Skaitykite, kokios yra dažniausios iš tų priežasčių.
Fizinės traumos
Bet kokios fizinės traumos: avarijos, operacijos ir įvairiausios ligos gali sukelti plaukų slinkimą. Plauko augimas turi kelias fazes: augimo, ramybės ir nykimo. Dermatologas Marcas Glashoferis aiškina, jog stresinės situacijos gali sutrikdyti plauko augimo fazes, todėl daugiau plaukų pereina į nykimo fazę. Dažniausiai praretėję plaukai bus matomi praėjus 3–6 mėnesiams po traumos. Gera žinia ta, kad išsigydžius fizinius kūno negalavimus, plaukai nustoja slinkti.
Nėštumas
Nėštumas sukelia stresą, o kartu ir plaukų slinkimą. Tokiu atveju plaukų slinkimas dažniausiai pastebimas jau po gimdymo. Nesijaudinkite ir būkite tikros, kad plaukai ataugs po kelių mėnesių.
Per daug vitamino A
JAV įsikūrusios dermatologijos akademijos duomenimis, per didelis šio vitamino kiekis gali sukelti plaukų slinkimą. Vitamino A dienos dozė suaugusiems ir vaikams iki 4 metų yra 5 000 (IU). Maisto papildai turi nuo 2 500 iki 10 000 vitamino A. Išeitis yra sumažinti suvartojamo vitamino A kiekį, tuomet plaukai turėtų augti normaliai.
Baltymų trūkumas
Jei nevartojate pakankamai baltymų, organizmas pradeda normuoti juos, sustabdydamas normalų plaukų augimą. Tai gali nutikti maždaug po dviejų ar trijų mėnesių, kai organizmui pradeda trūkti baltymų. Į valgiaraštį įtraukite daugiau žuvies, mėsos ir pieno produktų.
Plikimas
Du iš trijų vyrų kenčia nuo plaukų praretėjimo nuo 60 metų. Tokio tipo plaukų retėjimą – plikimą – sukelia genų ir vyriškų hormonų susijungimas. Dažniausiai plaukai retėja sudarydami M raidės formą. Retėjimą ir slinkimą gali sumažinti kremai su minoksidiliu arba plaukų transplantavimas.
Paveldimumas
Androgeninė alopecija – moterų plaukų retėjimo forma. Jei šeimoje yra narių, kurie susidūrė su plaukų slinkimu tam tikrame amžiuje, greičiausiai ir jūs tą paveldėjote. Moterims, kitaip nei vyrams, neatsiranda išretėjusių plaukų, tačiau kai kuriose vietose galima pastebėti retesnius plaukus. Moterims minoksidilio preparatai taip pat gali padėti.
Hormonų sutrikimai
Tiek nėštumo, tiek kontraceptinių tablečių hormonai gali sukelti plaukų slinkimą. Hormonų svyravimai menopauzės metu taip pat gali būti tos pačios problemos priežastis. Dermatologas Markas Hammondsas teigia, jog suaktyvėjus vyriško hormono androgeno, esančio galvos odoje, išsiskyrimui, sumažėja plauko folikulas, ir plaukai pradeda slinkti. Jei nustosite vartoti kontraceptines tabletes, plaukai gali pradėti slinkti, tačiau tai laikina. Taip pat pasikonsultuokite su gydytoju dėl kitokių priemonių nuo nėštumo.
Stresas
Emocinis stresas, kitaip nei fizinės traumos, nesukelia plaukų slinkimo, tačiau kai kurie atvejai, pavyzdžiui, skyrybos ar artimojo mirtis, gali sukelti ir plaukų retėjimą. Visgi dažniausiai emocinis stresas nėra tiesioginė priežastis, ji tik paaštrina jau esamą kokią nors problemą. Kovokite su stresu ir nerimu, užsiimkite įvairia veikla, sportuokite.
