Jaunieji dizaineriai: nuo sovietinių antklodžių iki plastikinių dėžių tarai

Uždarytoje galerijoje vykusios 26-osios KTU „Dizaino dienos 2022“ lankytojus stebino drabužių kolekcijomis iš sovietmečiu Lietuvoje pagamintų vilnonių antklodžių, kelio ženklų ir perdirbtos slidinėjimo aprangos. Išradingumo nestokojęs mados šou renginio dalyvius supažindino su 14 kolekcijų, kurių autoriai – pradedantieji dizaineriai.
„Dizaino dienų 2022“ akimirkos
„Dizaino dienų 2022“ akimirkos / „Dizaino dienų 2022“ nuotr.

Prieš dvejus metus rekonstrukcijai duris užvėrusios Mykolo Žilinsko dailės galerijos patalpos penktadienį, gruodžio 2 d., tapo mados mylėtojų traukos centru. „Dizaino dienos 2022“ renginio lankytojus skatino atsigręžti į mados kaip upės srovės gebėjimą rasti sau tinkamą vagą siekiamo tikslo link bei kliautis juo savo kūrybiniame kelyje.

Renginio temą, tekėjimą pasroviui, įkvėpė nepastovi geopolitinė, ekonominė situacija, kurios poveikis neaplenkia ir mados rinkos: „jaunieji dizaineriai, dar tik palengva atrandantys savo „tekėjimo vagą“, dažnai abejoja savo jėgomis, o įvairios išorinės priežastys gali užkirsti kelią jų tobulėjimui“, – sako renginio koordinatorė Saulė Žemaitytė, Kauno technologijos universiteto Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakulteto (KTU MIDF) studentų atstovybės narė.

Dvidešimt šeštosios „Dizaino dienos“ subūrė ne tik mados entuziastus, bet ir kitus menininkus – lapkričio 30–gruodžio 2 dienomis norintieji savo kūrybą pristatyti galėjo renginį pradėjusioje instaliacijų parodoje. Šešios instaliacijos lankytojams istorijas pasakojo pasitelkdamos gamtos jėgas, fotografijas, neįprastai išdėliotus objektus, tarp kurių autorių – KTU Pramoninio dizaino inžinerijos studentai.

Laimėjusi kolekcija – utopiniai dizainai bei kasdienės detalės

„Dizaino dienų“ metu buvo pristatyta 14 kolekcijų, kurias kūrė per 15 jaunųjų dizainerių. Ant mados podiumo žiūrovai galėjo išvysti ne tik širdelėmis puoštus, romantiškus dizainus, bet ir grubias, kniedėmis bei diržais ar korsetais suvaržytas aprangos detales.

Jau tradicija tapęs aukščiausio laipsnio apdovanojimas – Auksinė adata – įteiktas Justinai Kuleišytei, kurios kolekcija „Mundane“ (liet. neįdomus, kasdieniškas) laimėjo pirmąją vietą. Dizainerė savo kolekciją apibūdino kaip atšiaurios, urbanistinių ženklų neturinčios aplinkos atvaizdavimą bei kasdienybėje sutinkamų objektų panaudojimą. Autorės drabužiai išsiskyrė žemiškais, rudais ir pilkais atspalviais, plačiais, lyg per dideliais siluetais, o drabužius vilkinčių modelių įvaizdį papildė rankose nešamos virvės, maišai ir guminiai batai.

Selinos Stačiokaitės nuotr./Justinos Kuleišytės kolekcija „Mundane“
Selinos Stačiokaitės nuotr./Justinos Kuleišytės kolekcija „Mundane“

„Pirmosios ir antrosios vietos nugalėtojų kolekcijos aiškiai išsiskyrė iš kitų ir jos, mano akimis, abi buvo vertos pirmosios vietos. Tačiau „Mundane“ kolekcijoje buvo priimti įdomesni sprendimai, konstravimai – tai nebuvo vien marškiniai ir kelnės. Man labai patiko šio pasirodymo stilizavimas, nes buvo naudojamos įvairios neeilinės detalės, kurios ir susisiejo į visumą, į kolekcijos konceptą“, – sako Viltė Kinderevičiūtė, dizainerius vertinusios komisijos narė, viena žinomiausių jaunųjų stilisčių Lietuvoje.

