„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kaip metai veikia plaukus? Priežiūros gidas nuo jaunystės iki brandos

„Gerbkite save ir vertinkite kiekvieną akimirką, kuri šiandien padarė jus gražia moterimi“, – ragina garsus plaukų stilistas Kenas Pavesas. Visai neblogai būtų kasdien vadovautis tokia nuostata, ar ne? O jei dar paisytumėte savo amžiaus poreikių, t. y. su kai kuo susitaikytumėte, bet keistumėte tai, ką pakeisti galite...
Moteris ilgais plaukais
Moteris ilgais plaukais / Vida Press nuotr.

Nuo 20 iki 30

Kas vyksta? Atrodytų, būdama šio amžiaus, kai plaukai dar nenustekenti gyvenimo, tik džiaukis jais, eksperimentuok kirpdamasi, ieškok savęs... Bet kai kas susiduria su tokiu bjauriu dalyku, kaip plaukų slinkimas. Dažniausiai būna kaltas geležies stygius, kurį sukelia mėnesinės ir maisto medžiagų stoka, atsirandanti dėl nuolatinių alinančių dietų. O jeigu jie pradeda slinkti praėjus trims keturiems mėnesiams po gimdymo, greičiausiai priežastis yra būtent jis. Nepulkite į paniką – tai fiziologinis plaukų slinkimas, kuris po kelių mėnesių paprastai liaunasi. Panašiai kai kurioms nutinka nustojus gerti kontraceptines tabletes. Tada plaukai gali pradėti ir labiau riebaluotis.

Vida Press nuotr./Moteris šukuojasi plaukus
Vida Press nuotr.

20+ – amžius, kai labai knieti atrodyti vis kitaip, todėl yra nemenka rizika pažeisti plaukus išoriškai: jie gali imti sausėti, šiurkštėti, lūžinėti...

Ką daryti? Eksperimentuokite į sveikatą, bet mokykitės rūpintis plaukais taip pat, kaip oda. Įsidėmėkite: kuo dažniau veikiate juos dažais, formavimo priemonėmis, tuo atidžiau turite tuos produktus rinktis, plaukus geriau drėkinti, maitinti, saugoti nuo pažeidimo ir pan. Laikas pradėti galvoti ir apie žalingą UV poveikį, todėl pratinkitės paplūdimyje ir apskritai visada, kai kepina saulė, kuo nors prisidengti galvą.

Nuo 30 iki 40

Kas vyksta? Visa, kas pasakyta apie 20+ amžiaus grupę, tinka ir šiai. Be to, tiek dvidešimtmečių, tiek trisdešimtmečių puošmenas gali paveikti nuolatinis stresas, antidepresantų vartojimas. Išoriškai plaukams, kaip jau minėta, didelę įtaką daro jų priežiūros ir formavimo priemonės. Nustatyta, kad plaukus sausinant karštu džiovintuvo oru, tiesinant įkaitusiomis žnyplėmis vyksta tai, kas labai smarkiai keičia jų būklę: tyrimai elektroniniu mikroskopu parodė, jog plaukuose esantis vanduo, veikiamas karštų formavimo priemonių, užverda ir susiformuoja oro burbuliukų. Jeigu tai kartojasi, plaukai sausėja, pilkėja, darosi porėti, greičiau lūžta.

Šio amžiaus moterims, nors ir neturėtų, bet jau gali atsirasti žilų plaukų. Vienoms jų parūpina nervinė įtampa, kitoms – genai... Žili plaukai didina bendrą plaukų sausumą.

Vida Press nuotr./Moteris ilgais plaukais
Vida Press nuotr.

Ką daryti? Kai džiovinate plaukus, būkite kantrios. Naudokite tik šiltą „vėjelį“, dar geriau – juo po plovimo prapūskite plaukus, leiskite jiems beveik išdžiūti patiems ir tik tada naudokite formavimo priemones ir kurkite šukuoseną. Jei neapsieinate be specialių stilizavimo prietaisų, pirkdamos būtinai pasidomėkite, ką jų gamintojai padarė, kad sumažintų žalingą poveikį plaukams.

Nesugalvokite pešioti pirmųjų žilų plaukų – dėl traumuotų ar prarastų folikulų mažėja ševeliūros apimtis. Taip yra todėl, kad ateidamos į šį pasaulį atsinešate „užprogramuotus“ plaukų svogūnėlius, t. y. kiekvienas iš jų per gyvenimą duoda gyvybę tik tam tikram skaičiui plaukų. Manoma, kad folikulas „gimdo“ iki 25 kartų.

Nuo 40 iki 50

Kas vyksta? Deja, ne viena į penktą dešimtį įžengusi moteris jau nuolat vartoja kokių nors vaistų, kaip antai mažinančių kraujospūdį, cholesterolio kiekį, reguliuojančių širdies sistemos veiklą, gydančių opas, o jie gali išprovokuoti plaukų slinkimą. Organizme mažėja moteriškųjų hormonų – tai sukelia folikulų pokyčių, o rezultatas: plaukai sausėja, lėčiau auga, plonėja, natūraliai taip nebespindi kaip anksčiau. Ir žilumas daug labiau bado akis.