Anemija
Viena iš dešimties moterų (20–49 metų amžiaus) turi mažakraujystę dėl geležies trūkumo. Būtent tokia anemijos forma ir sukelia plaukų slinkimą, tačiau yra lengvai pagydoma. Atlikus kraujo tyrimą galima išsiaiškinti, ar būtent tokia anemijos forma sergate. Geležies papildai turėtų pataisyti jūsų plaukų būklę. Vis dėlto plaukų slinkimas nėra vienintelis anemijos sukeltas sutrikimas. Gali atsirasti ir bendras silpnumas, galvos skausmas, išblyškusi oda bei šąlančios galūnės.
Hipotirozė
Hipotirozė – sumažėjęs skydliaukės aktyvumas. Skydliaukė – mažytė kaklo liauka – gamina svarbius medžiagų apykaitos ir augimo hormonus, o jai sutrikus, neišsiskiria pakankamas hormonų kiekis, kas ir turi įtakos plaukų slinkimui. Atlikus tyrimus galima išsiaiškinti tikrąsias priežastis. Pakaitiniai skydliaukės hormonai gali atstatyti jos funkciją, o tuomet ir plaukai nebeslenka.
Vitamino B trūkumas
Ne itin populiari, tačiau panaikinama plaukų slinkimo priežastis. Taip pat, kaip ir gydant anemiją, maisto papildai gali padėti sumažinti plaukų retėjimą. Dar vienas puikus būdas – įtraukti į mitybą daugiau žuvies, liesos mėsos, lapinių daržovių ir necitrusinių vaisių. Maisto racioną reikėtų papildyti ir avokadu bei riešutais.
Imuniteto sutrikimai
Židininį nuplikimą – alopecia areata – sukelia pernelyg aktyvi imuninė sitema. Kuomet ji sutrinka, plaukas tampa kaip virusas, kurio organizmas nori atsikratyti. Steroidų injekcijos yra pagrindinis tokio sutrikimo gydymas. Imuniteto sutrikimai dažnai yra nenuspėjami, gydant plaukai gali ataugti, tačiau gali ir vėl pradėti slinkti.
Vilkligė
Viena iš dešimties moterų (20–49 metų amžiaus) turi mažakraujystę dėl geležies trūkumo. Būtent tokia anemijos forma ir sukelia plaukų slinkimą, tačiau yra lengvai pagydoma.
Tai dar viena autoimuninė liga, sukelianti plaukų slinkimą. Taip, kaip ir pastarajam sutrikimui (alopecia areata), taip ir sergant vilklige, imunitetas kovoja prieš savo paties ląsteles, šiuo atveju – plaukus. Bėda ta, kad tokio tipo plaukų slinkimas palieka randus – plaukai nebeatauga. Jei slinkimas nėra stiprus, galite išbandyti naują plaukų šukuoseną tam, kad užmaskuotumėte padarytą žalą. Pavyzdžiui, trumpesni plaukai yra daug stipresni nei ilgi ir gali paslėpti nuplikusius plotus.
Nukritęs svoris
Staigiai nukritęs svoris taip pat susijęs su plaukų slinkimu. Net jei jums ir reikėjo numesti kelis nereikalingus kilogramus, tai galėjo turėti įtakos plaukų struktūrai. Taip pat svorio metimas gali turėti neigiamą poveikį organizmui, nes negaunama pakankamai mineralinių medžiagų ir vitaminų. Šie abu dalykai – tiek plaukų slinkimas, tiek svorio nukritimas – gali būti ir valgymo sutrikimų ženklai: anoreksijos arba bulimijos. Staiga numetus daug svorio organizmas patiria šoką, todėl pusę metų kęsite plaukų slinkimą, o tada viskas turėtų grįžti į savas vėžes.
Chemoterapija
Dauguma vaistų, kartu ir chemoterapija, kovoja su vėžiu, bet kartu sukelia ir plaukų slinkimą. Chemoterapija – lyg atominė bomba, naikinanti tiek vėžio, tiek kitas, šiuo atveju - plaukų, ląsteles. Chemoterapijos kursui pasibaigus plaukai ataugs; tikėtina, kad jei prieš tai buvo banguoti, tai ataugs tiesūs, ir atvirkščiai, ar bus kitokios spalvos. Mokslininkai vis dar ieško kitokių būdu gydyti vėžį, kurie nesukeltų plaukų slinkimo ir kitokio šalutinio poveikio.
Policistinis kiaušidžių sindromas
Šis sutrikimas yra vienas iš hormoninių sutrikimų. Vyriškų hormonų perteklius moterų organizme gali sukelti kiaušidžių cistų atsiradimą, svorio priaugimą, padidina diabeto atsiradimo riziką, gali atsirasti menstruacinio ciklo sutrikimų, nevaisingumas, o kartu ir plaukų slinkimas. Androgenų (vyriškų hormonų) kiekio padidėjimas gali sukelti ir didesnį plaukuotumą ant kūno ir veido. Ligos gydymas gali atstatyti hormonų balansą. Reikalinga sveika gyvensena, sportas ar gydytojo skirtos kontraceptinės tabletės.
Antidepresantai ir kiti vaistai
Kai kurie vaistai taip pat gali sukelti plaukų slinkimą. Populiariausi yra antidepresantai ir vaistai, kurie skystina kraują bei reguliuoja kraujo spaudimą. Kiti vaistai, kurių sudėtyje yra metotreksato, naudojamo reumatiniems ir odos susirgimams gydyti, ličio ar ibuprofeno, irgi gali sukelti plaukų retėjimą. Jei gydytojas jums nustato, jog kurie nors vaistai sukelia plaukų slinkimą, pasitarkite dėl kitokių medikamentų vartojimo.
Plaukų šukuosenos ir formavimas
Plaukų šukuosenos ir įvairiausios procedūros ištisus metus gali sukelti jų slinkimą. Pavyzdžiui, plaukų pynimas į kasas, daug standžiai supintų kaselių, kurios sukuria geometrinius raštus ant galvos, plaukų tiesinimas, chemikalai, karštis – visa tai turi įtakos plaukams. Visi šie dalykai turi neigiamą poveikį plaukų šaknims, todėl jie gali ir nebeataugti. Jei norite atgaivinti ir sustiprinti plaukus, po kiekvieno galvos plovimo naudokite kondicionierių, kuo rečiau naudokite džiovintuvą ir leiskite plaukams išdžiūti natūraliai, plaukų formavimo priemones (tiesintuvą, įvairias žnyples) naudokite ne dažniau nei kartą per savaitę.
Trichotilomanija
Tai yra negebėjimas kontroliuoti impulsų: žmonės impulsyviai ir nevalingai pešiojasi plaukus. Tai, kaip nervinis tikas, kuomet žmogus nuolat žaidžia su plaukais ir juos ištraukia, o tai ir naikina galvos apsaugą – plaukus. Šis sutrikimas dažniausiai prasideda vaikams iki 17 metų ir 4 kartus dažnesnis tarp moterų nei vyrų. Kai kurie antidepresantai ar elgesio modifikacijos terapijos kursas gali padėti išgydyti šią ligą.
Senėjimas
Natūralus dalykas pastebėti retėjančius moterų, peržengusių 50–60 metų ribą, plaukus. Ekspertai sako, jog toks reiškinys nėra gydomas. Toks gydymas nėra rekomenduojamas, nes gali palikti randus, moterys bus priverstos nešioti perukus ar darytis tokias šukuosenas, kurios paslėptų pažeistas vietas.
Anaboliniai steroidai
Jei vartojate anabolinius steroidus, kokius naudoja sportininkai spartesniam raumenų augimui, tikėtina, kad pradės slinkti plaukai. Tokie medikamentai turi tokį patį poveikį, kaip ir policistinis kiaušidžių sindromas. Geriausias būdas yra nebevartoti tokių vaistų, tuomet ir plaukai nustos slinkti.
Šaltinis – health.com.