Lieknėjame: kaip išvengti raumenų nykimo ir glebios odos?

Idealiai dailus kūnas – raumeningas ir stangrus. Tarkim, tai yra jūsų siekiamybė, bet pirma reikia atsikratyti įvairiose vietose susikaupusių ir vaizdą prastinančių riebalų. Susiimate, „sėdate ant dietos“ ir svarstyklės vieną gražią dieną jus labai nudžiugina. Tačiau atvaizdas veidrodyje – tikrai ne.
Moters figūra
Moters figūra / Vida Press nuotr.

Medalis, kaip žinia, turi dvi puses. Jei lieknėdamos tai pamiršite, rezultatas gali nuvilti. 

Perteklinės odos grėsmė kyla tada, kai siekiama sulieknėti greitai, dingsta labai daug svorio, odos elastingumas yra sumažėjęs dėl amžiaus. 

Pirma problema: perteklinė oda. Pasiryžus atsikratyti riebalų, patartina rūpintis ne tik jų tirpdymu, bet ir odos gerove, t. y. tuo, kad sulieknėjusį kūną ji gražiai apgultų, o ne karotų ir gadintų vaizdą. Reikia turėti galvoje, kad po plika akimi matomu epidermiu, viršutiniu odos sluoksniu, yra gilesnių, kurių sudedamosios dalys (elastino ir kolageno skaidulos, jungiamasis audinys ir kt.) gali susitraukti arba išsitempti priklausomai nuo to, ką ir kaip žmogus daro. Perteklinės odos grėsmė kyla tada, kai siekiama sulieknėti greitai, dingsta labai daug svorio, odos elastingumas yra sumažėjęs dėl amžiaus. 

Antra problema: nykstantys raumenys. Kaip prarasti riebalus, bet išsaugoti raumenis? Reikalas tas, kad kūnas, kai su maistu pradeda gauti mažiau kalorijų, nei jam jų reikia, kad atliktų visas savo funkcijas, ima ieškoti vidinių atsargų. Jam neįdomu, kad šeimininkė ar šeimininkas nori deginti tik „susandėliuotus“ riebalus. „Malkomis“ dažnai tampa ir raumenys.

Yra įvairių būdų, kaip lieknėjant neleisti odai nukarti, o raumenims sunykti. Jūsų dėmesiui – kūno gražinimo ekspertų patarimai.  

1. Pagrindinė taisyklė – lieknėti būtina palengva ir stabiliai. Tai reiškia, kad ekstremalios dietos visiškai netinka. Orientyras – per savaitę pasakyti „atia!“ ne daugiau kaip 1 procentui kūno masės.

Vida Press nuotr./Lieknėjimas
Vida Press nuotr.

2. Per dieną patartina valgyti penkiskart – pusryčius, pietus, vakarienę, o tarp jų dukart lengvai užkąsti vaisių ar riešutų. Turite taip pasirinkti produktus, kad gautumėte pakankamai vitaminų A, E, C, nesočiųjų riebalų rūgščių ir baltymų, nes jūsų užduotis – palaikyti ir skatinti kolageno ir elastino gaminimą. Be vaisių ir riešutų, maistui tiks daržovės, kruopos, sėklos, grūdai, riebi žuvis, neriebi mėsa, aukštos kokybės alyvuogių, sėmenų aliejus...

„PantherMedia“/„Scanpix“ nuotr./Riešutai
„PantherMedia“/„Scanpix“ nuotr.

3. Neleiskite odai jausti troškulio: vanduo – labai svarbus. Kiek vandens žmogui reikia per dieną? Skaičius, kuris paprastai minimas kalbant apie sveiką gyvenimo būdą, – aštuonios stiklinės, arba du litrai. Ne vienai iš mūsų tai atrodo gerokai per didelis kiekis. Todėl džiugu interneto platybėse rasti teiginį, kad „dauguma galime apsirūpinti reikalinga drėgme išgerdami gerokai mažiau nei aštuonias stiklines vandens“, priklausantį licencijuotai mitybos specialistei Monicai Reinagel. Pasak jos, tai gali sau leisti tie, kurie valgo daug vaisių ir daržovių, nes juose – labai daug vandens (iki 97 procentų). O rodiklis, kad vandens vartojama pakankamai, – keli vizitai į tualetą kasdien ir šviesi šlapimo spalva.