Ką daryti? Jei plaukai pastebimai retėja, vertėtų pasikonsultuoti su specialistu: gali paaiškėti, kad tradicinių stiprinimo priemonių maža, reikalingas gydymas. Šiame gyvenimo tarpsnyje net plaukai, kurie anksčiau buvo linkę riebaluotis, ima sausėti ir įprasti šampūnai, kondicionieriai, kaukės jiems nebetinka – šito nepamirškite. Jei dar nemėginote, verta išbandyti nenuplaunamą kondicionierių, kuris padengia plaukus apsaugine plėvele, sudrėkina, pamaitina ir gerai atspindi šviesą, taigi suteikia jiems spindesio. Beje, ar žinojote, kad ilgi plaukai paprastai atrodo žvilgesni nei trumpi ir iškarpyti? Tačiau pirmieji, jei visi yra vienodo ilgio, tarsi tempia veidą žemyn.

Vida Press nuotr./Moteris gražiais plaukais
Vida Press nuotr.

Virš 50

Kas vyksta? Prieš menopauzę prasidėję procesai įgauna didėjantį pagreitį. Šio amžiaus moterys lyg susitarusios skundžiasi, kad plaukai vis labiau sausėja, plonėja, šiurkštėja. Net jei labai norėtųsi, dabar jų jau nebepavyktų užsiauginti tokių ilgų kaip seniau. Reta kuri gali pasigirti, kad jai netenka žilų plaukų nuolat maskuoti dažais.

Ką daryti? Kaip žinia, dažymas, ypač šviesinimas, plaukus labai gadina, tad reikėtų teikti pirmenybę tikrai kokybiškiems dažams, turtingiems veiksmingų, plaukus saugančių medžiagų ir pagamintiems naudojant naujausias technologijas. Prašykite kirpėjo, kad pritaikytų artimą jūsų natūraliai plaukų spalvai dažų atspalvį ir reguliariai dažytų tik labiausiai pražilusias vietas.

Vida Press nuotr./Moteris žilais plaukais
Vida Press nuotr.

Kuo daugiau žilų plaukų, tuo jie ne tik sausesni, bet ir šiurkštesni, nepaklusnesni, tad pravers priemonės, kurios juos suvaldys ir pašvelnins.

Kuo daugiau žilų plaukų, tuo jie ne tik sausesni, bet ir šiurkštesni, nepaklusnesni, tad pravers priemonės, kurios juos suvaldys ir pašvelnins. Visgi venkite tirštos kreminės tekstūros produktų – tokie svarina plaukus ir vizualiai mažina apimtį. Nuolat šukuokite juos įvairiomis kryptimis nulenkusios galvą – tai pagerina mikrocirkuliaciją galvos odoje, pakelia plaukus prie šaknų. Pusilgių, sluoksniais kirptų plaukų šukuosena jaunina.

Tinka bet kokiam amžiui

  • Viena iš plaukų slinkimo rūšių – vadinamasis androgeninis slinkimas: jie nebūtinai akivaizdžiai krinta, tiesiog moteris pastebi, kad mažėja plaukų apimtis. Paprastai šios bėdos priežastis – genai.
  • Laikiną plaukų slinkimą gali išprovokuoti chirurginės operacijos, nuolatos vartojamas vitaminas A, kuris kaupiasi organizme. (Vaistus, kaip dar vieną priežastį, jau minėjome aptardami keturiasdešimtmečių ir vyresnių moterų problemas, tačiau, tarkim, antidepresantų mūsų laikais juk geria ir dvidešimtmetės...)
  • Priemonių su silikonu dalelytės kaupiasi plaukuose ir juos apsunkina, naikina jų spindesį. Taip gali nutikti ir nuolat naudojant tą patį šampūną, kondicionierių. Patartina juos keisti. Kartą per mėnesį galima išplauti plaukus specialiu produktų likučius šalinančiu šampūnu, nuvalyti specialiu moliu.
  • Plaukų būklę gerina reguliarus štai tokių priemonių naudojimas: maitinamojo aliejaus (prieš plovimą), plaukų galiukų aliejaus (neturint specialaus, tinka ir kokybiškas alyvuogių aliejus), balzamų, kaukių... Masažas itin puikiai veikia galvos odos ir plaukų būklę, nes aktyvina kraujotaką.
  • Plaukus žeidžia UV spinduliai, trynimas rankšluosčiu, karštis (džiovintuvas, žnyplės, suktukai...), balinimas ir dažymas, stipriai suveržiančios, nekokybiškos gumytės, juostelės, segės ir pan. Netinkamai parinkti priežiūros produktai taip pat prastina plaukų būklę (pavyzdžiui, dažytus plaukus reikėtų plauti ne bet kokiu, o būtent jiems skirtu šampūnu).
  • Vegetarėms vertėtų nuolat atlikti kraujo tyrimus, rodančius, ar organizmui pakanka visų būtinų maisto medžiagų. Jų trūkumas labai silpnina plaukus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs