Ekologija pamažu skinasi kelią ir į mados pasaulį. Auginant drabužiams skirtą medvilnę, ji purškiama pesticidais, chemikalais, kurie kenkia ne tik gamtai ir ūkininkams, bet ir ją nešiojančiam pirkėjui. Gamybos proceso metu naudojami sintetiniai dažai.
Negana to, švaistoma energija drabužiams skirtą audinį išausti, pasiūti, skalbti bei prižiūrėti, drabužių transportavimas palieka milžinišką CO2 pėdsaką. Tik apie 14 proc. drabužių yra perdirbami, kiti keliauja į sąvartynus, kur, kenkdami aplinkai, pradeda pūti.
Vakarų šalyse vis daugiau žmonių, užuot siaubę parduotuves, nusprendžia persiūti ir naujai derinti jau turimus drabužius. Didžiųjų mados sostinių gatvėse dažnai pamatysime stilingus praeivius, kurių originalūs, persiūti rūbai ne tik labiau išsiskiria, bet ir geriau atrodo nei greitoji mada.
Ką galite daryti kitaip?
Pirkite mažiau. Kiekvieną kartą, prieš pirkdami drabužius sau ar vaikui, pagalvokite, ar jums jo reikia. Galbūt jūsų drabužinėje jau yra panašus variantas, kurio nedėvėjote visus metus.
Surenkite drabužių mainų vakarėlį. Kodėl nesurengus tokio vakarėlio su draugėmis? Atsineškite savo ir vaikučių nenešiojamus drabužius. Kiekviena išsirinks, kas jai tinka ir patinka. Taip visos atsinaujins savo rūbų spintą, neišleisdamos nei cento.
Taip pat skaitykite: Ji24.lt gidas: gerų daiktų medžioklė dėvėtų drabužių parduotuvėse
Persiūkite pabodusius rūbus. Ką darote, kai suprantate, kad mėgstama palaidinė tapo šiek tiek per siaura, o gal tiesiog nebemadinga? Kodėl nepabandžius jos persiūti ar dekoruoti? Tokiu atveju pravartu kreiptis pagalbos į siūti mokančią kaimynę arba pačiai užsirašyti į siuvimo kursus. (Žiūrėkite žavingą 5 min. vaizdo įrašą (anglų kalba), kuriame sužinosite, kaip atrodyti stilingai ir jaustis laiminga.)
Pailginkite rūbo dėvėjimo laiką. Prižiūrint rūbą ir skalbiant, darykite taip, kaip nurodyta etiketėje, tik dar švelniau. Skalbkite drabužius žemesnėje temperatūroje – audinys bluks mažiau, o skystas skalbiklis padės išskalbti kokybiškiau.
Rinkitės ekologiškos medvilnės drabužius. Esant galimybei, rinkitės drabužius, pasiūtus iš ekologiškos medvilnės. Ji auginama nenaudojant pesticidų, insekticidų ir trąšų. Audinių iš ekologiškos medvilnės gamybai nenaudojami jokie chemikalai ar dažai, turintys sunkiųjų metalų, organinių chloro junginių. Naudojamos tik lengvai suyrančios medžiagos.
Taip pat skaitykite: Kaip skalbti ir prižiūrėti megztus drabužius
Atiduokite kitiems. Gerus darbus daryti gera. Vieni laukia specialių gerumo akcijų, o kiti patys imasi iniciatyvos. Nereikalingus rūbus atiduokite žmonėms, gaunantiems mažas pajamas, jiems tai bus didelis džiaugsmas.
Sudėvėtus rūbus kraukite į tekstilės konteinerius. Naudokitės tekstilės konteineriais, į kuriuos galima mesti drabužius, avalynę, patalynę, antklodes, užuolaidas ir žaislus.
Šie nedideli elgsenos pokyčiai neturės didelės įtakos jūsų gyvenimo kokybei, o poveikis aplinkai bus milžiniškas!
Nori gyventi turtingai ir nepriklausomai? Junkis prie mūsų.