Rodiklis, kad vandens vartojama pakankamai, – keli vizitai į tualetą kasdien ir šviesi šlapimo spalva.

4. Tam tikri valgomi produktai padės didinti odos stangrumą ir elastingumą iš vidaus, o kremai gerins jos parametrus iš išorės. Į juos dažnai dedama alijošių, kavos, jūrinių dumblių, migdolų aliejaus, hialurono rūgšties, silicio, kolageno, elastino, specialių riebalus mažinančių kompleksų.

5. Jums prie širdies – natūralios kosmetikos priemonės? Išmėginkite ricinos aliejaus ir citrinų sulčių mišinį: juo reikėtų išsitrinti kūną. Jei kas vakarą atliksite šį ritualą, rezultatą, pasak žinovų, neabejotinai pamatysite. Verti dėmesio ir kiti aliejai – levandų, mandarinų, arganų, moliūgų, vynuogių kauliukų, migdolų...  

Shutterstock nuotr./Aliejai
Shutterstock nuotr.

6. Šis punktas aktualus toms, kurios nepaiso dermatologų įspėjimų, kad vaikščioti į soliariumą – tai kenkti sau. Užsimojus sulieknėti soliariumą reikėtų pamiršti, nes jame oda sausėja. Vasarą, kaip žinia, tokį efektą sukelia kepinimasis saulėje. 

Vaikščioti į soliariumą – tai kenkti sau. Užsimojus sulieknėti soliariumą reikėtų pamiršti, nes jame oda sausėja.

7. Chloruotas vanduo taip pat sausina odą, tad grumdamosi su riebalais nepiktnaudžiaukite baseinu, o po jo kaskart būtinai labai gerai sudrėkinkite, pamaitinkite, pastangrinkite odą kosmetikos priemonėmis. 

8. Žinovai įspėja, kad verta pasisaugoti ir šampūnų, kūno prausiklių, muilo, kurie pagaminti su sulfatais: šie, užtikrinantys putojimą, irgi nieko gero odai neduoda, o juk plušant, kad ji nesuglebtų arba sustangrėtų, kišti jai to, kas laikoma žalinga, aišku, nereikėtų. 

9. Ir lieknėjant, ir stengiantis atsikratyti perteklinės odos, kai pasiekta norima svarstyklių padala, labai verta odą reguliariai šveisti priemone su jūros druska ir mineralais, nes ši procedūra suaktyvina kraujotaką ir suteikia organui, kurio glebumas ir „laisvumas“ mums toks nemielas, jėgų bei energijos.

Fotolia nuotr./Druska
Fotolia nuotr.

10. Geras masažas – odos treniruotė, kurios metu pagerėja jos aprūpinimas deguonimi, suaktyvėja kraujotaka ir limfotaka. Visa tai padeda odai pasitempti.

11. Patikrinti kūno odos stangrinimo būdai – profesionalų atliekami kūno įvyniojimai su jūriniais dumbliais, žalia kava, specialios sudėties kosmetika, kontroliuojamas odos šaldymas, jūros purvo kaukės. Veido odai taip pat pravers įvairios sudėties stangrinamosios kaukės.

Fotolia nuotr./Liekninamosios grožio procedūros
Fotolia nuotr.

12. Jei prie viso to, kas jau pasakyta, pridėtumėte estetinėje medicinoje taikomas itin gilaus poveikio procedūras, oda neabejotinai pastangrėtų, taptų kur kas elastingesnė. Pavyzdžiui, „Thermage“, vadinamos nechirurginiu odos patempimu, metu naudojama radijo bangų energija, kuri veikdama giliuosius odos sluoksnius tam tikra temperatūra kokybiškai pertvarko kolageno skaidulas: stimuliuoja jų sintezę, gerina išsidėstymą odoje.

Plastinei operacijai, palankus šaltasis metų laikas, nes lengva maskuoti operacijos ženklus, kol oda gyja, nėra pavojaus gauti per didelę žalingų jai ultravioletinių spindulių dozę.

13. Chirurginis perteklinės odos šalinimo būdas padeda tada, kai nepadeda joks kitas. Dažniausiai taip gražinamas pilvas, apatinė žasto dalis. Beje,  plastinei operacijai, palankus šaltasis metų laikas, nes lengva maskuoti operacijos ženklus, kol oda gyja, nėra pavojaus gauti per didelę žalingų jai ultravioletinių spindulių dozę.

