Plaukai gali ir pernelyg riebaluotis, ir būti per daug sausi – teigiama, kad būtent galvos odos disbalansas visais atvejais daro tam tikrą įtaką plaukų augimui arba lemia jų silpnumą. Ką daryti norint turėti sveikus ir stiprius plaukus?
Į svarbiausius ir dažniausiai užduodamus klausimus atsako gydytoja Rūta Merkytė-Elekšienė, kuri Lietuvoje kuria natūralią kosmetiką „Manilla“, bei 14 metų patirtį turinti kirpėja, grožio namų „Mini lux“ įkūrėja Daiva Bimbienė.
– Kokia saulės įtaka mūsų plaukams?
– Moksliniai tyrimai atskleidžia, kad plaukų slinkimas gali pasireikšti kaip simptomas, pranešantis apie vitamino D trūkumą žmogaus organizme. Visi žinome, kad vitamino D šaltinis yra saulė, tačiau svarbu pastebėti, kad daug efektyvesnis ir neturintis tokių pašalinių veiksnių vitamino D gavimas yra geriantspecializuotus papildus arba valgant maistą, kuriame gausu šio vitamino.
Tam pritaria ir tarptautinės dermatologų asociacijos, kurios vitamino D atsargas rekomenduoja atstatyti vengiant tiesioginių saulės spindulių. Patariama vartoti maisto produktus, kuriuose gausu vitamino D bei papildus, o leidžiant laiką saulėje apsaugoti plaukus skarele ar skrybėle. Juk tiesioginiai saulės spinduliai taip pat ir išsausina, pažeidžia plaukus, – teigia R.Merkytė-Elekšienė.
– Rūkymas ir plaukų slinkimas – ar tai susiję?
– Nikotinas siaurina ir mažina kraujagysles, todėl yra sulėtinama ir medžiagų apykaita, kas pristabdo ir plaukų augimo procesus; jie auga silpnesni ir retesni. Moksliniuose straipsniuose pabrėžiama, kad būtent sveikos kraujagyslės galvos odoje lemia greitesnį tankesnių plaukų augimą. Todėl paprastos ir elektroninės cigaretės, kuriose randami panašūs nikotino kiekiai neigiamai veikia plaukų būklę ir gali daryti didelę įtaką plaukų slinkimui, – atskleidžia gydytoja.
– Kodėl ypač svarbu galvos plovimas?
– Pasirūpinus vitaminais organizme, sveikesniu gyvenimo būdu, svarbu pasirūpinti ir sveika skalpo būkle. Daugelis šampūnų yra su aršiais ir odą dirginančiais putokliais (SLS – Sodium Lauryl Sulphate, SLES – Sodium Laureth Sulphate), druskomis, konservantais ir kitomis dirginančiomis medžiagomis, todėl galvos oda yra išbalansuojama ir pasireiškia atitinkamos problemos. Gera galvos odos būklė yra pagrindas ir kone visų plaukų problemų sprendimas.
Rinkitės priemones su kokybiškais ir plauką bei odą atstatančiais ingredientais. Tokie šampūnai dažnai būna iš ekologiškų ir natūralių ingredientų, be pridėtinių, odą dirginančių medžiagų. Jei tokį šampūną išbandysite, iš pradžių galite pastebėti ir jausti atmetimo reakciją, nes tokia priemonė labiau maitina, ne taip aršiai išplauna plauką, kadangi švelnūs putokliai ne taip smarkiai plaunant atveria plauko žvynelį.
Tai lemia, kad plaukas ima greičiau riebaluotis, todėl pirmomis naudojimo savaitėmis galite jausti, kad plaukai – ne visiškai švarūs. Tai normalu, praėjus 2 savaitėms šis pojūtis dings – plaukai pripras prie naujos natūralios priemonės, – teigia gydytoja.
Kaip tinkamai plauti galvą?
Pasak 14 metų darbo patirtį turinčios kirpėjos Daivos Bimbienės, moterys dažnai naudoja per daug šampūno, jį nori paskirstyti iškart, o to padaryti nepavyksta, jei plaukai nėra tinkamai sušlapinami. Tai lemia, kad po to plaukai greičiau riebaluojasi ir plauti galvą tenka kasdien. Moteris dalinasi savo detaliomis žiniomis, kuriomis reiktų vadovautis naudojant natūralius šampūnus, kuriuose nėra aršių putoklių:
„Pirmiausia gerai sudrėkiname galvos odą drungnu, ne per karštu ar ne per vėsiu vandeniu. Ši procedūra gali trukti 3-4 min. Šampūno svarbu naudoti labai nedidelį kiekį. Jį tepame mažiausiai 2 k., plaunant galvą kasdien. Jei plaunama rečiau arba naudojama daug plaukų formavimo priemonių, šampūną tepame 3-4 k.
Vienu kartu ant galvos dedame mažą 10 ar 20 centų monetos dydžio šampūno kiekį. Pirmą kartą šampūnas beveik visai neputos – taip ir turi būti. Kaskart gerai juo masažuojame galvos odą, po to išskalaujame ir kartojame procedūrą. Paskutinis plovimo kartas yra tada, kai nuo mažo kiekio šampūnas putoja lengva ir puria puta.
Neįmanoma šampūno tinkamai išplauti, jei uždedame jo vieną kartą ir daug. Tokiu atveju šampūnas tik prasiskiedžia vandeniu, nesuputoja ir nepanaudotas lieka ant plaukų ir odos. Neišplautas šampūnas palieka plaukus greit besiveliančius, matinius ir greit susiriebaluojančius.“
Plaukų apsaugojimas ir galiukų sveikumas
„Antras ypatingai svarbus žingsnis – balzamo (kondicionieriaus) ir kaukės naudojimas, kurio metu uždaromi plaukų žvyneliai, po to kai šampūnas atidarė ir išvalė. Neatlikus šio žingsnio, plaukai lieka pasišiaušę, neapsaugoti. Pakelti žvyneliai kimba vieni prie kitų, plaukai greičiau nušiursta ir nutrupa. Svarbu kas kartą plaunant naudoti kondicionierių, bet labai svarbu bent kas 4-5 plovimą naudoti plaukų kaukę. Kaukę naudojame tada, kai galime skirti daugiau laiko, nei kasdien ir ji suteikia stipresnį plauko apsaugos efektą“, – žiniomis dalinasi 14 metų kirpėjos patirtį turinti D.Bimbienė.