Partnerių įsteigtomis dovanomis apdovanotos ir antrosios vietos, kurią užėmė Aušrinės Kepežinskaitės kolekcija „Afektas“, trečiosios vietos, kurią užėmė Saulės Milonaitės „Odė gyvenimui su tėvais“, laimėtojos bei žiūrovų numylėtine paskelbta Neringos Rinkevičiūtės kolekcija „Simbiozė“.

Renginyje savo kūrinius pristatė ir KTU Mados inžinerijos studijų programos studentės Gabija Rostovskytė, Urtė Šmakovaitė, Rasa Butrimaitė, Indrė Strelcovaitė, Raminta Kazlauskaitė ir Justė Klemanskaitė.

Anot renginio teisėjos V. Kinderevičiūtės, komisijos balsus lėmė ne tik jaunųjų dizainerių darbų estetiškumas, bet ir gebėjimas derinti skirtingus aprangos gamybos būdus.

„Pirmąją ir antrąją vietas užėmusių kolekcijų autorės nebijojo panaudoti skirtingų technikų, kiekvienas kolekcijos įvaizdis buvo kažkuo kitoks ir nors pristatyti modeliai susisiejo į vieną kolekciją, kiekvienas įvaizdis buvo kažkuo kitoks – nebuvo vienodumo. Tarp į laimėjusiųjų kolekcijų trejetuką nepatekusių dizainų dominavo paprasti kirpimai, tiuliai, lengvumas“, – teigia V. Kinderevičiūtė.

Selinos Stačiokaitės nuotr./Justinos Kuleišytės kolekcija „Mundane“
Selinos Stačiokaitės nuotr./Justinos Kuleišytės kolekcija „Mundane“

Ateityje karaliaus tvarumas

Renginio lankytojai įkvėpimo semtis galėjo iš ypač skirtingų kolekcijų – „Dizaino dienose“ pristatyti jaunųjų dizainerių darbai skyrėsi spalvine gama, panaudotomis medžiagomis ir idėjomis. Daugelis autorių savo asmenines istorijas, kaip štai kolekcija pavadinimu „Odė gyvenimui su tėvais“, perteikė naudodami netradicinius audinius ar elementus – perdirbtas šviesą atspindinčias liemenes, lipdukus su „M“ raide, kuriais ženklinami vairavimo mokyklų automobiliai.

„Nors mados rinkoje pristatomi dizainai būna orientuoti į kažkokią kryptį ir pristato kas „suksis“ tam tikrose zonose, manau, kad „Dizaino dienose“ pristatyti darbai nesirėmė tuo, kas dabar yra madoje – jie atvaizdavo tai, kas vyksta kiekvieno dizainerio galvoje, kokią idėją jie norėjo „ištransliuoti“. Tačiau vieną tendencingą bruožą įžvelgti galima: kolekcijose buvo panaudoti audiniai iš antrų rankų“, – sako stilistė.

Net keturios renginyje pristatytos kolekcijos skatino sąmoningumą: mados podiumu žengę modelių drabužiai buvo pagaminti iš perdirbtos tekstilės. Kasmet į sąvartynus patenkant per 92 milijonus tonų tekstilės atliekų, tvarumo aktualumas neblėsta, todėl, pasak V. Kinderevičiūtės, dizainerių susirūpinimas juo ateityje tik augs.

„Džiugu, kad ne tik jaunieji dizaineriai, bet ir didieji prekių ženklai atkreipia dėmesį į tvarumą ir, pavyzdžiui, žada, kad po keleto metų naudos vien tvarias medžiagas. Mano akimis, į tai atsižvelgti privalo ir paprasti vartotojai – rinktis drabužius iš antrų rankų ar perdirbtų medžiagų – nes net ir mažiausi mūsų pasirinkimai gali pakeisti dabartinę situaciją“, – teigia V. Kinderevičiūtė.

„Dizaino dienos“ – kasmet KTU MIDF studentų atstovybės organizuojamas renginys, leidžiantis jauniesiems dizaineriams pristatyti savo kūrybą bei įsilieti į šalies mados rinką.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis