, iki kokios datos reikia atsakyti ir stebina tai, kad per nurodytą laiką svečias ne tik neatsako, bet apskritai nieko nepraneša. Tai didelė klaida. Dar blogiau – jei patvirtina, bet į vestuves neatvyksta, tai ir finansiniai nuostoliai, ir tuščios vietos prie stalo.“

Trikdo į vestuvių kvietimą įdėtas vokelis

I.Sapagovaitė-Briedelienė pažymėjo, kad laikantis etiketo, vestuvių kvietime nurodyti savo pageidavimų dovanai nereikėtų – kitokios taisyklės yra JAV, bet mūsų kultūrai tai nebūdinga.

M.Palaikytė paprieštaravo, kad renkant dovaną yra rizika, kad nepataikysi, įteiktas daiktas bus nereikalingas, todėl turėti dovanų sąrašą būtų didelis palengvinimas. „Bet mane labiausiai trikdo, jei į kvietimą įdedamas „nebylus“ vokelis“, – sakė laidos vedėja.

Etiketo ekspertė pažymėjo, kad pas mus tapo nerašyta tradicija į vestuves eiti su vokeliu: „Dažnai manęs klausia, kokia turi būti suma? Iš etiketo pusės nėra jokio ribojimų – tai priklauso nuo finansinių galimybių ir noro. Jaunieji gali padaryti klaidą, jei skaičiuoja, kad iš vokelių gautų pinigų padengs vestuvių išlaidas – vokelis kaip dovana, nežinai, kiek gausi.“

Dovanos įkurtuvėms ar gimtadieniui

Pasak Indrės, ruošiantis į įkurtuves ar gimtadienį, mandagu atnešti dovaną šeimininkams – ne pyragą ar vyno butelį, ką iš karto galima padėti ant stalo. „Dovanos tikslas – padėkoti šeimininkams už pastangas rengiant vakarienę ir už pakvietimą, todėl dovana turi būti tokia, kuria gali pasimėgauti vėliau po vakarėlio. Tai gali būti kokia nors smulkmena. Mano mėgstama dovanėlė – figos šokolade, kiekvieną kartą nustebinu, kokios jos skanios“, – sakė etiketo ekspertė.

Pasitaiko, kad sėdi vyras su gražiu kostiumu, bet pasimato išdavikės kojinės.

Kitos laidos dalyvės papildė, kad vykstant į kitą šalį geriausia vežti vietinių skanėstų – tai puikiausia dovana.

Darbo vakarėlių etiketas

Pasak Lauros, ruošiantis į darbo vakarėlį, kuriame nurodytas aprangos kodas, būtų net ir sveikintina šiek tiek peržengti ribas – tačiau tai priklausomo nuo darbo pobūdžio.

Indrė perspėjo, kad prieš priimant tokį sprendimą, reikėtų pagalvoti apie pasekmes: „Ar mano kostiumas sutampa su tuo, ko siekiu? Darbo vakarėliuose nereikia pamiršti, kad šalia kolega, ne draugas, su kuriuo vėliau galėsi pasijuokti, tai gali nulemti tavo būsimą karjerą.“

Aprangos detalės siunčia signalą

M.Palaikytė pažymėjo, kad skaitydama paskaitas apie aprangos kodą, bent 10 minučių skiria kojinėms, kurios atlieka nebylios komunikacijos funkciją: „Pasitaiko, kad sėdi vyras su gražiu kostiumu, bet pasimato išdavikės kojinės.“

Kai žmogus į darbo susitikimą atsineša kompiuterį, kurio klaviatūra aplipusi maisto likučiais, tai yra tam tikra žinutė.

I.Sapagovaitė-Briedelienė pritaria, kad tokios detalės kaip kojinės pasako daugiau nei visas kostiumas: „Taip pat gali daug sužinoti iš kitų detalių. Kai žmogus į darbo susitikimą atsineša kompiuterį, kurio klaviatūra aplipusi maisto likučiais, tai yra tam tikra žinutė. Arba kai moters rankinė pergrūsta daiktais, neužsisega, nudilusiais kampais. Ne visi tai pastebi, bet tie, kurie pastebi, susidaro tam tikrą nuomonę apie žmogų.“

Pasak etiketo ekspertės tokios detalės yra kaip signalas, kad žmogus gali nebūti atidus, pareigingas darbuotojas, gali nesilaikyti terminų, nekokybiškai atliks paslaugas.

Svarbi nebyli komunikacija

Laura prisiminė atvejį, kai vieni klientai pasirinko ją, o ne kitą vestuvių planuotoją, kuri atėjo į susitikimą su rankine, apkabinėtą įvairiais minkštais pakabukais. „Klientai tai pastebėjo ir rankinukas nulėmė jų apsisprendimą, su kokiu žmogumi norėtų dirbti“, – sakė L.Vagonė.

Marija pritaria, kad žmogus „nuskaitomas“ ne tik pagal aprangą, bet bendrai pagal išvaizdą: „Viena įmonė per lektorių atranką tęstiniams darbuotojų mokymams pasirinko mane, nes mano kūnas išraiškingesnių formų, įtaigesnis nei kitos, liekno kūno sudėjimo kandidatės. Tai privertė mane susimąstyti, kad net ir kūno proporcijos lemia sprendimą, ar žmogus samdomas.“

Gyvenimas stilingai – ne tik madingi drabužiai, graži erdvė, kurioje gyvename, gyvenimo būdas ar skanus maistas. „Svarbu ir nebyli komunikacija, kuri apie mus pasako daugiau – tai mūsų elgesys, etiketas“, – laidą baigė M.Palaikytė.

VIDEO: GYVENTI STILINGAI: Kokią žinutę aplinkiniams siunčia jūsų įvaizdis?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis