Pačius kokosų riešutus vieni žmonės mėgsta, kiti nekenčia, tačiau saldus jų skonis lengvai atpažįstamas ir su niekuo nesupainiojamas. Nepaisant to, mėgstame kokosus ar ne, sunku neįvertinti drėkinamųjų ir maistinių jų savybių. Būtent dėl jų kokoso riešutas yra garbinamas ir kosmetikos gamintojų, ir subalansuotos mitybos specialistų.
Pasak C.Carriere, pažvelgus į produktus, gaunamus iš kokosų riešutų, akivaizdu, kad grožio industrijoje dažniausiai naudojamas kokosų aliejus, nes jis turi puikių odos ir plaukų drėkinančių savybių.
Tačiau verta jo nepamiršti ir virtuvėje – prancūzė siūlo ruošiant maistą įprastą aliejų keisti kokosų aliejumi, tiesa, geriau šalto spaudimo, išspaustu iš džiovinto kokoso minkštimo. Jei nenorite kepdami pyragus naudoti sviesto, jį taip pat galite keisti kokosų aliejumi. Kitaip tariant, kokosų aliejus naudingas ir virtuvėje, ir vonios kambaryje!
Kokosų vanduo tiesiog yra vanduo, esantis kokoso viduje. Jį, išgautą iš kokoso, galime gerti gryną. Kai kurie gamintojai jį maišo su truputėliu vandens, tačiau bet kokiu atveju kokoso skonis yra jaučiamas. Kalbant apie jo vertingas savybes, kokoso vandenį patariama gerti po fizinės veiklos, norint palengvinti jėgų atgavimą.
Kokosų pienas iš tiesų yra kokoso minkštimas, išsunktas ir paverstas milteliais, o vėliau sumaišytas ir atskiestas vandeniu, taip išgaunant lengvą ir skystą tekstūrą.
Kokosų kremo (kartais vadinamo ir grietinėle) gamyba yra panaši į pieno. Tiesa, jis nėra gausiai skiedžiamas, kartais būna tirštokas ir daug riebesnis nei kokosų pienas. Todėl kokosų pieną ir kokosų kremą naudojame taip pat, kaip naudojame karvės pieną ar grietinėlę.
„Pienas ir kokosų kremas yra labai maistingi, jose daug skaidulų, juos naudojame tada, kai maistui norisi suteikti egzotikos. Puiki šių produktų savybė ta, kad galime nesibaiminti cholesterolio“, – pastebi C.Carriere.
Nereikia pamiršti ir paties kokosų riešutų minkštimo, iš jo pagaminti miltai ir drožlės naudojami konditerijoje. Puiki šių produktų savybė ta, kad jie turi ypač žemą glikemijos indeksą. Kokoso riešutus patariama naudoti žmonėms, sergantiems diabetu arba besiskundžiantiems antsvoriu, nes jie turi pakankamai maistingų medžiagų, bet yra mažai kaloringi. Be to, kramsnojant kokoso minkštimą greitai pajuntamas sotumas, o tai leidžia sumažinti suvartojamo maisto kiekį.
Parengė Miglė Prišmontaitė