14. Mitybos ir kūno gražinimo ekspertai pataria: tirpdant kūno riebalus raumenys nenyks, jei organizmą kasdien aprūpinsite pakankamu kiekiu baltymų. Idealus – apytikriai 2 gramai 1 kūno svorio kilogramui.  

15. Teigiama, kad net tuo atveju, jei žmogus retokai atliks raumenis auginančius ir juos palaikančius svarmenų kilnojimo pratimus, bet valgys užtektinai baltymingo maisto, svoris pirmiausia mažės dėl riebalų tirpimo. Visgi reguliarus raumenų krūvis signalizuoja kūnui, kad raumenų naikinti negalima, kad juos reikia išsaugoti. Per savaitę reikėtų 3–5 kartus daryti 15–25 minučių trukmės kardiopratimus ir 2–3 kartus – svorio kilnojimo pratimus. Turėkite galvoje, kad kūne yra įvairių raumenų grupių (didžiosios – krūtinės, nugaros, šlaunų, mažosios – pečių, tricepsų, bicepsų, blauzdų), todėl jūsų pastangų reikia visoms. Suprantama, geriausia tai daryti pasitarus su sporto ir kūno dizaino specialistais, nes svarbu ne tik ką darysite, bet ir kaip, kiek laiko. Tirpdant riebalus ir patiriant kalorijų deficitą visos smulkmenos – reikšmingos.

Po treniruotės tinka maistas, kuris padeda kūnui atsigauti, atsipalaiduoti, susigyventi su užduotimis, kurias jis ką tik vykdė. Tai irgi – baltymai ir angliavandeniai.

16. Raumenų mankštinimo rezultatas gali pagerėti arba pablogėti dėl maisto, kurį valgote prieš ir po treniruotės. Produktai „prieš“ turi suteikti kūnui energijos, produktai „po“ – optimizuoti atsigavimo procesą. Valandą pusantros prieš treniruotę duokite organizmui baltymų ir angliavandenių (tai gali būti vištiena, jautiena, žuvis, kiaušinių baltymai, rudieji ryžiai, avižos). Kiekis? Apytikriai po 0,5 gramo kiekvienam siekiamo svorio kilogramui. Po treniruotės tinka maistas, kuris padeda kūnui atsigauti, atsipalaiduoti, susigyventi su užduotimis, kurias jis ką tik vykdė. Tai irgi – baltymai ir angliavandeniai. Pasistiprinti reikėtų per pusvalandį valandą po mankštos – specialiais gėrimais ar įprastu „kietu“ maistu. Šiuo atveju angliavandenių šaltinis gali būti ne tik lėtai organizme cukrumi virstantys produktai, tarkim, rudieji ryžiai, visadaliai makaronai, bet ir greičiau suskaidomos bulvės ar saldūs grūdų batonėliai.

„Fotolia“ nuotr./Treniruotė klubams
„Fotolia“ nuotr.

17. Pirmu punktu, remdamiesi žinovais, pabrėžėme, kad per savaitę optimalu atsikratyti 1 procento kūno masės (ką daryti, kad ji mažėtų riebalų sąskaita, išsiaiškinome), jei norime, kad oda turėtų laiko apsiprasti su nauja situacija ir susitraukti. Dabar metas pabrėžti, kad tai svarbu ir dėl raumenų: per didelis kalorijų deficitas per daug sumažins jūsų jėgas ir paspartins raumenų praradimą.

18. Dar viena gudrybė, susijusi su raumenų apsauga lieknėjant: tomis savaitės dienomis, kai duodate jiems didesnį krūvį, organizmas turėtų gauti daugiau maisto medžiagų ir kalorijų, o poilsio dienomis – mažiau. Tada jų kiekis paskirstomas taip, kad būtų optimalus pagal kasdienius kūno poreikius.

19. Gyvename tokiais nuostabiais laikais, kai raumenis įmanoma veiksmingai stiprinti moderniu būdu – elektrostimuliacija

Flickr.com/Kalanetika
Flickr.com nuotr.

20. Be jėgos ir kardiopratimų, yra ir kitokių, kurie lieknėjant naudingi, nes nedidina kūno masės, bet aktyvina ir tonizuoja giliuosius raumenis, gražina kūno linijas, stangrina odą. Puikus pavyzdys – kalanetika.    

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis